hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Klímacélok, fenntarthatósággal kapcsolatos EU-szabályozás – tudnivalók röviden, érthetően

  • Bagyura András Igazgató, Fenntarthatósági szolgáltatások, Forvis Mazars

Írásunkban a fenntarthatósággal kapcsolatos európai szabályozás hátterét, fejlődését és annak céljait mutatjuk be.

Az Európai Unió vitathatatlanul a klímaváltozás elleni küzdelem és a fenntartható gazdálkodásra való átállás egyik elkötelezett élharcosa. A globális gazdasági centrumok közül egyértelműen az EU az, amelyik politikailag és valószínűleg társadalmilag is a legszilárdabb elkötelezettséggel rendelkezik a zöld átállás, a körforgásos gazdaságra való áttérés és a karbonlábnyom csökkentése iránt.

Ez az elkötelezettség annak felismeréséből is fakad, hogy az EU gazdasága talán a leginkább kitett mind a klímaváltozás kedvezőtlen hatásainak, mind a természeti erőforrások szűkössé válásának. Az EU felismerte, hogy drasztikusan változtatni kell a hozzáállásán, és egy olyan eminens átállást kell megvalósítania, amely során új, korszerű technológiákat alkalmazva igazodhat az új kihívásokhoz, ezzel hosszabb távon előnyt is szerezve a globális versenyben. Némileg a 70-es évek olajválságait lehetne analógiaként hozni: a Nyugat egy nehéz és az elején fájdalmas szemléletmód- és technológiaváltás mellett kötelezte el magát, amely hosszabb távon bőségesen meghozta az eredményét.

Az Adózóna ESG-vel kapcsolatos további írásait ITT találja.

A célok

A 2015-ös párizsi klímacsúcs egy olyan globális egyezménnyel zárult, amelyben az aláíró felek, így az EU tagországai is vállalták, hogy a globális átlaghőmérséklet emelkedését jóval 2 °C alatt, lehetőség szerint 1,5 °C-on belül tartják az iparosodás előtti szinthez képest (ez a gyakorlatban az 1850–1900 közötti időszak átlagát jelenti), felismerve, hogy az ezt meghaladó melegedés tartós és visszafordíthatatlan károkat okoz.

Ehhez az üvegházhatású gázok (ÜHG) kibocsátásának drasztikus csökkentését, valamint az éghajlatváltozás kedvezőtlen hatásaihoz történő alkalmazkodást mint fejlődési irányt határozták meg, kimondva, hogy a pénzáramlásokat az ezeket a célokat támogató irányokba szükséges terelni.

Az EU úgy határozott, hogy ezeket a célokat kötelező jellegű szabályozásba foglalja, így megkezdődött az a jogalkotási folyamat, amely még a mai napig is tart.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megismerje a szabályozás alapjait!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kisvállalkozói minősítés

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink