hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Munkavégzés alóli mentesülés – mutatjuk, mely esetek jogosítanak munkabérre

  • dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd
2

A munkavégzési kötelesség teljesítése alól a munkavállaló a munkáltató engedélye vagy munkaviszonyra vonatkozó szabály alapján mentesülhet. A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 55. §-a olyan eseteket sorol fel, amelyek alapján a munkavállaló kötelezően mentesül rendelkezésre állási, illetve munkavégzési kötelezettségének teljesítése alól. 2023. január 1. napjától – a korábbiakhoz képest – mentesülést biztosít a munkavállaló munkaköre ellátására egészségi okból való alkalmatlanságának időtartama, továbbá a súlyos egészségi okból gondozásra szoruló hozzátartozó, vagy a munkavállalóval közös háztartásban élő személynek nyújtott személyes gondozás, évente legfeljebb öt munkanapra. Cikkünkben ismertetjük, mely esetek jogosítanak munkabérre.

Keresőképtelenség, a munkavállaló munkaköre ellátására egészségi okból való alkalmatlansága

Míg előbbi eset nem igényel bővebb magyarázatot, addig az egészségügyi okból való alkalmatlanság tekintetében jelentős változás tapasztalható, eltérve a korábbi bírósági gyakorlattól (Kúria Mfv.II.10.214/2016., EH 2017.06.M16 számú döntése). A jogalkotó a munkavállalóra telepít az alkalmatlansággal kapcsolatos minden kockázatot, illetve terhet. Ha ugyanis az alkalmatlanságot a foglalkozás-egészségügyi orvos igazolja, a munkáltatónak nincs foglalkoztatási kötelezettsége, a munkavállalónak pedig nincs munkavégzési és rendelkezésre állási kötelezettsége, és díjazásra sem jogosult. Ezen szabály gyakorlati alkalmazása számos kérdést vet fel, mellyel külön cikkben foglalkozunk majd.

A jogszabály szerinti, az emberi reprodukciós eljárással összefüggő, egészségügyi intézményben történő kezelés, a kötelező orvosi vizsgálat

Az emberi reprodukciós eljárással összefüggő vizsgálatról az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény (Eütv.) 166. §-a rendelkezik. A munkavállaló mentessége csak az egészségügyi intézményben történő kezelés idejére érvényesül, mely tartamra azonban díjazás nem illeti meg. Az emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelés meghatározott tartama alatt a nő munkavállaló felmondási tilalom alatt is áll.

Kötelező orvosi vizsgálatnak az az orvosi vizsgálat minősül, amelyen a munkavállalónak munkaviszonyra vonatkozó szabály előírása alapján részt kell vennie. Lényeges, hogy ebbe beletartozik a várandós állapotra tekintettel előírt orvosi vizsgálat is. Feltétele, hogy az ilyen vizsgálaton való megjelenésre kizárólag munkaidőben legyen lehetőség.

Jogszabály alapján kötelező orvosi vizsgálatnak minősülnek például a munkaköri, szakmai, illetve személyi higiénés alkalmassági orvosi vizsgálatáról és orvosi véleményezésről szóló 33/1998. NM rendelet szerinti orvosi vizsgálatok, továbbá azok a vizsgálatok is, amelyek az egészséges és biztonságos munkavégzés feltételeinek biztosításával függenek össze (például a képernyő előtti munkavégzés esetén szem- és látásvizsgálat). A Legfelsőbb Bíróság vonatkozó állásfoglalása értelmében e körbe tartozónak kell tekinteni mindazon orvosi vizsgálatokat, amelyeken a munkavállaló jogszabályi rendelkezés alapján – ily módon egészségi állapotától függetlenül – köteles megjelenni.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, melyből megismerheti, mi nem tartozik az orvosi vizsgálat körébe, a munkavállaló munkavégzés alóli mentesülésének, továbbá a különös méltánylást érdemlő ok miatti távollét eseteit, valamint azt, hogy mit mond az Mt. a személyes gondozást végző munkavállaló esetében.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (2)
dudas.dr

Kedves Olvasónk! Köszönjük szépen a kérdését! Azt, hogy mikor jár díjazás munkavégzés hiányában, az Mt. 146.§ szabályozza. Idézem az (1) bekezdés kérdésre vonatkozó részeit: „A munkavállalót távolléti díj illeti meg
b) az 55. § (1) bekezdés c)–g) és j) pontjában meghatározott esetben,
c) az 55. § (1) bekezdés i) pontjában meghatározott esetben, ha tanúként hallgatják meg…”
Az 55.§ egyéb eseteiben nem jár távolléti díj. A munkavállaló súlyos egészségi okból gondozásra szoruló hozzátartozójának, vagy a munkavállalóval közös háztartásban élő személynek nyújtott személyes gondozás céljából biztosított munkaidő-kedvezmény az l) pontban található, mely nem tartozik a fenti felsorolásba. Az Ön által hivatkozott (4) bekezdés szerint az l) pont szerinti esetben a 124. § rendelkezéseit megfelelően alkalmazni kell. A 124.§ a kiadásra vonatkozik, de ebből nem következik az, hogy díjazni is kellene a távol töltött napokat. Így a válaszom nemleges. Üdvözlettel, Mária

Royroy

Ídézet a cikkből:

"A gondozó csak munkaidő-kedvezményre jogosult, részére távolléti díj nem jár."

Az Mt. 55 § (4) bek.alapján a gondozói szabadság az nem fozetett vagy inkább fizetett?

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Anya kapcsolt vállalkozása a leány kapcsolt vállalkozásának minősül-e?

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Új lakás bérbeadása, értékesítése

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Területfoglalási díj, fordított áfa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink