adozona.hu
Nemzetközi fenntarthatósági keretrendszerek és sztenderdek – 2. rész
//adozona.hu/esg/Fenntarthatosag_ESG_nemzetkozi_keretrendsze_PINVQH
Nemzetközi fenntarthatósági keretrendszerek és sztenderdek – 2. rész
Előző írásunkban áttekintettük, hogyan fejlődtek azok a keretrendszerek, amelyek meghatározzák a vállalatok és pénzintézetek számára az önkéntes fenntarthatóságijelentés-tétel kereteit. Most a főbb fenntarthatósági jelentési keretrendszerek bemutatását követően a nemzetközileg elterjedt jelentési szabványok és mérőszámok rendszereit vesszük végig röviden.
Elsőként két olyan széles körben ismert kezdeményezést említünk, amelyek nem tekinthetők mérőszám- vagy szabványrendszernek, de átmenetet képeznek a jelentési keretrendszerek és a riportolási szabványok között.
Az egyik ilyen az ENSZ által 2015-ben elfogadott, a globális problémák megoldása és értékek megőrzése érdekében kitűzött 17 Fenntartható Fejlődési Cél (Sustainable Development Goals, SDGs). A megfogalmazott 17 fő célkitűzés elérését és az ehhez kapcsolódó 169 konkrétabb feladat megvalósítását 2030-ra tűzte ki az ENSZ (Agenda 2030). A célok között számos társadalmi jogi és politikai célkitűzés is megtalálható a környezeti célok mellett. A fenntarthatósági jelentést már eddig is publikáló nagyvállalatok zöme ezen célrendszer szerinti elköteleződését is megjeleníti riportjaiban, bemutatva, hogy mely kiemelt célok megvalósulásához járul hozzá a vállalat, illetve hogyan és milyen eredménnyel teszi ezt.
Az 1. részt ITT, a "Fenntarthatóság és ESG – Beszéljünk róla! De miről is?" című írásunkat ITT olvashatja el. |
A másik, a CDP eredetileg Carbon Disclosure Project néven jött létre nonprofit szervezetként, ösztönözve a magán és állami szférát is a környezeti hatásuk közzétételére, különösen tekintettel a karbonlábnyomukra. A vállalatok a CDP három kérdőíve – éghajlatváltozás, erdők és vízbiztonság – közül egyet, vagy többet kitöltve közölhetik adataikat. A CDP keretrendszer emellett tartalmaz egy opcionális beszállítói lánc jelentési modult is negyedikként. A szervezet minden évben feldolgozza az éves jelentési folyamat során szolgáltatott információkat és értékeli a válaszadókat az általuk megadott adatok alapján. Független pontozási módszertanuk segítségével mérik egy-egy vállalat vagy város előrehaladását. A CDP honlapján elérhetővé teszi a jelentést tevő vállalatok pontszámait. A CDP más jelentős fenntarthatósági keretrendszerekkel – mint például a GRI, SASB és TCFD – együttműködve kínál átfogó jelentéstételi megoldásokat.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben megismerheti, miért játszanak kulcsfontosságú szerepet az önkéntes, nem-pénzügyi keretrendszerek és sztenderdek többek között a fenntarthatósági jelentések átláthatóságának és összehasonlíthatóságának javításában.
Hozzászólások (0)