hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Szabadság nyilvántartása és kiadása: órában vagy napban jogszerű?

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő

A szabadságot mikor érdemes és hogyan lehet órásítani, illetve mikor célszerű napban nyilvántartani? – kérdezik gyakran olvasóink. A jogszerű eljárás főbb szabályait az alábbiakban foglaltuk össze.

A szabadságot mindig munkanapokra kell kiadni

A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) szerint a szabadságot – a munkavállaló előzetes meghallgatása után – a munkáltató adja ki. A törvény azt is pontosan meghatározza, hogy a szabadságot hogyan kell kiadni. Az Mt.124. §-a szerint a szabadságot a munkaidő-beosztás szerinti munkanapokra kell kiadni. Ehhez kapcsolódóan azonban két fontos szempontot tisztázni érdemes. Egyrészt míg általános munkarendben munkanapnak kizárólag a hétfőtől péntekig terjedő naptári napokat tekintjük, addig egyenlőtlen munkaidő-beosztás esetén a helyzet eltérő. Egyenlőtlen munkaidő-beosztás esetén ugyanis a szabadság kiadása során a hét minden napja munkanapnak számít, kivéve a munkaidő-beosztás szerinti heti pihenőnapot és a munkaszüneti napot. Ez azt jelenti, hogy szabadság adható ki akár szombatra vagy vasárnapra is, ha a munkavállalónak a beosztása szerinti munkanapja. Másrészt ugyanakkor a szabadság kizárólag a munkanap egészére adható ki. Jogszerűen tehát nem járhatunk úgy el, hogy a munkanap egy részében a munkavállaló szabadságon van, míg másik részében (például fél napon) viszont munkát végez.

Munkajogi témákban további írásainkat itt olvashatja el!

Így lehetséges munkanapban nyilvántartani a szabadságot

Általános munkarendben, azaz hétfőtől péntekig tartó munkavégzés esetén a szabadságot minden esetben munkanapban kell nyilvántartani. Egyenlőtlen munkaidő-beosztás, azaz munkaidő-keret alkalmazása esetén azonban a munkáltató választhat. Nyilvántarthatja a szabadságot munkanapban vagy órában is. Ha a nyilvántartás munkanapban történik, a szabadságot úgy kell kiadni, hogy a szabadság kiadása során a hét minden napja – ideértve a szabadnapokat is – munkanapnak számít, kivéve a munkaidő-beosztás szerinti heti pihenőnapot és a munkaszüneti napot. Ezen módszer választása esetén a munkavállaló részére ugyanakkor munkaszüneti napra szabadság akkor sem adható ki, ha a munkavállaló egyébként munkaszüneti napon beosztás szerinti munkaidőben munkát végezne. Ez ugyanakkor elszámolási és nyilvántartási problémákhoz vezethet.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megtudja, hogyan lehet órában nyilvántartani a szabadságot, továbbá milyen előírások vonatkoznak a betegszabadságra!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Garanciális csere – import (áfa)

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Bérleti díj áfa-visszaigénylése

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink