adozona.hu
Milyen munkajogi szempontokat érdemes mérlegelni év végén?
//adozona.hu/munkajog/munkajog_szempont_2022_2023_megallapodas_KWWI57
Milyen munkajogi szempontokat érdemes mérlegelni év végén?
Cikkünkben olyan munkajogi szempontokat mutatunk be, amelyek olyan jogi rendelkezésekhez kötődnek, melyek kifejezetten vagy elsősorban a 2022. év végi időszakban gyakorolható jogokhoz kapcsolódnak, ezért érdemes ezeket megfontolni. Nézzük, melyek ezek a szempontok!
Ekkor vihető át a szabadság a következő évre
A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 122. §-a alapján a szabadságot – a munkavállaló előzetes meghallgatása után – a munkáltató adja ki. Minden esetben rá kell mutatni ezzel összefüggésben arra a tényre, hogy a szabadságot a munkáltató köteles kiadni. A szabadságot ráadásul az esedékesség évében kell kiadni, kivéve, ha a szabadság következő évre történő átvitelére a törvény lehetőséget ad.
Ha a szabadság igénybevétele még az esedékesség évében megkezdődik, az esedékesség évét követő évben ezzel egybefüggően legfeljebb öt munkanap (azaz 2023. január 6. napjáig) kiadható. Ebben az esetben törvényi fikció, hogy a szabadság még az esedékességének évében kiadásra került.
Megjelent! Az Mt. új szabályai – változások a munkajogban 2023. január 1-jétől – videó |
Legfeljebb az esedékesség évét követő év március 31-éig adható ki a szabadság, ha a munkaviszony az esedékesség évében október 1-jén vagy azt követően kezdődött, vagy amennyiben a munkáltató kivételesen fontos gazdasági érdeke vagy a működését közvetlenül és súlyosan érintő ok miatt arra kollektív szerződés felhatalmazást ad.
Legfeljebb a tárgyévet követő év (2023.) december 31-éig adható ki a munkavállalót az életkora alapján megillető pótszabadság, amennyiben erre vonatkozóan a munkáltató és a munkavállaló megállapodik. Fontos, hogy a megállapodást naptári évekre külön kell megkötni, és nem igényel írásbeli formát (de az javasolt).
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, melyből megtudhatja, a szabadság kiadásával összefüggésben a munkáltató milyen megállapodást köthet, továbbá megismerheti az egyenlőtlen munkaidő-beosztás speciális esetét.
Hozzászólások (0)