hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Munkaidőkeret és ebédidő: mit mond a törvény?

  • adozona.hu

Hogyan kell számolni a munkaidőkeretet és kell-e nyilvántartást vezetni az ebédidőről, pihenőidőről? Olvasói kérdésekre az Adózóna munkajogásza, dr. Dudás Mária válaszol.

Van egy cég, ahol a dolgozók minden nap 4 órát dolgoznak, de változó a munkavégzés kezdő és befejező időpontja. Van aki egy héten keresztül egyformán dolgozik, és a következő héten változik a munka függvényében (pl.: 8-12-ig, következő héten pedig 12-16-ig). Ebben az esetben kell munkaidőkeretet alkalmaznom?

A munkaidőkeret a munkavállaló törvényes munkaidejét foglalja magába, meghatározott időegységre vonatkozóan. Általában a munkakör, illetve a munkáltató által folytatott gazdasági tevékenység jellege indokolja (pl. a munkafeladatok egyenlőtlen elosztása). Alkalmazása az egyenlőtlen munkaidő-beosztáshoz kapcsolódik, a munkaidő nem hetente, hanem heti átlagban, a keret lejártakor kerül elszámolásra. A leírtak alapján az Önök esetében nem erről van szó.

Ami lényeges: az Mt. 96. § (1) bekezdése szerint a munkaidő-beosztás szabályait (munkarend) a munkáltató állapítja meg, a munkaidőt az egészséges és biztonságos munkavégzés követelményére, valamint a munka jellegére figyelemmel osztja be. A munkaidőt heti öt napra, hétfőtől péntekig kell beosztani (általános munkarend). A munkaidő-beosztást legalább hét nappal korábban, legalább egy hétre írásban kell közölni (ennek hiányában az utolsó munkaidő-beosztás az irányadó).

Van két cég, ahol a dolgozók 1 óra ebédidőt kapnak naponta a 6 és 8 órás dolgozó is. 4 órás dolgozóknak kell adni ebédidőt, ha pont beleesik a munkaidejébe? Ezen felül kötelezően kell még nekik pihenőidőt biztosítani? A pihenőidőt kötelezően fel kell tüntetni a munkaszerződésben vagy a tájékoztatóban? Az egyik cégben a munkavállalóknak az ebédidőt és a pihenőidőt is le kell dolgozni a másikban nem. Ez így szabályos? Az ebédidőről, pihenőidőről kell valamilyen nyilvántartást vezetni?

A pihenőidő gyűjtőfogalom, ezen belül az alábbiakat különböztetjük meg: munkaközi szünet, napi pihenőidő, heti pihenőidő, munkaszüneti nap és szabadság.

Az Mt. 103. § (1) bekezdése alapján a munkavállaló részére, ha a beosztás szerinti napi munkaidő vagy a rendkívüli munkaidő tartama

a) a 6 órát meghaladja, 20 perc,

b) a 9 órát meghaladja, további 25 perc

munkaközi szünetet kell biztosítani.

A felek megállapodása vagy KSZ a munkavállalók számára legfeljebb 60 perc munkaközi szünetet biztosíthat.

Azaz a napi 4 órában foglalkoztatott munkavállaló részére nem írja elő az Mt. a kötelező munkaközi szüntetet, azonban ha a munkaidő meghaladja a hat órát, kötelező biztosítani (ezen belül legalább három, legfeljebb hat óra munkavégzést követően kell kiadni).

A munkaközi szünetet a munkavégzés megszakításával kell kiadni, ez a napi munkaidőbe nem számít bele, és a munkavállalót a szünet tartamára díjazás nem illeti meg (ettől eltérhet KSZ, munkaszerződés, vagy a munkáltató egyoldalúan).

A munkaközi szünet kiadásának időpontját nem kell nyilvántartani, azonban célszerű, ugyanis szükség esetén a munkáltatónak tudnia kell bizonyítani, hogy a munkaközi szünetet a törvénynek megfelelően biztosította. (A munkáltatónak lényeges érdeke fűződhet a kiadás időpontjának regisztrálásához is, pl., ha a munkaközi szüntetet éjszakai pótlékra jogosító időszakban adta ki.). A munkaszerződésben nem kötelező elem, a tájékoztató napi munkaidőre vonatkozó részében érdemes feltüntetni.

 

 

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink