hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Munkáltatói felmondás: ezeket a szempontokat tartsa szem előtt!

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő

A munka törvénykönyve változására tekintettel a munkáltatónak fontos a munkavállaló munkaviszonyának megszüntetését megelőzően megvizsgálnia, hogy a felmondásnak valamely körülmény nem képezi-e az akadályát. Ezen akadályokat mutatjuk be az alábbiakban.

Ekkor lesz a munkáltatói felmondás érvénytelen

A munkaviszonyt mind a munkavállaló, mind a munkáltató felmondással megszüntetheti. A felek azonban megállapodhatnak abban, hogy a munkaviszony – legfeljebb a munkaviszony kezdetétől számított egy évig – felmondással nem szüntethető meg.

Olvassa el az Adózóna „Így kell átalakítani a munkaviszony létesítését követő munkáltatói tájékoztatást”, „A nap kérdése: jár-e táppénz munkaidőben végzett orvosi vizsgálatok esetén?” és „Egyszerűsített foglalkoztatás: ezek a legfontosabb előírások” című írását!

A munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyt továbbá

  • a várandósság;
  • a szülési szabadság;
  • az apasági szabadság;
  • a szülői szabadság;
  • a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság (Mt. 128. §, 130. §);
  • a tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés;
  • a nő jogszabály szerinti, az emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelésének, de legfeljebb ennek megkezdésétől számított hat hónap, és
  • a gondozási „szabadság” tartama alatt.

A védelem alkalmazása szempontjából a felmondás közlésének, csoportos létszámcsökkentés esetén a 75. § (1) bekezdés szerinti tájékoztatás közlésének időpontja az irányadó (EBH2018.M.33.).

A munkavállaló a várandósságára, illetve a reprodukciós eljárásra akkor hivatkozhat, ha erről a munkáltatót tájékoztatta, mely tájékoztatásnak nem kell azonban előzetesnek lennie.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja mikor halasztódik a munkáltató felmondásának kezdő időpontja, illetve mely esetekben és milyen feltételekkel lehet a felmondást visszavonni!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink