hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Adó és vám cigaretta, alkohol, üzemanyag magánszemély általi, harmadik országbóli behozatalanál, rendelésénél

  • Laczi Ferenc igazságügyi jövedéki szakértő

A korábbi cikkben érintettük a magánszemélyek más EU tagállamból történő beszerzéseinek lehetőségeit. Beszerezni, vásárolni, rendelni azonban nem csak az EU-ból lehet, hanem azon kívülről is, ezek az úgynevezett harmadik országból történő beszerzések. Az uniós beszerzéseknél láttuk, hogy óriási jelentősége van annak, hogy a magánszemély személyesen vásárol más EU tagállamban és ő maga hozza be a termékeket belföldre, vagy itthonról rendeli meg a kívánt árut. A helyzet az, hogy ez a harmadik országból történő beszerzések esetén sincs másként.

Nagy különbség az EU-s és a harmadik országos beszerzések között, hogy utóbbi esetében a vámjogi előírásoknak kell elsődlegesen megfelelni, hisz a harmadik országból beérkező áruk úgynevezett nem uniós áruk, amelyek esetében az elsődleges szempont a vámjogi státusz rendezése. Ez azt jelenti, hogy a nem uniós árut az Uniós Vámkódex (UVK) szabályai szerint vámjogi szabadforgalomba kell helyezni, más kifejezéssel élve vámkezeltetni kell. De nézzük a részleteket.

Harmadik országból személyesen behozott jövedéki termékek

Ha a magánszemély az EU-n kívüli tartózkodása során megvásárolt jövedéki termékeket szeretné behozni a közösség területére, akkor a vámjogi előírások szabta mennyiségi korlátokra kell figyelemmel lennie. Ez azért fontos, mert az ezen mennyiségi korlátok feletti mennyiség behozatala kereskedelmi mennyiségnek minősül és az import vámkezeléshez megfelelő engedélyre (jövedéki engedélyre) van szükség, továbbá vám- és jövedéki adófizetési kötelezettség keletkezik, sőt alkoholtermékek és dohánygyártmányok esetében további feltétel a magyar zárjegyek alkalmazása. Ez már előre vetíti, hogy ez a behozatal is erősen korlátozott lehetőség a magánszemélyek számára.

Az EU-ból behozott jövedéki termékek adójáról itt olvashat!

Az alkoholtartalmú italokra és dohánygyártmányokra vonatkozó mennyiségi korlát kizárólag a 17. életévüket betöltő utasokra érvényes, s további fontos tudnivaló, hogy a jogszabály a dohánygyártmánynak minősülő termékek vonatkozásában különbséget tesz a légi és nem légi utasok között. Ennek figyelembevételével a mennyiségi korlátok az alábbiak:

Alkoholtartalmú italok

a) Szőlőbor 4 liter,

b) Sör 16 liter

c) Alkoholtermék 22 tf% feletti alkoholtartalommal 1 liter, vagy

d) Alkoholtermék legfeljebb 22 tf% alkoholtartalommal, egyéb csendes erjesztett ital, habzóbor, egyéb habzó erjesztett ital 2 liter.

A c) és a d) pont termékeire vagylagos szabály vonatkozik, tehát vagy a c) vagy a d) pont szerinti termékek hozhatók be vám- és adómentesen.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyben részletezzük a harmadik országból behozott dohánygyártmányokra, továbbá a rendelt jövedéki termékekre vonatkozó előírásokat!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink