hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Nemzetközi fenntarthatósági keretrendszerek és sztenderdek – 1. rész

  • Bagyura András Igazgató, Fenntarthatósági szolgáltatások, Forvis Mazars

Előző írásunkban általánosságban a fenntarthatóság és az ESG témájának fejlődését és a jelenlegi jelentéstételi gyakorlatok kialakulását tekintettük át. Most nézzük meg, hogy ezzel párhuzamosan hogyan fejlődtek azok a keretrendszerek, amelyek meghatározzák a vállalatok és pénzintézetek számára az önkéntes fenntarthatóságijelentés-tétel kereteit!

"Fenntarthatóság és ESG – Beszéljünk róla! De miről is?" című írásunkat ITT olvashatja el.

Manapság a nagyvállalatok számára egyre fontosabbá válik a fenntarthatósági jelentések készítése, mert az érintettek (például a tulajdonosok, munkavállalók, beszállítók, fogyasztók, vevők stb.) érdeklődése már nem kizárólag a pénzügyi teljesítményre összpontosul, hanem a környezeti és társadalmi hatásokra is.

A jelentések elkészítésekor a vállalatok különböző szabványok és keretrendszerek közül választhatnak, amelyek segítenek a dokumentumok felépítésében és tartalmának meghatározásában. A keretrendszerek a HOGYAN? kérdésre, míg a szabványok a MIT? kérdésre adnak választ, emellett nemzetközi megállapodások és globális célok is alakítják a jelentéstétel módját.

Írásunk első részében a főbb keretrendszereket mutatjuk be, a második részben pedig a nemzetközileg elterjedt jelentési szabványok és mérőszámok rendszereit tekintjük át.

Az ENSZ Globális Megállapodás (UN Global Compact, UNGC) egy stratégiai kezdeményezés, amely 2000-ben indult, és tíz egyetemes elvet tartalmaz az emberi jogok, munkaügyek, környezetvédelem és korrupció elleni küzdelem terén. Az elkötelezett vállalatoknak ezekkel az elvekkel összhangban kell működniük, és éves jelentésben (CoP) kell bemutatniuk fenntarthatósági erőfeszítéseiket.

A Globális Jelentéstételi Kezdeményezés (Global Reporting Initiative, GRI) egy független, nonprofit szervezet, amely fenntarthatóságijelentés-tételi szabványt fejlesztett ki, és folyamatosan finomítja tovább. Ezek a szabványok világszerte elismertek, és széles körben alkalmazzák őket a vállalati fenntarthatósági jelentések készítése során. A GRI szabványok moduláris rendszere lehetővé teszi a szervezetek számára, hogy összehasonlítható és hiteles módon kommunikálják gazdaságra, környezetre és társadalomra gyakorolt hatásaikat. A szabványok három fő kategóriából állnak: egyetemes, ágazati és tematikus.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, mi az éghajlatváltozással kapcsolatos pénzügyi információkkal foglalkozó munkacsoport (TCFD), a természettel kapcsolatos pénzügyi közzétételekkel foglalkozó munkacsoport (TNFD), a Nemzetközi Fenntarthatósági Szabványügyi Testület (ISSB) és a Sustainability Accounting Standards Board (SASB) szerepe!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Új lakás bérbeadása, értékesítése

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Területfoglalási díj, fordított áfa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Tervezési szolgáltatás, fordított áfa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink