hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Új Mt.: támogatott jogellenesség

  • Viszló László

A július 1-jén hatályba lépett új Munka törvénykönyve drámai módon enyhítette a jogellenes munkaviszony megszüntetés munkáltatót sújtó szankcióit, mára „megéri” szándékosan jogellenes magatartást tanúsítani.

A hatályon kívül helyezett szabályozás szerint amennyiben a munkáltató jogellenesen szüntette meg a munkavállaló munkaviszonyát,  attól függően, hogy a munkavállaló mit szeretett volna, a bíróság vagy helyreállította a munkaviszonyt és kötelezte a munkáltatót az elmaradt munkabér és annak kamatai megfizetésére, vagy a munkaviszony helyreállításának mellőzése mellett az elmaradt munkabéren felül 2-12 havi átlagkeresetnek megfelelő nem jövedelempótló,  azaz adómentes, kifizetésre kötelezte a munkáltatót.

Ezt a szabály később úgy finomította a jogalkotó, hogy a munkáltató a jogellenesség megállapítása és  a munkavállaló szándéka ellenére sem volt köteles a munkaviszonyt helyreállítani, ebben az esetben azonban fizetnie kellett az előzőekben ismertetett kártérítést és az elmaradt munkabért.

 A szabályozás azonban felsorolt több olyan esetet, amikor ezzel a lehetőséggel nem élhetett a munkáltató, ilyen eset volt ha a bíróság azért állapította meg a jogellenességet mert az intézkedés a rendeltetésszerű joggyakorlás elvébe ütközött (például megtorlás, vélemény elfojtása).

Ezt a korlátozást iktatta ki szép csöndben az új Munka törvénykönyve, azaz bár megállapítható a rendeltetésellenes joggyakorlás, azaz a szándékos és durva jogellenesség a munkáltatói oldalon, a bíróság még sem állíthatja helyre a jogviszonyt, hiába kéri ezt a munkavállaló. További munkavállalókat sújtó változás, hogy a jelenlegi jogi szabályozás  szankciói enyhültek azzal, hogy a munkáltatónak nem kell kifizetnie a peres eljárás során felhalmozódott elmaradt munkabért. Ez arra ösztönzi a munkáltatókat, hogy minél jobban húzzák el az eljárást, hiszen a szankcióként megállapítható kártérítés mértéke korlátozott. Egy ilyen helyzetben sok munkavállaló bele sem kezd a jogorvoslati eljárásba, hiszen még pernyertesség esetén sem biztos, hogy megfelelő reparációt kap. A változáshoz fűzött indokolás pedig igazán elképesztő: azért nem kell a munkáltatónak az elmaradt munkabért kifizetnie, mivel ez számára aránytalan terhet jelentene. Azaz a jogellenes munkáltatói intézkedésből eredő hátrányokat szinte teljes egészében a munkavállalóra hárítják annak ellenére, hogy pert nyert.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Üzemi baleset

Széles Imre

tb-szakértő

Gyógytorna

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink