adozona.hu
Szabadság nyilvántartása és kiadása: órában vagy napban jogszerű?
//adozona.hu/munkajog/Szabadsag_nyilvantartasa_es_kiadasa_oraban__Z1HLHW
Szabadság nyilvántartása és kiadása: órában vagy napban jogszerű?
A szabadságot mikor érdemes és hogyan lehet órásítani, illetve mikor célszerű napban nyilvántartani? – kérdezik gyakran olvasóink. A jogszerű eljárás főbb szabályait az alábbiakban foglaltuk össze.
A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) szerint a szabadságot – a munkavállaló előzetes meghallgatása után – a munkáltató adja ki. A törvény azt is pontosan meghatározza, hogy a szabadságot hogyan kell kiadni. Az Mt.124. §-a szerint a szabadságot a munkaidő-beosztás szerinti munkanapokra kell kiadni. Ehhez kapcsolódóan azonban két fontos szempontot tisztázni érdemes. Egyrészt míg általános munkarendben munkanapnak kizárólag a hétfőtől péntekig terjedő naptári napokat tekintjük, addig egyenlőtlen munkaidő-beosztás esetén a helyzet eltérő. Egyenlőtlen munkaidő-beosztás esetén ugyanis a szabadság kiadása során a hét minden napja munkanapnak számít, kivéve a munkaidő-beosztás szerinti heti pihenőnapot és a munkaszüneti napot. Ez azt jelenti, hogy szabadság adható ki akár szombatra vagy vasárnapra is, ha a munkavállalónak a beosztása szerinti munkanapja. Másrészt ugyanakkor a szabadság kizárólag a munkanap egészére adható ki. Jogszerűen tehát nem járhatunk úgy el, hogy a munkanap egy részében a munkavállaló szabadságon van, míg másik részében (például fél napon) viszont munkát végez.
Munkajogi témákban további írásainkat itt olvashatja el! |
Így lehetséges munkanapban nyilvántartani a szabadságot
Általános munkarendben, azaz hétfőtől péntekig tartó munkavégzés esetén a szabadságot minden esetben munkanapban kell nyilvántartani. Egyenlőtlen munkaidő-beosztás, azaz munkaidő-keret alkalmazása esetén azonban a munkáltató választhat. Nyilvántarthatja a szabadságot munkanapban vagy órában is. Ha a nyilvántartás munkanapban történik, a szabadságot úgy kell kiadni, hogy a szabadság kiadása során a hét minden napja – ideértve a szabadnapokat is – munkanapnak számít, kivéve a munkaidő-beosztás szerinti heti pihenőnapot és a munkaszüneti napot. Ezen módszer választása esetén a munkavállaló részére ugyanakkor munkaszüneti napra szabadság akkor sem adható ki, ha a munkavállaló egyébként munkaszüneti napon beosztás szerinti munkaidőben munkát végezne. Ez ugyanakkor elszámolási és nyilvántartási problémákhoz vezethet.
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megtudja, hogyan lehet órában nyilvántartani a szabadságot, továbbá milyen előírások vonatkoznak a betegszabadságra!
Hozzászólások (0)