adozona.hu
A munkaviszony megszüntetéséről, illetve az átszervezés munkáltatói szabadságáról döntött a Kúria
//adozona.hu/munkajog/A_munkaviszony_megszunteteserol_illetve_az__GG9IXZ
A munkaviszony megszüntetéséről, illetve az átszervezés munkáltatói szabadságáról döntött a Kúria
Két érdekes kérdés is felvetődött a BH2025.70. számú ügyben: a határozott időtartamú munkaszerződések folyamatos hosszabbítgatása, illetve a munkáltató átszervezéshez kapcsolódó cselekvési szabadsága. Az alábbiakban ezeket járjuk körbe a döntés bemutatásán keresztül.
A felperesi munkavállaló tudományos segédmunkatárs munkakörben állt határozott idejű közalkalmazotti jogviszonyban az alperes jogelődjénél, majd később munkaviszonyban a munkáltatónál. A közalkalmazotti jogviszonyt annak idején – egy konkrét projekt teljesítésének érdekében – a felek többször, határozott időre módosították. A jogutód munkáltatónál később már munkaviszony keretében került foglalkoztatásra, ahol 2022. november 30-án telt le a határozott idejű foglalkoztatása.
Munkajogi témában közölt korábbi írásainkat itt olvashatja el! |
A határozott idő lejártát megelőzően a felek több ízben egyeztettek a felperes további foglalkoztatásáról, amelynek keretében a munkáltató határozott időre szóló, napi 4 órás részmunkaidőben történő munkavégzésre tett ajánlatot, amelyet a felperes nem fogadott el. A felperes ennek ellenére a határozott idő lejártát követően, változatlan munkavégzési körülmények között folytatta munkáját az alperesnél, amit a munkáltató elfogadott. E közben a felperes többször kérte a munkaviszonyának rendezését és tájékoztatást a munkaviszonyának tartalmáról. Idővel ennek a munkáltató eleget is tett és elkésztette a munkaviszony határozatlan időtartamra történő módosítását tartalmazó munkaszerződést, ekkorra azonban már a szervezetben egyéb változások is történtek.
A munkáltató 2023. március 17-én kézbesítette a felperes részére a 2023. február 27-én kelt felmondást, amellyel a munkaviszonyát 2023. április 21. napjával megszüntette, egyúttal a munkavégzés alól felmentette. A munkáltatói intézkedés indokolása a létszámleépítést és átszervezést jelölte meg a munkaviszony megszüntetésének okaként, az egyetem gazdálkodási nehézségeire figyelemmel. A HR igazgató e-mailben tájékoztatta a felperest, hogy az intézkedést közöltnek kell tekinteni, és a nála lévő eszközöket és iratokat adja át a felettesének.
A felmondás jogszerűségét támadta a munkavállaló
A munkavállaló a munkaviszonya megszüntetésének jogszerűségét azzal támadta, hogy az ő tényleges munkaviszonya a 2023. március 17-ei munkáltatói ajánlat alapján 2023. március 20-án jött létre, azt megelőzően kvázi ex-lex állapot állt fenn, mivel munkaszerződés nélkül folytatta a munkáját. Erre tekintettel a munkáltató március 17-ei felmondása a tényleges munkaviszony hiányában hatálytalan. Azzal érvelt, hogy amennyiben a munkáltatói felmondás mégis alkalmas lett volna joghatás kiváltására, úgy azt az új munkaszerződés megkötése miatt a hozzájárulásával visszavontnak kell tekinteni a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 15. § (4) bekezdéséből következően. A munkáltató az érvelést természetesen nem osztotta, hiszen a munkavállaló a felek által megállapított feltételek alapján folyamatosan munkát végzett számára.
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből kiderül, hogy a Kúria miként döntött az esetről!
Hozzászólások (0)