hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Fenntarthatóság: az EU-s szabályozás részletei

  • Bagyura András Igazgató, Fenntarthatósági szolgáltatások, Forvis Mazars

Korábbi írásainkban áttekintettük az európai fenntarthatósági szabályozás kialakulásának útját. Kétrészes cikkünkben megnézzük, miképp jelent ez meg ténylegesen az európai és a hazai jogrendben.

Kapcsolódó cikkek: Fenntarthatóság és ESG – Beszéljünk róla! De miről is?, Nemzetközi fenntarthatósági keretrendszerek és sztenderdek – 1. rész, Nemzetközi fenntarthatósági keretrendszerek és sztenderdek – 2. rész, valamint Klímacélok, fenntarthatósággal kapcsolatos EU-szabályozás – tudnivalók röviden, érthetően.

Az elmúlt években a vállalatok fenntarthatósági szempontú átvilágítása és az ezzel kapcsolatos jelentéstétel egyre fontosabb szerepet kapott mind az Európai Unió, mind Magyarország szabályozási rendszerében. Az EU területén tevékenykedő vállalatoknak nemcsak gazdasági teljesítményükről, hanem a környezetre és társadalomra gyakorolt hatásukról is átlátható és részletes beszámolót kell készíteniük. Ennek érdekében jelentős jogszabályi változások léptek életbe, amelyek célja a fenntarthatóságijelentés-tétel minőségének javítása és a vállalati átláthatóság növelése.

Két kulcsfontosságú irányelv, a CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) és a CSDDD vagy CS3D (Corporate Sustainability Due Diligence Directive) alapjaiban változtatja meg a vállalatok fenntarthatóságijelentés-tételi kötelezettségeit. Az alábbiakban részletesen bemutatjuk ezeket az új szabályozásokat, valamint a hazai ESG-törvényt is.

Az európai fenntarthatóságijelentés-tétel

A CSRD, azaz a fenntarthatósággal kapcsolatos vállalati beszámolásról szóló irányelv jelentős előrelépést jelent a 2014-es nem pénzügyi információk közzétételéről szóló irányelvhez (NFRD) képest. Az új, 2023. január 5-én hatályba lépett irányelv a fenntarthatóságijelentés-tételi kötelezettségek kiterjesztésére és minőségének javítására törekszik.

A tagállamok saját jogrendjükbe való átültetésének határideje 2024 júniusában járt le. Magyarországon a számvitelről szóló 2000. évi C. törvénybe integrálták.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket a többi tudnivalóért!
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Garanciális csere – import (áfa)

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Bérleti díj áfa-visszaigénylése

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink