Fenntarthatóság: az EU-s szabályozás részletei

  • Bagyura András Igazgató, Fenntarthatósági szolgáltatások, Forvis Mazars

Korábbi írásainkban áttekintettük az európai fenntarthatósági szabályozás kialakulásának útját. Kétrészes cikkünkben megnézzük, miképp jelent ez meg ténylegesen az európai és a hazai jogrendben.

Kapcsolódó cikkek: Fenntarthatóság és ESG – Beszéljünk róla! De miről is?, Nemzetközi fenntarthatósági keretrendszerek és sztenderdek – 1. rész, Nemzetközi fenntarthatósági keretrendszerek és sztenderdek – 2. rész, valamint Klímacélok, fenntarthatósággal kapcsolatos EU-szabályozás – tudnivalók röviden, érthetően.

Az elmúlt években a vállalatok fenntarthatósági szempontú átvilágítása és az ezzel kapcsolatos jelentéstétel egyre fontosabb szerepet kapott mind az Európai Unió, mind Magyarország szabályozási rendszerében. Az EU területén tevékenykedő vállalatoknak nemcsak gazdasági teljesítményükről, hanem a környezetre és társadalomra gyakorolt hatásukról is átlátható és részletes beszámolót kell készíteniük. Ennek érdekében jelentős jogszabályi változások léptek életbe, amelyek célja a fenntarthatóságijelentés-tétel minőségének javítása és a vállalati átláthatóság növelése.

Két kulcsfontosságú irányelv, a CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) és a CSDDD vagy CS3D (Corporate Sustainability Due Diligence Directive) alapjaiban változtatja meg a vállalatok fenntarthatóságijelentés-tételi kötelezettségeit. Az alábbiakban részletesen bemutatjuk ezeket az új szabályozásokat, valamint a hazai ESG-törvényt is.

Az európai fenntarthatóságijelentés-tétel

A CSRD, azaz a fenntarthatósággal kapcsolatos vállalati beszámolásról szóló irányelv jelentős előrelépést jelent a 2014-es nem pénzügyi információk közzétételéről szóló irányelvhez (NFRD) képest. Az új, 2023. január 5-én hatályba lépett irányelv a fenntarthatóságijelentés-tételi kötelezettségek kiterjesztésére és minőségének javítására törekszik.

A tagállamok saját jogrendjükbe való átültetésének határideje 2024 júniusában járt le. Magyarországon a számvitelről szóló 2000. évi C. törvénybe integrálták.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket a többi tudnivalóért!
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink