298 találat a(z) társasház cimkére

Rendkívüli tételek átsorolása 2016. évben Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítséget kérnék, hogy a társasházak, illetve lakásszövetkezetek esetében a tagok véglegesen átadott pénzeszköze (régen felújitási alap) az új szabályozás keretében hova tartozik, a saját tőkén belül kell kezelnünk vagy az egyéb, bevételt érintő tételek közé fog kerülni január elsejétől? Iránymutatásukat előre is megköszönve, kellemes karácsonyi ünnepeket és boldog új évet kivánok!

Társasház szakképzési hozzájárulás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő témában kérném szíves véleményét. Társasház vállalkozói tevékenységet is folytat (üzlet-, iroda-, garázsbérbeadás), valamint munkavállalóként foglalkoztat gondnokot havi munkabérért és SZB-tagokat tiszteletdíjért. A törvényből úgy olvasom, a szakképzési hozzájárulás alapja a hozzájárulásra kötelezettet terhelő szociális hozzájárulási adó alapja. Jól gondolom-e, illetve értelmezem egy korábban megjelent írásukban foglaltakat (dr. Marosi Andrea, 2013. 02. 19. http://adozona.hu/rehabilitacios_jarulek_szakkepzes_eho/2013_2_13_Tarsashaz_es_szakkepzesi_hozzajar_vlt_a.aspx), hogy ez esetben a társasházat is terheli szakképzésihozzájárulás-fizetési kötelezettség? Az interneten több helyen azt írják, hogy a társasház nem alanya a szakképzési hozzájárulásnak. A szakképzési törvény kivételként nem említi, viszont a törvény 2011. évi CLV. törvény 2. § (2)bekezdése több kolléga szerint csak külföldiekre vonatkozik, illetve akinek bejelentett fióktelepe, telephelye van Magyarországon. Mint egyéb szervezetre, a cégtörvény nem vonatkozik a társasházra, ez esetben a telephely véleményem szerint nem értelmezhető. A vállalkozási tevékenység viszont igen. A törvény erre vonatkozhat? A bérbeadás után viszont nem terheli szakképzési hozzájárulás, hiszen a szochonak sem alapja a bérbeadásból származó bevétel. Jól gondolom-e, hogy, ha csak bérbeadással foglalkozik a társasház, akkor nem terheli szakképzési hozzájárulás, viszont, ha munkavállalót is foglalkoztat, akkor igen? Vagy mind a két esetben kötelezett? Válaszukat előre is köszönöm!

Irodából lakás áfakérdés Kérdés

Társaságunk 2011-ben vásárolt magánszemélytől egy nem lakáscélú ingatlant, melyben azóta a székhelye van, illetve egy részét bérbeadással hasznosította (a bérbeadás áfásan történt/történik). Az ingatlant – a könnyebb hasznosíthatóság érdekében – három kisebb egységre bontottuk, a beruházás Áfáját levonásba helyeztük. Jelenleg úgy tűnik, hogy lakásként tudnánk értékesíteni a kialakított kisebb ingatlanokat. A társasházzá alakítás, illetve az ingatlan lakáscélú átminősítése még nem történt meg. Kérdéseim: Ha a társasházzá alakítás során három lakáscélú ingatlant alakítunk ki, azokat értékesíthetjük-e áfamentesen, ha az áfatörvény 86. § ja) pontja szerinti első rendeltetésszerű használat még nem valósul meg az értékesítésig? (Rendeltetésszerű használaton a lakáscélú használatot értem, hiszen az ingatlan rendeltetése megváltozna a társasházzá alakítás során). Ha áfamentesen értékesíthetőek a lakások, akkor jogos volt-e az átalakítás költségeinek áfáját levonásba helyezni? Üdvözlettel: Szilassy Szilvia

Társasház működése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társasház rendelkezik adószámmal, mivel a közös képviselő munkaviszonyban látja el munkáját. Sajnos a közös képviselő nem jó gazdája a társasháznak, így nagyösszegű tartozásokat halmozott fel. A NAV felé is több mint 2 millió forint a hátralék, amit jelenleg inkasszóznak, de sajnos nincs annyi befizetés, ami ezt fedezné. 365 napnál régebbi adótartozás is van. Kérdésem az lenne, hogy a társasháznak is felfüggesztheti, illetve törölheti a NAV az adószámát? Kényszertörlés szóbajöhet-e egy társasház vonatkozásában? Amennyiben igen, akkor a tulajdonosokra ráterhelhetik-e a fennálló tartozásokat? Válaszukat előre is köszönöm!

Társasház számlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy társasház lakói a ház udavarán tartják a kocsijukat. A társasház ezt a lakók felé parkolási díj címén kiszámlázza. Kérdésem, hogy ki kell-e számlázni ezt egyáltalán? Ha igen, kell-e rá áfát felszámítani, illetve milyen adó- és járulék terheli még ezen felül? A társasház be van jelentkezve áfakörbe. Tisztelettel várom válaszukat.

Társasház – számlázás Kérdés

Társasháznak – aminek a közös képviselője vagyok – legalább 1/3-a önkormányzati tulajdonban van. Az önkormányzat a közös költségről számlát kér a társasháztól. Kérdésem: állíthat-e ki erről számlát a társasház? Ha nem, milyen számviteli bizonylatot adhat ki, amit a tulajdonos el tud számolni? Tisztelettel: közös képviselő

Társasház padlástere értékesítésének áfája Kérdés

Társasház az osztatlan közös tulajdonából eladja a tetőtér egy részét már a házban lévő egyik magánszemély tulajdonosnak, és a tulajdons lakás céljára átalakitja át. A szerződés aláírásakor ügyvédi letétbe került a vételár. Ha elkészül az átalakítás, akkor kerülhet sor a földhivatalnál az alapító okirat módosítására. Kérdés, hogy áfaszempontból ez az értékesítés áfaköteles vagy sem?

Társasház számlázás Kérdés

Tisztelt Szakértó! Társasház számláz felénk bérbeadást, kinek kell a 16 százalék adót és a 14 százalék ehót rendezni, ha mi kifizetők vagyunk? Köszönettel: Fenyvesi Olga

Társasház közös tulajdonában lévő ingatlan eladásának adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi eset megoldásában kérek segítséget: Hárommeletes társasházban szintenként van egy közös használatban lévő WC-helyiség, amely funkcionálisan "feleslegessé vált", tekintettel arra, hogy minden lakásban van fürdőszoba és WC. A társasház el kívánja adni ezeket a helyiségeket. A társasház tagjai (ingatlan tulajdonosai) között nemcsak magánszemélyek vannak, hanem cégek, illetve önkormányzat is. Kérem, szíveskedjenek megírni, hogyan kell megállapítani az eladni kívánt ingatlanok bekerülési értékét, illetve a társasház egyes tulajdonosai (magánszemélyek, cég, önkormányzat) hogyan adóznak az ingatlanértékesítésből származó jövedelmük után, a társasháznak ezzel kapcsolatban milyen adókötelezettségei keletkeznek? Amennyiben a társasház nem eladja ezeket a helyiségeket, hanem például 100 évre (haszon)bérbe adja, akkor hogyan változik meg az egyes szereplők (magánszemély, cég, önkormányzat, társasház) adókötelezettsége? Köszönettel: Szekeres Zsolt ,

Áfás vagy nem áfás? Közös tulajdonú ingatlan eladása Cikk

Több magánszemély osztatlan közös tulajdonában lévő ingatlan értékesítését hogyan kell lebonyolítani, hogy senki ne legyen sorozatértékesítés miatt áfaalany? – kérdezte olvasónk. dr. Verbai Tamás, a HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt. vezérigazgatója válaszolt.

Szja Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következőkben kérném a segítségét: társasház bérbead területet egy kft.-nek. A bérleti díj számláját úgy állítja ki, hogy levonja belőle az szja-t. Ezt az szja-t (nem magánszemély) a 08-as bevalláson kell-e bevallani?Év végén milyen igazolást kell adni a társasháznak? Segítségét köszönöm. Ildi

Társasházi beszámoló Kérdés

Tisztelt Szakértő! Be kell-e nyújtani a társasházaknak éves beszámolójukat a céginformációs szolgálathoz? Vagy valamilyen más felügyeleti szervhez? Köszönettel várom válaszát.

Társasház Iparűzési adója Kérdés

1.Társasházaknak az ingatlan-bérbeadásból származó bevétele után iparűzési adót kell fizetni. Számolhatnak el a bevallásban anyagköltséget? Esetleg arányosan? 2. A bérbeadás kiszámlázása megtörténik, a bérleti díjbevétel 16 százalék szja-val csökkentett összege folyik be a bankszámlára. Helyes az, hogy ez a befolyt összeg kerül bevételre (kettős könyvvitel), és ez az IPA alapja is? Köszönöm.

Társasházi bérbeadás szja-bevallása Kérdés

Kedves Szakértő! Egyéni vállalkozóként pár hónapja egy társasháztól bérelek üzlethelyiséget. Az szja-t a szerződés szerint én vonom le, és fizetem be a NAV részére. Év végén kiadtam az igazolást a társasház részére az szja levonásáról. Kérdésem az lenne, hogy a 08-as bevallás melyik sorában kell ezt bevallani? Eddig a más kifizetőt terhelő adó sorba állítottam be, és a 103-as kódra fizettem. Most vettem észre, hogy a 290-es kódra kellett volna bevallani és fizetni. Ez jó-e így, vagy emiatt kell-e helyesbíteni a bevallást, és hogyan? Köszönettel várom a választ.

Ingatlan-értékesítés Kérdés

Tisztelt Ügyintéző! Kérem, legyen szíves az alábbi esetekben állást foglalni: 1. 2015. márciusban egy használt, 2012-ben épült lakás átminősítettek irodává. A használatbavételi engedély kiadása óta eltelt 2 év. Egy áfaalany kft. értékesíti az ingatlant szintén áfaalanynak. (A kft. a lakó- és nem lakó ingatlannak minősülő ingatlanra az adókötelessé tételt választotta.) Kérdésünk, hogy ebben az esetben fordított adózással vagy egyenes áfával történik az értékesítés? 2. Egy egyéni vállalkozó, aki áfaalany (áfafizetési kötelezettséget a LAKÓINGATLANNAK NEM MINŐSÜLŐ egyes beépített ingatlan/ingatlanrész értékesítésére az adómentesség helyett az általános szabályok szerinti adókötelessé tételt választotta) társasházat épített, melyben lakások és irodák találhatók. Azonban egy irodát, illetve egy lakást a használatbavételi engedély kiadását követő 2 év után tudott értékesíteni. Az irodát egy szintén adóalany társaságnak értékesítette fordított adózás keretében. A lakást ebben az esetben adómentesen értékesíti. Ez az ingatlan egy 170 négyzetméter alapterületű lakás volt, és ezt az ingatlant most osztják meg hatósági bizonyítvánnyal lakásra és irodára. 2015. 02. 15-én telt le a 2 év. Ebben az esetben az irodaeladásra alkalmazhatjuk-e a fordított adózást? Válaszát előre is köszönjük! Tisztelettel: Tóth Mária ügyvezető

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Versenybírói elszámolás

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Ingatlanértékesítés szja-kötelezettségének kezdete

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink