adozona.hu
Számvitel. Stratégia. Számviteli stratégia?
//adozona.hu/szamvitel/Szamvitel_Strategia_Szamviteli_strategia_UQD050
Számvitel. Stratégia. Számviteli stratégia?
Az, hogy a lehetséges befektető hogyan ítéli meg a céget, fontos. A vállalkozás amortizációs módszere viszont nyilván nem érdekli őt. Vagy mégis?
A célokhoz szabott amortizációs politika
A számvitelben járatlan vállalkozók is felcsipegettek már könyvelőjüktől annyi „könyvelés-morzsát”, hogy tudják: az értékcsökkenési leírásnak mint az adóalappal szemben is elismert költségnek az a célja, hogy megteremtse a pénzügyi fedezetet egy új eszköz vásárlására akkor, amikor a régi már oly mértékben elhasználódik, hogy tovább már nem használható a vállalkozás tevékenységéhez. Az értékcsökkenés mint a könyvekben megjelenő költség, egyben árképzési tényező is!
A fentiek egyben azt is jelentik, hogy a vállalkozásnak is elemi érdeke, hogy a tevékenysége, körülményei alapján megtalálja az értékcsökkenés meghatározásának a cég működéséhez illő módszerét. Azaz azt a megoldást kell keresnie, amely a lehető legpontosabban fejezi ki az értékcsökkenésnek egy termékegységre jutó részét, ráadásul nem ütközik a számviteli törvény előírásaival sem.
A számviteli törvény előírja, hogy az immateriális javaknak és a tárgyi eszközöknek a hasznos élettartamuk végén várható maradványértékkel csökkentett beszerzési, illetve előállítási értékét azokra az évekre kell felosztani, amelyekben a vállalkozás azokat előreláthatóan használni fogja. (Azaz a tárgyi eszköz üzembe helyezése napjától az állományból való kivezetése napjáig kell elszámolni az értékcsökkenési leírást.)
Lényeges, hogy ezt az időszakot a vállalkozás tényleges működése, jövőbeni tervei alapján kell becsülni: az adótörvényben az adott eszközre előírt leírási kulccsal visszaosztva kiszámolt évek viszonylag ritkán szolgálják ezt a célt.
A számviteli törvény az alábbi lehetőségeket kínálja az értékcsökkenési leírás számítására:
• degresszív: kezdetben nagyobb, majd kisebb összeget írunk le,
• progresszív: minden évre egyre nagyobb összeget írunk le,
• lineáris: minden évben azonos értékű értékcsökkenést számolunk el,
• teljesítményarányos: az értékcsökkenés összege függ a tárgyi eszköz összteljesítményétől, évenkénti elhasználódásától.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja a részleteket!
Hozzászólások (0)