hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Számviteli fejtörők: jön a problémás időszaki elszámolású számlák szezonja

  • Sinka Júlia okleveles adószakértő, számviteli tanácsadó

Az üzleti év zárása temérdek feladatot ad a könyvelőknek, még a mai modern vállalatirányítási rendszerek mellett is. Minden év végén, év elején vissza-visszatérő problémát jelent az időszaki elszámolású ügyletek „áthúzódó dátumú” számláinak könyvelése is.

Gondolkodjunk el a kérdésen néhány, a gyakorlatban is lezajlott eset kapcsán!

Részteljesítés idén vagy jövőre – időszakos elszámolású számlák könyvelése

Egy gazdasági társaság 2024 decemberében kapott számlát az áramszolgáltatótól, melyet a kibocsátó részszámla elnevezéssel állított ki, 2025. január hónapra vonatkozóan. A számla kelte 2024. december 10., a teljesítés is és a fizetési határidő is 2024. december 20.

A cég az előírt határidőben kifizette a számlát. Hogyan, mely időszakot érintően kell könyvelniük ezt a kifizetést?

Abból kell kiindulnunk, hogy az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (Áfa tv.) 159. paragrafus (1) bekezdése alapján, a termékértékesítésről, a szolgáltatásnyújtásról kell a számlát kibocsátani. A számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (Szt.) 72. paragrafusa pedig úgy rendelkezik, hogy a számlázott – áfa nélküli – ellenértéket a teljesítés időszakában nettó árbevételként kell elszámolni. Ezt a logikát kell követnie a szolgáltatást igénybe vevő társaságnak is. Ugyanakkor kérdés lehet az, hogy az időszakos elszámolású ügylet – szolgáltatásnyújtás – teljesítése napjának mely időpont minősül.

Megjelent az „IFRS-változások – új standardok és módosítások” című webinárium videófelvétele

Az áramszolgáltatóval kötött szerződésben a felek – ha a hatályos jogszabályokat követve jártak el – rögzítették, hogy az időszakonként (például havonta) elszámolt áramdíj esetében milyen időpontot tekintenek az adott havi szolgáltatásnyújtás kezdő-, illetve befejező napjának. Az így megállapított elszámolási időszaknak (kezdő- és befejező napja) szerepelnie kell a vizsgált esetben említett januári számlán is.

A januári áramdíjrészszámlán az elszámolási időszak – feltételezhetően – kezdő időpontja december, befejező időpontja január.

A szolgáltatásnyújtást is a teljesítés időszakára kell elszámolni. A társaság számlarendjében arra is ki kell térni, hogy szolgáltatásnyújtás igénybevétele esetén a számla szerinti ellenértéket a szolgáltatásnyújtás kezdő- vagy befejező napjával könyvelik teljes összegében (az áfát is, függetlenül attól, hogy mikor veszik figyelembe az áfabevallásban).

Ügyelni kell a könyvelés során az összemérés számviteli alapelvére is, így, ha a nyújtott szolgáltatás időszaka átnyúlik egyik évről a másikra, az átnyúló részt időbelileg el kell határolni. Ha a példaként hozott esetben a számla december 10-étől január 10-éig terjedő elszámolási időszakról szól, akkor – mivel a számla megérkezett már – könyvelni a teljes összeget az elszámolási időszak kezdőnapjával kell, a januári időszakra jutó részt pedig aktív időbeli elhatárolással kell a 2025. évre átvinni.

2023. évi teljesítésű számlák visszaküldése

Egy gazdasági társaság 2024 júliusában küldte el a 2023. évi szerződésen alapuló – időszaki elszámolású –, 2023. évi teljesítésű számláit egy költségvetési intézmény részére. Az intézmény a számlákat visszaküldte, hivatkozva arra, hogy nem tudja azokat befogadni, miután a 2023. költségvetési év beszámolóval lezárt időszak, amelynek a módosítására nincs lehetőség.

A társaság ügyvezetője szerint az intézmény álláspontja megalapozatlan, mivel a számviteli törvény alapelveinek, így különösen a teljesség elvének teljesülését az államháztartási törvény is elvárja. Ráadásul, az intézménynek tudomása és adatai voltak a szóban forgó teljesítésekről, hiszen a számlázott ügyleteket a cég már a 2023. évben teljesítette, a teljesítést érintő kifogással az intézmény nem élt, az a 2023. évi szerződéses kötelezettségei között is szerepel a nyilvántartásban.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megtudhatja, kinek van igaza, mi a könyvelési teendő ebben az esetben, a példákon keresztül mutatjuk be, milyen szabályok vonatkoznak az időszakos elszámolású számlák időbeli elhatárolására!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Könyvvizsgáló váratlan akadályoztatása

Sinka Júlia

okleveles adószakértő, számviteli tanácsadó

Magángépkocsi elszámolása

Antretter Erzsébet

adószakértő, adótanácsadási üzletágvezető

Niveus

Osztalékelőleg

Dócziné Szabó Nikoletta

munkajogi és bérszámfejtési szakértő

NEXON

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink