Devizabank könyvelése: átvezetés, átutalás a számlák között

  • adozona.hu

A devizabankkal kapcsolatos egyes tételekkel kapcsolatban szeretnék kérdezni! Tudomásom szerint először a jóváírást, majd a terheléseket könyveljük. Betétlejáratnál a betét lekötésekor alkalmazott árfolyamot vesszük figyelembe? Euró átvezetésekor forintszámlára keletkezik árfolyam-különbözet? Fordítva is? Illetve eurós számláról eurós számlára való utaláskor hogyan kell eljárni? Az Adózóna oldalán érkezett kérdéseket Pölöskei Pálné adószakértő válaszolta meg.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

A számviteli törvény 165. § (3) bekezdés a) pont szerint a bizonylatok feldolgozási rendjének kialakításakor figyelembe kell venni a következőket: a pénzeszközöket érintő gazdasági műveletek, események bizonylatainak adatait késedelem nélkül, készpénzforgalom esetén a pénzmozgással egyidejűleg, illetve bankszámlaforgalomnál a hitelintézeti értesítés megérkezésekor, az egyéb pénzeszközöket érintő tételeket legkésőbb a tárgyhót követő hó 15-éig a könyvekben rögzíteni kell. Olyan előírás, hogy először a jóváírás, majd a terhelés könyvelendő, nincs a számviteli törvényben.

Olvassa el az Adózóna „Befektetési jegy, értékpapírszámla – év végi értékelés, árfolyamkülönbözet elszámolása” és „A nap kérdése: REpont utalvány beváltása – miként könyveljük a fizetés lépéseit?” című írását! „Tippek könyvviteli zárlathoz – számviteli esettanulmányok” című kiadványunkat kiadói kedvezménnyel itt vásárolhatja meg.

A betét lekötésekor a devizaszámla devizamennyiségében nem következik be változás, így a számviteli törvény 60. § (1) bekezdésben foglaltakat nem kell alkalmazni, nem kell árfolyamváltozással számolni, azaz a lekötéskori vagy a mérlegfordulónapi értékelés szerinti árfolyamon kell e lekötést nyilvántartani. Hasonló a helyzet akkor is, amikor a devizaszámlán lévő devizabetét lekötése lejárt.

Az eurós számláról forintszámlára történő átvezetéskor a deviza kivezetése könyv szerinti értéken, a forint jóváírása a számviteli törvény 60. § (1) bekezdése alapján a választott árfolyamon történik. A kettő közti árfolyam-különbséget pénzügyi műveletek bevételeként vagy ráfordításaként kell elszámolni.

A forintszámláról devizaszámlára történő utaláskor forintért történő devizavásárlás esete áll fenn, így a devizát a számviteli törvény 60. § (1) bekezdése szerint, a fizetett összegben kell felvenni, és a ténylegesen fizetett forint alapján kell a nyilvántartásba-vételi árfolyamot meghatározni.

Eurós számláról eurós számlára történő utalás árfolyama – függetlenül attól, hogy ugyanazon pénzintézetnél vezetett számlák között vagy különböző pénzintézeteknél vezetett számlák között történik – azonos azzal, amellyel azt az eurós számáról kivezetik. Árfolyam-különbözet tehát nem keletkezik.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egészségügyi szolgáltató áfalevonási lehetősége

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Teljesítési dátum

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Építési telek és új lakóingatlan értékesítése

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink