hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Munkaviszony átszállásával járó jogügyletek – mutatjuk a fő munkáltatói teendőket

  • dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd

Nem egyedi eset, amikor adott cég üzemét vagy telephelyét megvásárolja egy másik gazdasági társaság akként, hogy az változatlan feltételek mellett fogja folytatni a korábbi tevékenységet. Ennek a jogügyletnek számos polgári jogi jellegű jogkövetkezményén kívül munkajogi vetülete is van, az átadó munkáltatónál foglalkoztatott munkavállalók sorsát ugyanis a törvény rendezi. Érdemes körültekintően eljárni azon jogügyletek esetén, melyek a munkaviszonyok átszállásával járnak, elegendő időt szánva az átadó munkajogi gyakorlatának megismerésére, az esetleges kockázatok felmérésére, a munkaszerződések, tanulmányi szerződések, versenytilalmi megállapodások tanulmányozására.

„Cégjogi és munkajogi” jogutódlás

A munkáltató személyében változás kétféle módon következhet be: jogszabály vagy szerződés alapján. A jogszabályon alapuló jogutódlás tartalmát az általános jogelvek és a gazdasági társaságok működésére vonatkozó polgári jogi szabályok alapján határozhatjuk meg. Ismérve, hogy a jogelőd megszűnik, és ezért következik be a jogai és kötelezettségei tekintetében a jogutódlás, az őt megillető jogok és kötelezettségek tekintetében a jogutód munkáltató a jogelőd helyébe lép. Ez azt jelenti, hogy a munkaviszonyt minden tekintetben folyamatosnak kell tekinteni az új munkáltatónál, annak kezdete, a munkafeltételek és minden egyéb, változatlanok maradnak.

A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) rendelkezéseit csak a megállapodáson alapuló változás esetén kell alkalmazni. Ilyen megállapodás lehet például az adásvétel, csere, bérlet, gazdasági társaságba való belépés. A munkáltató személyében akkor történik meg a változás, amikor a szerződés alapján a gazdasági egysége átszáll az átvevő munkáltatóra. A gazdasági egység a munkáltató anyagi, illetve nem anyagi erőforrásainak elkülönített, szervezett csoportját jelenti, így ilyennek minősül az üzem, üzlet, telephely, munkahely vagy ezek része. Abban a kérdésben, hogy mi minősül gazdasági egységnek, az Európai Unió Bíróságának joggyakorlatát, illetve a vonatkozó irányelvet érdemes segítségül hívni.  Az identitását megőrző gazdasági egység vizsgálatánál a kiszervezés valamennyi körülményét együttesen kell figyelembe venni, így különösen

  • az ingó- és ingatlan vagyontárgyak átadását, átvételét;
  • az immateriális javak (jogok) átruházását; a személyzet jelentős részének továbbfoglalkoztatását;
  • az érintett gazdasági egység által a jogutódlás előtt, és azt követően folytatott tevékenység hasonlóságát;
  • az átadást megelőző tevékenység folytatása, illetve a folytatás lehetőségének fennmaradását, ideértve az esetleges megszakítás időtartamát is;
  • a gazdasági egységhez kapcsolódó ügyfélkörhöz fűződő kapcsolatok átvételét.

Nem történik tehát munkajogi jogutódlás, amennyiben például csak egy-egy eszköz, jogosultság vagy kizárólag az ingatlan bérbeadásáról van szó.

HVG Munkajog 2023 különszám – digitális változatban is

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megismerheti az átvevő és átadó munkáltató teendőit, a munkáltatói jogokat és kötelezettségeket jogutódlás esetén, továbbá a kiszervezés lényegét.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink