adozona.hu
Munkaidőkeretes dolgozó szabadságát a munkáltató visszavonja: ezek a szabályok
//adozona.hu/munkajog/munkaidokeret_szabadsag_berpotlek_szabadsag_J9987G
Munkaidőkeretes dolgozó szabadságát a munkáltató visszavonja: ezek a szabályok
Munkaidőkeretes munkavállalónak a kiadott szabadságát a munkáltató visszavonta, és munkavégzésre kötelezte. A ledolgozott időre járó díjazáson felül kell-e ez esetben pótlékot fizetni, és ha igen, hány százalékot? – kérdezte olvasónk. Dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő válaszolt az Adózóna oldalán érkezett kérdésre.
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA
Szuper kérdés! Nézzük a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) válaszát!
Mt. 123. § A munkáltató kivételesen fontos gazdasági érdek vagy a működését közvetlenül és súlyosan érintő ok esetén
a) a szabadság kiadását – az apasági szabadságot kivéve – legfeljebb hatvan nappal – elhalaszthatja,
b) a munkavállaló már megkezdett szabadságát – az apasági szabadságot és a szülői szabadságot kivéve – megszakíthatja,
c) kollektív szerződés rendelkezése esetén a szabadság egynegyedét legkésőbb az esedékességet követő év március 31-éig adhatja ki.
(5a) A munkáltató az (5) bekezdés szerinti intézkedését írásban indokolja, továbbá az (5) bekezdés a) pont szerinti esetben a kiadás általa javasolt időpontját egyidejűleg közli a munkavállalóval.
...
(7) A munkavállalónak a kiadás időpontjának módosításával vagy a megszakítással összefüggésben felmerült kárát és költségeit a munkáltató köteles megtéríteni. Az (5) bekezdés b) pontban foglalt esetben a szabadság alatti tartózkodási helyről a munkahelyre és a visszautazással, valamint a munkával töltött idő a szabadságba nem számít be.
A fenti lehetőségek adottak a szabadság „módosításánál”, tehát ennek több formája is van. Itt azt kell megnézni, hogy egyáltalán milyen díjazás jöhet szóba. Egyrészt meg kell vizsgálni keletkezett-e kár és költség. Mivel a munkaidő-beosztás megváltozott, így itt a rendkívüli munkavégzés díjazása is felmerülhet.
Az Mt. 97. § (4)–(5) bekezdése ezt írja elő:
(4) A munkáltató a munkaidő-beosztást legalább egy hétre, a beosztás szerinti napi munkaidő kezdetét megelőzően legalább százhatvannyolc órával korábban írásban közli. Közlés hiányában az utolsó munkaidő-beosztás az irányadó.
(5) A munkáltató a közölt munkaidő-beosztást, ha gazdálkodásában vagy működésében előre nem látható körülmény merül fel, a beosztás szerinti napi munkaidő kezdetét megelőzően legalább kilencvenhat órával korábban módosíthatja. A munkáltató a közölt munkaidő-beosztást a munkavállaló írásbeli kérésére is módosíthatja.
Felteszem, hogy rendkívüli körülmény fennállt, hiszen a már kiadott szabadság módosításának ez is feltétele. Ebben az esetben arra az időtartamra szükséges rendkívüli munkavégzési pótlékot fizetni, amely a 96 órán, azaz 4 napon belül van.
A díjazás tekintetében ezen szabályok érvényesülnek:
143. § (1) A munkavállalót a (2)–(5) bekezdés szerinti ellenérték a rendes munkaidőre járó munkabérén felül illeti meg.
(2) A munkavállalónak ötven százalék bérpótlék vagy – munkaviszonyra vonatkozó szabály vagy a felek megállapodása alapján – szabadidő jár
a) a munkaidő-beosztás szerinti napi munkaidőt meghaladóan elrendelt rendkívüli munkaidőben,
b) a munkaidőkereten felül vagy
c) az elszámolási időszakon felül
végzett munka esetén.
(3) A szabadidő nem lehet kevesebb az elrendelt rendkívüli munkaidő vagy a végzett munka tartamánál, és erre az alapbér arányos része jár.
(4) A munkaidő-beosztás szerinti heti pihenőnapra (heti pihenőidőre) elrendelt rendkívüli munkaidőben történő munkavégzés esetén száz százalék bérpótlék jár. A bérpótlék mértéke ötven százalék, ha a munkáltató másik heti pihenőnapot (heti pihenőidőt) biztosít.
(5) Munkaszüneti napra elrendelt rendkívüli munkaidőben történő munkavégzés esetén a munkavállalót a (4) bekezdés szerinti bérpótlék illeti meg.
(6) A szabadidőt vagy a (4) bekezdés szerinti heti pihenőnapot (heti pihenőidőt) legkésőbb az elrendelt rendkívüli munkaidőben történő munkavégzést követő hónapban, egyenlőtlen munkaidő-beosztás alkalmazása esetén legkésőbb a munkaidőkeret vagy az elszámolási időszak végéig kell kiadni. Ettől eltérően munkaidőkereten felül végzett munka esetén a szabadidőt legkésőbb a következő munkaidőkeret végéig kell kiadni.
(7) A felek megállapodása alapján a szabadidőt legkésőbb a tárgyévet követő év december harmincegyedik napjáig kell kiadni.
Itt azért nem 100 százalék bérpótlék fizetendő, mert a szabadság nem pihenőidő-beosztás, és a munkaszüneti napi beosztás szabályai sem érvényesülnek.
Hozzászólások (0)