341 találat a(z) társasház cimkére
2019. december 31-éig szerkezetkész társasház áfája
Kérdés
Kérdésünk a következő lenne: a pénzügyminiszter úr tavaly októberben bejelentette, hogy a 2019. december 31-éig szerkezetkészre megépített társasházaknál az 5 százalékos áfa használható 2020. december 31-éig abban az esetben, ha a készültséget a NAV-nál ezt bejelentik 2019. december 31-éig, de ez a kijelentés nem jelent meg a közlönyben. Ezt követően tettek egy újabb bejelentést 2018. november 7-én, ami arról szólt, hogy a 2018. november 1. előtt kiadott építési engedélyekre vonatkozólag használható az 5 százalékos áfa 2023. december 31-éig, ez a közlönyben meg is jelent. A kérdés az, hogy az első bejelentés tartalma megmaradt-e, vagy az törölték a második bejelentésükkel? Köszönettel: NLN Kft.
Társasház könyvvezetése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társasház egyszeres könyvelést vezet. Bírósági per kapcsán az esetleges jövőbeni kifizetések fedezetére a tulajdonosok célbefizetésként befizettek mintegy 24 millió forintot 2017-ben és 2018-ban is ugyanennyit. Ezzel az elszámolt bevétel mindkét évben meghaladja az éves 50 millió forintos 479/2016 kormányrendelet szerinti korlátot. Mi minősül a társasház alaptevékenységének (része-e az alaptevékenységnek a perben történő részvétel és a célbefizetés előírása/teljesítése, vagy egyéb bevételnek minősül), valamint az alaptevékenység bevételének? A kormányrendelet szerinti eredménylevezetésben szereplő elszámolt bevételben hol jelenik meg az alaptevékenység bevétele? Ezek alapján kettős könyvvitelt köteles vezetni a társasház? Válaszát előre is köszönöm!
Társasház építése II.
Kérdés
Tisztelt Lepsényi Mária! Köszönöm szépen a válaszát, sokat segített vele. Lenne egy további kérdésem ezzel kapcsolatban. A telek, amire épülne a társasház, magánszemély tulajdonában van. A magánszemélynek van egy kft.-je. Ha a kft. lenne a kivitelező, akkor ilyen esetben a telket először el kellene adni a cégnek? Nem világos számomra, hogy a végső vevő kivel fog szerződni, ki kinek számláz ebben az esetben, ki lesz az eladó? A telek tulajdonosa lesz a lakás eladója, vagy a kivitelező kft.? Ha a kft., akkor a magánszemély tulajdonában álló telekkel mi lesz? Köszönettel.
Hogyan kell rendezni az áfát?
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk 2017-ben, a társasházat kezelő vállalkozás számlája alapján, visszaigényelte a fűtésszámlán felszámított áfát. Idén derült ki, hogy jogtalan volt a fűtés kiszámlázása, társaságunknak nem kellett volna fizetnie, mert saját berendezéssel oldottuk meg a fűtést. Azóta kiléptünk az áfakörből, alanyi mentességet választottunk. A társasházat is már másik, szintén alanyi mentes vállalkozás kezeli, nem az, amely 2017-ben kiállította a számlát. Kérdésem az lenne, hogyan kell a 2017-ben jogtalanul felszámított és visszaigényelt áfát rendezni társaságunknak, illetve mit tehet a társasházat kezelő vállalkozás, hogyan írhatja jóvá a visszajáró pénzösszeget? Milyen számlát kell kiállítania? Kinek, milyen áfa-önellenőrzéseket kell/lehet beadnia, ha már egyik cég sem alanya az áfának? Köszönöm válaszát.
Társasházi tetőfelújítás áfájának visszaigénylése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem segítségét az alábbi kérdésemre. 100 éves szecessziós társasházunk teljes tetőfelújítását tervezzük. Árajánlatunk 70 millió forint plusz áfa, ami komoly megterhelés a tulajdonosoknak.(A főváros 12 millió forintot ad, a lakástakarék-pénztári forrás 7 millió forint.) A társasháznak van adószáma, de nem áfakörös (nincs bérleti díj, illetve egyéb bevétele). Áfa-visszaigénylési joga van-e? Milyen feltételekkel? Válaszát előre is köszönöm.
GDPR társasházaknak: így kezelhetik a lakók adatait
Cikk
Társasházi lakástulajdonos egyben közös képviselő is. A társasháznak van adószáma, ügyvéd által írt alapító okirata és szmsz-e. Tulajdonosok és bérlők lakják a lakásokat. Eddig az ott élők nevét, telefonszámát tartotta nyilván – egy füzetben – a közös képviselő. A GDPR-hoz kapcsolódóan milyen szabályzatot kell készíteni – kérdezte olvasónk. Dr. Kéri Ádám ügyvéd válaszolt.
Társasházi tisztségviselők
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társasházban vannak számlálóbizottsági tagok választott tisztségviselők. Jelenleg tiszteletdíjat kapnak. Szeretném megkérdezni, hogy csak tiszteletdíjat kaphatnak, vagy megbízási díjat is? Lemondhatnak-e a tiszteletdíjukról úgy, hogy közben költségtérítést kapnak? Ha igen, ilyen esetben milyen költségek számolhatók el nekik? Mivel nyugdíjasokról lenne szó, foglalkoztathatóak-e munkaviszonyban a tiszteletdíj, illetve megbízási díj helyett? Válaszukat előre is köszönöm.
Bevétel – költségelszámolás
Kérdés
Cég tulajdonában áll egy szállodai szoba. A szálloda társasházként üzemel. A társasház megküldi az elszámolást az éves bevételek és költségek alakulásáról, és közgyűlést hív össze, ami elé készül egy beszámoló, amelyben feltünteti a cég a felmerült költségeket (bér, járulék, javítás stb.) és a bevételeket. Erről egy összevont elszámolást is kapunk, amelyben rögzítik, hogy mennyi a szobára eső árbevétel és költség. Ennek van egy egyenlege, amit megkap a cég. A nyereséget egy Holding Kft. fizeti ki, az ő nevére kell számlát kiállítani. Ők azt kérik, hogy a nyereséget számlázzuk, és ők nem hajlandók számlázni felénk. Helyes-e, ha a teljes bevételt mint bérleti díjat számlázzuk ki, a költségeket mint közös költséget elszámoljuk a társasházi egyenlegközlő alapján, és e két tételt kompenzáljuk? A költségek elszámolásához elég a kimutatás, és a társasház igazolása, amelyben közli az éves számokat? Nem jelent-e problémát, hogy a számlát a Holding Kft. felé állítjuk ki, és ezt kompenzáljuk a társasház felé fennálló kötelezettséggel? Ha ez az elszámolás nem jó, akkor mi a helyes eljárás?
Társasház, lakásszövetkezet közös költség túlfizetése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Közösköltség-túlfizetéseket a naplófőkönyvben és beszámolóban hogyan kell kimutatni (év végi záráskor)? Válaszát köszönöm szépen! Reményik Anikó
Társasház – bérleti díj
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem, hogy részletesen, akár példával alátámasztva írja meg, hogyan kell elszámolni a társasház (egyszeres könyvelést vezet) magánszemélytől vagy kifizetőtől kapott bérleti díját? Néhány kérdés: ha a számla szja-val csökkentett részét utalja át a cég, a bevételek közé mely értéket könyvelem? Ha a bruttót, akkor hová teszem a levont szja-t? Mely összeg után fizet a ház iparűzési adót? A magánszemély által fizetett bérleti díj plusz rezsi is teljesen bevétel, vagy itt is le kell vonni az adót? Minden 2018-ra vonatkozóan érdekel. Köszönettel: Zsóka
Kata – társasházi adatszolgáltatás
Kérdés
https://adozona.hu/kata_kiva/Kisadozo_szamlajat_befogadok_adatszolgaltat_0CR1JF A fenti cikkhez kapcsolódó kérdésem: Adószámmal rendelkező társasháznak akkor is kell-e adatot szolgáltatni, ha nem érte el az 1 millió forintot a kisadózó vállakozásnak kifizetett összeg? Kell-e adatszolgáltatás, ha nyugdíjas egyéni vállakozó kap 1 millió forintnál kevesebb vagy több pénzt? Mindannyian áfakörön kívüliek.
Társasház biztosítása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy társasház. A társasház az AEGON biztosítónál kötötte meg a biztosítást a társasházra. Az AEGON-nál képviselőként a társasház egyik tulajdonosa van bejelentve, viszont a társasáz közös képviselője nem ő. A díjfizetésekről és a káreseményekről év végén a biztosítónál bejelentett képviselő nem ad a társasház részére kimutatást. Két évvel ezelőtt az történt, hogy a saját lakásában felújítás történt, ekkor a biztosítónál kártérítést igényelt, de hogy milyen címen és mennyit kapott, azt a társasház többi lakója nem tudja, mivel erről tájékoztatást nem kaptak, a káreseményt az akkori közös képviselőnek nem jelentette. Kérdésem: a társasház beszámolójának alapját képezi-e a biztosító díjfizetése, illetve a kártérítés? Köszönöm a válaszát.
Társasház milyen bizonylatot köteles kiállítani adóany felé
Kérdés
Társasháztól egy kft. üzlethelyiséget és teraszt bérel. Az üzlethelyiség bérleti díjáról és a közös költségről, valamint a hőmennyiségről, a meleg vízről, a hideg vízről az óraállás alapján a társasház havonta számlát helyettesítő bizonylatot állít ki a kft. részére. Kérdésem a társasház szabályosan jár el, amikor nem számlát, hanem számlát helyettesítő bizonylatot állít ki? A kft. a fenti bizonylat alapján a felmerült költségeket el tudja számolni. A közös költséget is teljesen elszámolhatja a költségei között? A válaszát előre is köszönöm: Vasóczki Ildikó Adó-tudor Kft.
Ingatlan-bérbevétel levont jövedelemadója
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozóként béreltem tárolásra használt ingatlant társasháztól. A számlában a társasház az adóval csökkentett összeget is feltüntette. Az adót átutaltam a NAV-nak, a bérleti díjat a társasháznak. Kérdésem: hol kell feltüntetnem a 2018. évi szja-bevallásban a levont és átutalt jövedelemadót? Köszönöm válaszát!
Saját kivitelezésű társasház
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy cég, amely építőanyag-kereskedelemmel foglalkozik. Továbbértékesítés céljából többlakásos társasház építésébe kezd. Az anyagokat ő bocsájtja rendelkezésre, van saját foglalkoztatású építési szakembere, amellett egyes építési, kivitelezési munkákat beszámláznak, valamint rendelkezésre áll generál kivitelező, aki számláz felé. Kérdésem, hogy számviteli elszámolás szempontjából – amennyiben több évet érint a kivitelezés – készletek között kell-e kimutatni, vagy ráfordításként elszámolható (elhatárolással módosítva, mert 2018-ban kezdődött és várható befejezés 2019 év vége)?