hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Táppénz, csed, gyed: így változtak-változnak a szabályok

  • dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász

Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaira – azaz a táppénzre, a csecsemőgondozási díjra, valamint a gyermekgondozási díjra – vonatkozó szabályokat az idén többször is módosították. Az alábbiakban időrendi sorrendbe szedve összefoglaljuk a főbb változásokat, beleértve a 2016. január 1-jén életbe lépőket is.

 I.                  2015. január 1-jétől hatályos módosítások

1.     Pénzbeli ellátások számítása 

A módosítás alapján a táppénz-, és a gyermekgondozási díj számítása az alábbiak szerint változott:

–       Ha a biztosítási idő az ellátásra való jogosultság kezdő napját megelőzően folyamatos, akkor a táppénz, illetve a gyed alapját a jogosultság kezdőnapját közvetlenül megelőző naptári év első napjától a jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjáig terjedő időszakban, az időszak utolsó napjához legközelebb eső 180, illetve 120 naptári napra jutó jövedelem alapján kell megállapítani.

–       A módosítás kitér arra az esetre is, ha a biztosított a fenti időszakban nem rendelkezik 180, illetve 120 naptári napi jövedelemmel, továbbá, ha 180 napban a biztosítottnak azért nem volt jövedelme, mert ezen idő alatt ellátást kapott.

–       Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásai összegének kiszámításánál a meghatározott időszakra adóelőleg megállapításához az állami adóhatóságnál bevallott, 3 százalék pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelmet kell figyelembe venni. A szerződés szerinti jövedelmet kell figyelembe venni, ha a tényleges jövedelem 30 naptári napnál kevesebb.

A csecsemőgondozási díj számítása is változott. Ha a biztosítási idő az ellátásra való jogosultság kezdő napját megelőzően folyamatos, akkor a csecsemőgondozási díj a jogosultság kezdőnapját közvetlenül megelőző naptári év első napjától a jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjáig terjedő időszakban, az időszak utolsó napjához legközelebb eső 180, illetve 120 naptári napra jutó jövedelem alapján kell megállapítani. A módosítás kitér arra az esetre is, ha a biztosított a fenti időszakban nem rendelkezik 180, illetve 120 naptári napi jövedelemmel.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megtudja, milyen változások voltak még az év során, továbbá mi módosul 2016. január 1-jétől.
A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Értékpapírszámla, jelentési kötelezettség

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Cafeteriajuttatás – számla elszámolhatóság

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Temetési segély, számla nélküli elszámolás

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink