hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Értékvesztett készlet adományozása

  • adozona.hu

Egy vállalkozás lejárathoz közeli C-vitaminokat eladományozna. Milyen adó- és járulékfizetési kötelezettséggel jár ez? Olvasói kérdésre Antretter Erzsébet a Niveus Consulting Group igazgatója, adószakértője válaszolt.

A kérdés részletesen így hangzik: társaságunk nagyobb mennyiségű, 4 hónapon belüli lejáratú C-vitaminnal rendelkezik. A termékre értékvesztést számolt el a cég, mert a meglevő mennyiség 4 hónap alatt a forgalmi adatok alapján nem adható el. Az értékvesztett termékeket el kívánják adományozni, a termék minősége kifogástalan. A kérdés, hogy az adománynak milyen esetleges adóvonzatai vannak? A cég kiva alapján adózik, a terméket az EU-ból szerezte be, az A60-as bevallásba beállította.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

Elsőként jelezni szeretném, hogy a pontos válaszhoz az eset összes körülményének ismerete szükséges (elsősorban az átvevők köre, amitől függ, hogy a vitaminok közcélú adománynak minősülnek-e), így általánosságban (feltételezve, hogy az átvevők belföldi személyek) az alábbiakról szeretném tájékoztatni.

Kiva

A kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló 2012. évi CXLVII. törvény (Katv.) 20. § 3) d) pontja alapján a társasági adóról és az osztalékadóról szóló 1996. évi LXXXI. törvény (Tao.) 3. számú melléklet A) részében meghatározott, nem a vállalkozási tevékenység érdekében felmerülő egyes költségek, ráfordítások adóalap-növelő tételnek minősülnek.

Olvassa el az Adózóna „Rendezvények és ajándékok adózása: mikor kell, és mikor nem kell szochót fizetni?”, „Kis értékű ajándék dolgozónak, üzleti partnernek” és a „Nem közhasznú alapítvány támogatása” című írását!

A vonatkozó jogszabályhely alapján amennyiben a vitaminok adományként (közhasznú szervezet részére törvényben meghatározott közhasznú tevékenysége támogatására, valamint az egyházi jogi személy részére törvényben meghatározott tevékenysége támogatására, továbbá a közérdekű kötelezettségvállalás céljára…) kerülnének átadásra, úgy nem merülne fel kivaalap-növelési kötelezettség, ellenkező esetben viszont igen.

Személyi jövedelemadó

Amennyiben a vitaminokat magánszemélyek kapják, úgy személyijövedelemadó-kötelezettség keletkezhet.

A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (Szja tv.) 70. § (6) a) pontja alapján felmerülhet a vitaminok csekély értékű ajándékként történő juttatása. Ahhoz azonban, hogy a vitamin az Szja tv. 70. § (6) a) pontja alapján csekély értékű ajándéknak minősüljön, az értéke magánszemélyenként évente nem haladhatja meg a minimálbér 10 százalékát a többi csekély értékű ajándékként kezelt juttatás értékével együtt, és erről megfelelő nyilvántartást kell vezetni.

Az Szja tv. 70. § (6) b) pontja alapján egyes meghatározott juttatásnak minősül az olyan ingyenes vagy kedvezményes termék, szolgáltatás révén juttatott adóköteles bevétel, amelynek igénybevételére egyidejűleg több magánszemély jogosult, és a kifizető – jóhiszemű eljárása ellenére – nem képes megállapítani az egyes magánszemélyek által megszerzett jövedelmet.

Amennyiben ez fennállna vagy a vitaminok csekély értékű ajándéknak minősülnének, úgy a vitaminok bruttó piaci értékének 1,18-szorosa, mint adóalap után keletkezik a kifizetőnél 15 százalékos személyijövedelemadó-kötelezettség. Továbbá, a szociális hozzájárulási adóról szóló 2018. évi LII. törvény (Szocho tv.) 4. § b) pontja alapján az egyes meghatározott juttatásokat szociálishozzájárulásiadó-kötelezettség terheli. Mivel az adó alapja az szja-törvény szerinti adóalapként meghatározott összeg, ezért szintén a teljes piaci érték 1,18-szorosa, mint adóalap után keletkezik a kifizetőnél 2022-ben 13 százalékos szochokötelezettség.

Amennyiben a fenti feltételeknek nem felelnének meg és az egy magánszemély részére átadott vitaminok értéke számszerűsíthető, úgy a bevétel adókötelezettségének jogcímét a felek (a magánszemély és a bevételt juttató személy, valamint az említett személyek és más személy) között egyébként fennálló jogviszonyt és a szerzés körülményeit kell figyelembe venni. Ez alapján valószínűleg egyéb jövedelemként kell a bevételt figyelembe venni, amely alapján a vitaminok bruttó piaci értéke, mint adóalap után keletkezik a kifizetőnél 15 százalékos személyi jövedelemadó kötelezettség, továbbá 13 százalékos szociálishozzájárulásiadó-kötelezettség.

Általános forgalmi adó

Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (Áfa tv.) 11. § (1) bekezdés alapján ellenérték fejében teljesített termékértékesítés az is, ha az adóalany a terméket vállalkozásából véglegesen kivonva, azt más tulajdonába ingyenesen átengedi, feltéve, hogy a termék vagy annak alkotórészeinek szerzéséhez kapcsolódóan az adóalanyt egészben vagy részben adólevonási jog illette meg.

Amennyiben a vitaminok nem közcélú adományként kerülnének átadásra, illetve azok beszerzését terhelő áfa levonásra került, úgy az átadáskor is áfafizetési kötelezettség merül fel. Jelen esetben az adóalapot az Áfa tv. 68. § alapján kell meghatározni, tehát azon ár után, amennyiért a vitaminokat átadáskori állapotában meg lehetne vásárolni.

A térítés nélküli ügyletek teljesítési időpontjára vonatkozóan nincs az áfatörvényben speciális előírás, ezért az Áfa tv. 55. § szerinti általános szabály alkalmazandó, így az ügylet tényállásszerű megvalósulásakor keletkezik az áfakötelezettség, továbbá úgy arról főszabály szerint számlát kell kiállítani. Mivel térítés nélküli ügyletről van szó, nem kötelező az átvevőnek a számlában feltüntetett áfát megfizetni a társaság felé (ez a felek megállapodásának kérdése), ennek tényét ugyanakkor célszerű rávezetni a bizonylatra (pl. a „pénzügyi teljesítést nem igényel” szöveg feltüntetésével). Mindazonáltal az átadónak attól függetlenül meg kell fizetnie az adót, hogy az átvevő nem téríti meg számára annak összegét.

Végezetül megjegyzem, hogy amennyiben a vitaminok átadása az Áfa tv. 259. § 9/A alapján közcélú adománynak minősülne, úgy az átadás kapcsán adófizetési kötelezettség nem keletkezik.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Ázsiós tőkeemelés

Pölöskei Pálné

adószakértő

Menedzserszűrés

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Kkv-kedvezmény és kivabelépés

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink