hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Törvénymódosítás: új szabályok 2026-tól az egyszerűsített foglalkoztatásban

  • MTI

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) felülvizsgálta az egyszerűsített foglalkoztatás szigorított szabályozását a mezőgazdasági munkavégzés esetében – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).

A szakmai szervezetekkel történt egyeztetést követően – amennyiben a parlament elfogadja – 2026. január elsejétől az ilyen formában ledolgozható munkanapok száma a jelenlegi legfeljebb 120 napon felül még 90 nappal egészülhet ki, az emelt munkanapok számára vonatkozóan magasabb közteher fizetése mellett. A módosítás érinteni fogja az alkalmi munka szabályozását is, a jövőben nem lesz korlát, hogy egy munkáltatónál csak 90 napot dolgozhat a munkavállaló alkalmi munkavégzés keretében. Az egyszerűsített munkavállalás napidíja a mezőgazdasági idénymunka esetén 120 napig napi 2200 forint, a 120 nap feletti alkalmazás esetén napi 3300 forintba fog kerülni az idénymunkás foglalkoztatása – írja a tárca.

A közlemény szerint a kormány folyamatosan figyeli a munkaerőpiaci folyamatokat, annak szabályozását úgy alakítja ki, hogy a munkavállalók és munkáltatók érdekeit is érdemben figyelembe veszi. Tavaly 20 és 44 ezer fő között mozgott a mezőgazdasági idénymunkára bejelentettek száma, a 120 nap feletti munkavégzési igénnyel érintett létszám mintegy 4500 főt tett ki, ami indokolja az agrárágazat esetén a szabályozás könnyítését.

Az egyszerűsített foglalkoztatás korábbi módosítására azért került sor, mert a foglalkoztatási adatok azt mutatják, hogy ez a foglalkoztatási forma túlságosan elterjedt a munkaviszony rovására, mivel az eredetileg alkalmi jellegű, illetve idényjellegű foglalkoztatás rugalmas szabályozását egyes foglalkoztatók gyakran a rendes munkaviszonyban történő foglalkoztatás kiváltására használják.

Az egyszerűsített foglalkoztatás több mint tíz évvel ezelőtti bevezetésénél a kormány néhány tízezer fővel számolt, ugyanakkor 2024-ben átlagosan több mint 300 ezer fő dolgozott ebben a foglalkoztatási formában. Egy munkaalapú társadalomban a munka megbecsülése elsődleges, így nem engedhető meg, hogy magyar munkavállalók hosszú évek egybefüggő munkavégzése után ne minősüljenek társadalombiztosítási szempontból biztosítottnak azért, mert bizonyos foglalkoztatók visszaélésszerűen alkalmazzák a hatályos jogszabályokat, így szerezve versenyelőnyt a tisztességesen foglalkoztató jogkövető vállalkozásokkal szemben – tették hozzá.

Az egyszerűsített foglalkoztatás jogintézménye kiváló eszköz a rugalmas foglalkoztatási igények kielégítésére, de annak visszaélésszerű felhasználása minden szereplő, azaz a munkavállaló, a tisztességes jogkövető foglalkoztató, és az állam érdekeivel is ellentétes. Az NGM az agráriumban tervezett módosítását a parlament tavaszi ülésszaka alatt fogja benyújtani – olvasható a közleményben.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Vasárnap, ünnepnap munkavégzés

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Ekho – szabadság

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyszemélyes ügyvédi iroda – munkaviszony

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink