hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Tanulmányi szerződés: mi változott? - gyakorlati példákkal

  • dr. Dudás Mária

A tanulmányi szerződésben (mely írásba foglalása kötelező) a munkáltató vállalja, hogy a tanulmányok alatt támogatást nyújt (fizetett, illetve fizetetlen munkaidő-kedvezményt, a tanulmányok folytatásához anyagi támogatást), a munkavállaló pedig arra kötelezi magát, hogy a megállapodás szerinti tanulmányokat folytatja (megszerzi a képzettséget) és a képzettség megszerzése után a támogatás mértékével arányos időn – de legfeljebb öt éven – keresztül munkaviszonyát felmondással nem szünteti meg. Július 1. napját követően e körben is történt érdemi módosítás, életszerű példákon keresztül ezeket gyűjtöttük össze.

Az új Munka törvénykönyve (Mt.) már nem írja elő, hogy a munkáltatónál munkaviszonyban töltendő időbe nem számít bele a munkaviszony szünetelésének szabadságra nem jogosító ideje (pl.: gyermek gondozása céljából kapott fizetés nélküli szabadság). A felek szabadon megállapodhatnak arról, hogyan állapítják meg a munkáltatónál letöltendő időt.

Nem köthető tanulmányi szerződés munkaviszonyra vonatkozó szabály (pl.: kollektív szerződés) alapján járó kedvezmények biztosítására, továbbá, ha a tanulmányok elvégzésére a munkáltató kötelezte a munkavállalót.

Átmeneti rendelkezés

A munkaviszonyhoz kapcsolódó egyes megállapodások körében a tanulmányi szerződés esetén a megkötéskor hatályos jogot kell alkalmazni. Ez azt jelenti, hogy annak érdekében, hogy a július 1. napja előtt megkezdett tanulmányokat folytató munkavállalókat ne érje aránytalan hátrány, az új Mt. hatálybalépését megelőzően megkezdett tanulmányokra a tanulmányok befejezéséig, de legfeljebb a jogszabály vagy az oktatási intézmény által előírt képzési idő tartamára a régi Mt. rendelkezései az irányadók.

Vége a szabadidőnek

Tanulmányi szerződés nélkül a munkáltató ezentúl nem köteles időt biztosítani a munkavállalónak az iskolai rendszerű (tanulói vagy hallgatói jogviszony létesítésével járó) tanulmányok folytatásához, valamint a vizsga letételéhez és a diplomamunka elkészítéséhez. Ezt azonban saját döntése vagy kollektív szerződés előírása alapján megteheti.

Tibor segédmunkás, 2012. szeptember 1. napjától folytatta a korábban megkezdett általános iskolai tanulmányait. Július 1. napja előtt a tanulmányok idejére távolléti díjban részesült volna, azonban a módosítása következtében erre nem jogosult (ettől kollektív szerződés vagy a felek megállapodása eltérhet), de továbbra is mentesíteni kell a munkavégzés alól.

A munkáltató nemcsak a saját munkavállalójával kötheti meg

Változás, hogy amennyiben a munkáltató olyan személlyel kíván megállapodást kötni, aki nem áll vele munkaviszonyban, ezt az általános szerződéskötési szabadság alapján a Ptk szerint megteheti. Ekkor a felek közötti szerződés tartalmi elemei egyezőek lehetnek az Mt. szerinti szerződés tartalmával, értelemszerűen ebben az esetben nem értelmezhető a munkavégzés alóli mentesülés.

A szerződés fennállása, megszűnése

István 2012. július 6. napján kötött tanulmányi szerződést az egyetem által szervezett szőlész-borász képesítést adó szak elvégzésére. Arra az esetre, ha a munkáltató jogutóddal megszűnne, az új Mt. szerint az új munkáltató köteles a támogatást továbbra is nyújtani, István pedig nem mentesülne a tanulmányok folytatását, illetve a munkaviszonya fenntartását érintő kötelezettsége alól.

Júliát a munkáltatója nem engedte el tanulmányi szabadságra, Ferenc után nem folyósította a vállalt pénzbeli támogatást. Mit tehetnek a munkavállalók? Egyrészről mentesülnek a tanulmányi szerződésből rájuk háruló kötelezettségek alól, másrészről követelhetik a szerződésszegés következtében őket ért kár megtérítését.

Ha pedig a munkavállaló az, aki megszegi a tanulmányi szerződésben foglaltakat (pl.: tanulmányait nem megfelelő eredménnyel végzi, nem tölti le a meghatározott időtartamot), a munkáltató elállhat és követelheti a támogatást. Változás július 1. napjától, hogy abban az esetben is elállhat a munkáltató, ha a munkaviszonyt a munkavállaló magatartása miatt (munkáltatói felmondás vagy azonnali hatályú felmondás) szüntette meg, vagy a megszüntetés oka a munkavállaló valamely képességének magatartására visszavezethető hiány (pl. ittas vezetés miatt bevonták a munkavállaló jogosítványát).

X Kft. csődközeli helyzetbe jutott, helyzetét súlyosbítja, hogy legalább 25 munkavállalóval áll fenn érvényes tanulmányi szerződése. Mit tehet? Az új Mt. szerint a tanulmányi szerződést a fél azonnali hatállyal felmondhatja, ha körülményeiben olyan lényeges változás következett be, amely a kötelezettség teljesítését lehetetlenné tenné, vagy az aránytalan sérelemmel járna.  A munkáltató felmondása esetén a támogatás nem követelhető vissza.

 

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink