Ingatlan bérbeadásakor elszámolható költségek

  • Lepsényi Mária adószakértő

Az ingatlan tulajdonosának bérbeadás esetén is adódhatnak költségei, például mert bútorokat, háztartási gépeket vásárolt, fizeti a rezsit stb. Ezek közül milyen esetekben csökkentheti a bérbeadásból származó bevételét? Összefoglaltuk.

Tárgyi eszközök beszerzési ára

A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (továbbiakban: szja-törvény) 11.számú mellékletének II. pontja rendelkezik a tárgyi eszközök beszerzési árának elszámolásáról.

A kizárólag üzleti célt szolgáló tárgyi eszközök beszerzési ára – amennyiben azok egyedi értéke a 200 ezer forintot nem haladja meg – a költségek között b elszámolható az üzembehelyezés időpontjában.

Ha az adózónak nem lenne elég bevétele, akkor választhatja azt is, hogy két év alatt számolja el a beszerzési árat 50-50 százalékban. Ennek azért van jelentősége, mert a bérbeadással foglalkozó magánszemély esetében a bevétellel szemben a költségek nulláig számolhatók el, azaz a veszteséget nem lehet tovább vinni.

A személyi jövedelemadóval foglalkozó további cikkeinket itt olvashatja el!

Ha a tárgyi eszközök egyedi értéke meghaladja a 200 ezer forintot, akkor értékcsökkenési leírás keretében számolható el a beszerzési ár. Amennyiben évközben kerül sor az üzembehelyezésre, akkor az éves összeget időarányosan lehet elszámolni. Az ingatlan berendezései (bútor, háztartási gépek) jellemzően a 14,5 százalékos kulcs alá tartoznak.

A tevékenység kezdése évében elszámolhatók a korábban – bérbeadás érdekében – felmerült kiadások és az ingatlan beszerzési ára értékcsökkenési leírás alá is vonható.

Máshol bérelt lakása bérleti díjának „betudása”

Az szja-törvény 17. § (5) bekezdése értelmében, a lakás bérbeadásából származó bevételéből a magánszemély levonhatja az általa más településen bérelt lakás ugyanazon évben igazoltan megfizetett díját.

E szabály akkor alkalmazható, ha

• a bérbeadás és a bérlés időtartama 90 napnál több;

• bérelt lakással összefüggésben a magánszemély más tevékenységből származó bevételéből nem számol el költséget;

• a magánszemély számára a bérleti díjat még részben sem térítik meg.

A bevételt csökkentésnél a külföldön bérelt lakás is figyelembe vehető!

Ha a magánszemély az ingatlant kifizetőnek (jellemzően gazdasági társaságnak) adja bérbe, akkor ilyen esetben lakás bérbeadásából származó bevételből a kifizetőnek nem kell adóelőleget levonnia, meghatároznia, amennyiben a bérbeadó arról nyilatkozik, hogy a bérbeadásból származó jövedelmének megállapításánál figyelembe kívánja venni az általa más településen 90 napot meghaladóan bérelt lakás díját. Abban az esetben, ha a magánszemélynek mégis származik adóköteles jövedelme a bérbeadásból, akkor a bérbeadónak kell jövedelme után az adóelőleget megállapítania és a negyedévét követő hónap 12. napjáig megfizetnie, amit az éves szja-bevallásában be is kell vallania.

Kérdésként merült fel az is, hogy például a magánszemély által kft. részére bérbeadott lakás esetén a magánszemély által más településen bérbe vett lakás bérleti díja levonható-e a bevételből, függetlenül attól, hogy a kft. nem lakás céljára használja az ingatlant? Ilyen esetben az ingatlannyilvántartás szerinti besorolást kell figyelembe venni és nem azt, hogy az adott lakást mire használják (például irodának).

A bérleti jogviszonyt a bérleti szerződés igazolja, míg a díj megfizetését a bérbeadó magánszemély által kiállított számlával, vagy számviteli bizonylattal (ha a bérbeadó nem kért adószámot) kell igazolni. Fontos kiemelni azonban azt, hogy a bevételt akkor is be kell vallani, ha a bérbe vett lakás bérleti díjaként az adóévben megfizetett összeg ugyanannyi, vagy meghaladja azt.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyben részletezzük a közös költséggel és a közüzemi költségek elszámolásával összefüggő előírásokat!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Bejelentett részesedés eredménytartalék terhére

Pölöskei Pálné

adószakértő

Pótbefizetés visszafizetése

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink