hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Civil szervezetek beszámolókészítési kötelezettsége

  • Gyüre Ferenc adótanácsadó

A civil szervezetekre vonatkozóan a 479/2016. kormányrendelet speciális számviteli szabályokat fogalmaz meg. A rendelet 7. §-a kifejezetten kiemeli, hogy ezekre a szervezetekre beszámolókészítési kötelezettség is vonatkozik, azonban annak formája eltérő lehet.

Annak eldöntését, hogy a civil szervezet milyen formájú beszámolót köteles készíteni, befolyásolja a szervezet által folytatott tevékenység, a bevétel nagysága és a könyvvezetés módja.

A bevétel nagyságának meghatározása során kiemelendő, hogy figyelembe kell venni az alaptevékenységnek és a vállalkozási tevékenységnek a bevételét is. Ezen változók alapján a korábban hivatkozott kormányrendelet 7. § (4) bekezdés az alábbi beszámolóformákat nevesíti:

• egyszerűsített beszámoló,

• egyszerűsített éves beszámoló,

• éves beszámoló.

Az egyszerűsített beszámoló két részből áll, melynek tartalma egy egyszerűsített mérleg és egy eredménylevezetés. Formáját és struktúráját tekintve kötött, a korábban hivatkozott kormányrendelet 1. és 2. sz. mellékleteiben található a forma.

Az ilyen beszámolót készítő szervezetek olyan egyéb szervezetek, melyek egyszeres könyvvitelt kötelesek vezetni. Jellemzően ide tartozhatnak az egyesületek, alapítványok, köztestületek. Fő szabály, hogy a tevékenységeikből (alap és vállalkozási) származó bevétel két egymást követő évben 50 millió forintnál ne legyen nagyobb.

Rendelje meg az Adózóna "Speciális esetek a számvitelben 2", illetve "Speciális esetek a számvitelben" című kiadványát kiadói kedvezménnyel!
Az egyszerűsített éves beszámoló már három részből tevődik össze: mérlegből, eredménykimutatásból és kiegészítő mellékletből.

A mérlegnek és az eredménykimutatásnak – az egyszerűsített beszámolóhoz hasonlóan – kötött struktúrája van, mely a korábban hivatkozott kormányrendelet 3. és 4. sz. mellékleteiben található.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja az egyéb előírásokat!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink