hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Fontos kérdés járvány idején: csökkenthetik a fizetésemet?

  • Czeglédi Bernadett munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Sokféle munkáltatói reakciót láthatunk a napokban arra vonatkozóan, hogyan éljék túl a vállalatok a jelenlegi koronavírus okozta meglehetősen nehéz gazdasági helyzetet. Sajnos még a végét sem látva bizonytalan nagyon sok vállalat helyzete a bejelentett rendeletek, intézkedések ellenére is. Az egyik jellemző reakció, amit hallani lehet számos helyről, a munkavállalók bérének a csökkentése. Kérdés, megteheti-e ezt a munkáltató?

Kezdjük azzal a megállapítással, mely szerint a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 44. §-a szerint a munkaszerződést írásba kell foglalni, ebből következően, ha ezt módosítani szeretnénk, akkor a módosítás is akkor érvényes, ha azt írásba foglalták. A szóban, e-mail-ben történő értesítés még nem egyenlő a munkaszerződés módosításával, nem válik érvényessé, csak ha írásba foglalják, valamint azt aláírja mindkét fél.

Már kapható a HVG 2020-as Tb-különszáma, amelyet most 15% kiadói kedvezménnyel rendelhet meg!
2020. július 1-jétől teljesen új tb-törvény lép hatályba, az év első felében viszont még a „régi” járuléktörvényt kell használni. Éppen ezért a HVG Tb-különszáma mindkét tb-törvényt tartalmazza, külön magyarázatokkal az első és a második félévre, s megfelelő táblázatokkal, példákkal is segítjük az előírások értelmezését.
Részletek >>

58. § A felek a munkaszerződést közös megegyezéssel módosíthatják. A munkaszerződés módosítására a megkötésére vonatkozó szabályokat kell megfelelően alkalmazni.

Ennek értelmében a munkaszerződés-módosításához mindkét fél beleegyezésére szükség van, tehát alá kell írnia a munkavállalónak és a munkáltatónak ahhoz, hogy érvénybe lépjen. Egyoldalúan a munkáltató nem módosíthatja a szerződés tartalmát. Mivel a munkavállaló bére is a munkaszerződés kötelező eleme, így ez is csak akkor tud módosulni, jelen esetben csökkenni, ha azt a munkavállaló elfogadja.

Olvassa tovább cikkünket, hogy megtudja mi történik akkor, ha nem fogadja el a munkavállaló a munkabér csökkentését, és nem írja alá a munkaszerződés módosítását!

A járványügyi helyzettel összefüggő cikkeinket
ITT olvashatja el.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Adózás/áfa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Láncügylet – közbenső vevő fuvaroz

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink