hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A mérlegkészítés időpontja – április, május legyen, esetleg február?

  • Sinka Júlia, adószakértő, mérlegképes könyvelő

Nem mindegy? Csak készüljön el és helyezzük letétbe május 31-éig! Anélkül, hogy bármiféle kutatást végeztem volna a kérdésben, biztos vagyok benne, hogy a vállalkozók többsége egyetértően bólogatna fentiek hallatán. Pedig nagyon fontos döntésről van szó.

A számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (számviteli törvény) valójában a gazdálkodó beszámolókészítéssel kapcsolatos feladatait írja elő.

Minden ellenkező híreszteléssel szemben, a beszámoló elkészítéséért a gazdálkodó szervezet vezetése a felelős, és nem a könyvelő. A jogalkotó ugyanis tisztában volt azzal, hogy még a szakterületén legfelkészültebb könyvelő sem lehet birtokában minden olyan információnak, amelyek a pontos beszámoló összeállításához szükségesek.

Például nem ismerheti minden ügylet szerződési hátterét, a társaság tulajdonosainak a vállalkozás irányítását befolyásoló szándékait, akár egy olyan „egyszerű” ügy kapcsán sem, mint egy tárgyi eszköz cég számára hasznos élettartama.

Olvassa el a témához kapcsolódva az Adózóna „Devizában beszerzett tárgyi eszköz: így kell meghatározni a bekerülési értéket”, „Nem veszi át a korábbi ügyfél a könyvelési anyagokat: ki felel az iratok megőrzéséért?” és „Alig alakult meg a kft., máris vége lett. Könyvelői feladatok” című írását!

A számviteli törvény 3. § (6) bekezdésének 1. pontja szerint: „Mérlegkészítés időpontja: a mérleg egyes tételeihez kapcsolódóan meghatározott azon – az üzleti év mérlegfordulónapját követő – időpont, amely időpontig a megbízható és valós vagyoni helyzet bemutatásához szükséges értékelési feladatokat el lehet és el kell végezni.”

A megbízható és valós vagyoni helyzet bemutatásához szükséges értékelések elvégzéséhez jellemzően nem elegendőek azok az adatok, amelyeket a könyvelő a főkönyvben, az analitikákban lát, gyakran nélkülözhetetlenek olyan információk is, amelyeket a tulajdonosoktól, a cég vezetőitől kaphat meg.

Ahhoz, hogy a vállalkozás adott üzleti évéről készített beszámolója csakugyan a valós helyzetet mutassa be, szükség van – például – arra, hogy

  • az értékvesztések elszámolása és visszaírása kapcsán az adott eszköz piaci értékét meghatározzák;
  • a tárgyi eszközök mérlegfordulónapi állapotának ismerete annak megítéléséhez, nincs-e szükség terven felüli értékcsökkenés elszámolására;
  • az adóévi beruházások aktiválásával kapcsolatos és az értékcsökkenési leírás megállapításához szükséges adatok;
  • az adósok minősítéséhez szükséges információk stb.

Ezek, és az e körbe tartozó feladatok egyrészt önmagukban is időigényesek, másrészt a könyvelőnek a vállalkozás vezetőségétől beszerezhető adatokra is szüksége van – ez ugyancsak növeli a számviteli törvény által elvárt minőségű beszámoló összeállításához szükséges időt.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja milyen mérlegkészítési időpontot célszerű választani, illetve megismerhet a fentiekkel kapcsolatban egy valóságban is lezajlott esetet és annak tanulságait!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink