1521 találat a(z) szocho cimkére

Rokkantsági ellátás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Amennyiben valaki rokkantsági ellátásban részesül, és az egészségi állapotának mértéke 55 százalékos, akkor az illető megváltozott munkaképességűnek minősül? Ha igen, akkor vonatkozik rá a 2011. évi CLVI. törvény 462/A paragrafusa, mely szerint társas vállalkozóként mentesül a szociális hozzájárulási adó fizetésének kötelezettsége alól? Köszönöm a válaszát.

Ehofizetés: itt vannak a példák, amikor mentesít a törvény Cikk

Az egészségügyi hozzájárulásról (eho) szóló 1998. évi LXVI. törvény tételesen meghatározza az eho alapjául szolgáló jövedelmek körét, külön nevesítve azokat a juttatásokat is, amelyek nem szolgálnak az említett közteher alapjául. Ugyanakkor tartalmaz a jogszabály néhány előírást is, amelyek általánosságban határoznak meg eho alóli mentességeket; írásunkban ezekre hívjuk fel a figyelmet.

Megbízási díj adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Tudom, hogy már többször is megírták (mert ezeket a válaszokat olvastam), de nem tudom még mindig pontosan, hogy mit is kell levonnia és megfizetnie a kifizetőnek a megbízási jogviszonyra adott díjazásból: a) Ha nem válik biztosítottá: jövedelem 15 %-a szja, jövedelem 27 %-a eho (volt, hogy szochót olvastam, melyik a helyes?), 1,5 %-a szakképzési hozzájárulás (volt, hogy ezt nem említették, mint fizetendő tételt) b) Ha biztosítottá válik: jövedelem 15 %-a szja, 27 %-a szocho, 10 %-a nyugdíj, 7 %-a egészségbiztosítási járulék (a munkaviszonyra tekintettel kifizetett bérből levonásra kerülő 1,5 % munkaerő-piaci járulék itt nem vonódik le?), 1,5 %-a szakképzési hozzájárulás, és még bejön a bejelentési kötelezettség a T1041 nyomtatványon. A zárójelekben lévő bizonytalanságot szeretném tisztázni. Válaszát előre is köszönöm!

Megváltozott munkaképességűek utáni szochokedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő kérdésben kérem szíves válaszukat. Egy horgásztavat bérlő bt. társas vállalkozó tagja után igénybe vesszük a szochokedvezményt, mivel megváltozott munkaképességűnek minősül. A megváltozott munkaképességű vállalkozók esetén az adókedvezmény de minimis támogatásnak minősül. A horgászati tevékenység esetén jogosan veszi igénybe a bt.-beltag után a szochokedvezményt a vállalkozás? Várom szíves válaszukat!

Művészeti alkotás bekerülési értéke Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy az adószámos magánszemélytől megrendelt alkotás, tárgyi eszköz üzembe helyezésekor a kifizetőt terhelő szochót be kell-e számítani a tárgyi eszköz bekerülési értékébe? Válaszát előre is köszönöm!

Változnak a szochokedvezmények, s bővül is a kör az adócsomagban Cikk

A szociális hozzájárulási adóból (szocho) igénybe vehető kedvezményekre vonatkozó szabályok is változnak a parlament elé terjesztett adótörvény-módosítási csomag szerint. A javaslat szerint bővül az adókedvezmények köre.

Munkaviszony megszüntetés számfejtése Kérdés

Egy kft. a bírósági itélet szerint jogellenesen szüntette meg a dolgozó jogviszonyát, ezért a bíróság a kft.-t 940 ezer forint elmaradt munkabér és annak 2015. 06. 10-étől járó törvényes kamatainak megfizetésére kötelezi. Kérdéseim: 1. Hogyan számítom ki a törvényes kamatot (a jegybanki alapkamat kétszerese)? 2. A kiszámított kamat után milyen adókat, járulékokat kell levonni, számfejteni? 3.Az elmaradt munkabér után milyen adókat, járulékokat kell megfizetni? (27 százalékos szochót vagy ehót? A válasz nagyon sürgős lenne. Előre is köszönöm.

Ügyvezető munkaviszonyban Kérdés

Tisztelt Szakértő! A 1210-es feor szám alatt, ügyvezető munkakörben, heti 40 órában, munkaviszonyban foglalkoztatott alkalmazott munkabére lehet-e bruttó 111 ezer forint?! A szakképzettség szükségességét általában könnyebb meghatározni, de mi dönti el egy munkakörnél, hogy középfokú iskolai végzettséget igényel-e az adott munkakör betöltése?! Nincs benne a Ptk.-ban, hogy csak az lehet ügyvezető, akinek érettségije van. Ha ez az adott munkaviszonyos ügyvezető tag is egyben, de tagi kivétet nem kért, akkor a munkaviszonyában kell-e magasabb szociális hozzájárulási adó alappal számolni (tagi jogviszonyra vonatkozóan)?!

Többes vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó szeretne egyszemélyes kft.-t alapítani. A tulajdonos és az ügyvezető is ő lenne, az ügyvezetést megbízás alapján látná el. Kérdésem, hogy ha nem vesz ki jövedelmet a kft.-ből, akkor a járulék- és szociálishozzájárulásiadó-fizetési kötelezettsége hogyan alakul a kft.-ben, ha a járulékokat, a szociális hozzájárulási adót és a személyi jövedelemadót az egyéni vállalkozásában fizeti meg továbbra is, a törvényi előírásoknak megfelelően? Köszönettel.

Szlovák állampolgár foglalkoztatása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk a jövőben foglalkoztatni szeretne egy szlovák állampolgárt, aki Szlovákiában lakik, naponta hazajár. Cégünknél teljes munkaidős foglalkoztatott lesz, elmondása szerint rendelkezik magyar adószámmal és taj kártyával. Kérdésem, hogy adót az első naptól fizetnie kell, vagy csak, ha eléri a 183 napot a magyarországi foglalkoztatása? Járulékokat (munkaerő-piaci, egészségbiztosítás pénzbeni és természetbeni, nyugdíjjárulék) kell vonni tőle, és cégünknek is meg kell fizetni a szakképzési és szociális hozzájárulási adót? Van esetleg valami, amire a foglalkoztatás során felhívná a figyelmünket? Segítségét ez úton is köszönöm.

A felélesztett MRP előnyei Cikk

Új típusú Munkavállalói Résztulajdonosi Program (MRP) alapítható a munkáltató gazdasági teljesítményének javítása céljából közvetlen munkavállalói érdekeltség megteremtésével. Az új típusú MRP korszerűbb és rugalmasabb konstrukciót, valamint kedvezőbb adózási feltételeket biztosít a munkavállalók ösztönzésére a jelenleg ismert javadalmazási eszközöknél, így például a munkavállalói értékpapír-juttatási programnál, a dolgozói részvénynél vagy más prémium-, és bónusz-rendszernél. Az ilyen MRP szervezet alapításából immáron a hitelintézetek és a biztosítók sincsenek kizárva, de egyéb társaságok részére is nyitva áll ez a lehetőség.

Szocho Kérdés

Öregségi nyugdíj mellett közreműködő ügyvezetőnek, aki fizeti a nyugdíjjárulékot és az szja-t, fizetnie kell-e a szochót?

Többes munkaviszony – szocho Kérdés

Tisztelt Adózóna! Megteheti-e egy vállalkozás (kft./bt.), hogy amennyiben tagja mind az ügyvezetést, mind a személyes közreműködést munkaviszonyban látja el, akkor a személyes közreműködésére tekintettel heti 40 órában, ügyvezetőségére tekintettel heti 10 órában foglalkoztatja munkavállalóként egyik tagját? Két külön munkaszerződésről, és két külön biztosítotti bejelentésről beszélünk egy adott vállalkozáson belül, viszont így a heti munkaórák száma a két szerződést együtt tekintve heti 50 óra. Megilleti-e a vállalkozást az életkor tekintetében érvényesíthető szochokedvezmény a tag mindkét jogviszonyában?

Szociális hozzájárulási kedvezmény második gyerek után Kérdés

Tisztelt Szakértő ! Az első gyerek után egy illető igénybevette a gyes utáni foglalkoztatás 3 éves kedvezményét, ami 2016. júniusban lejár, és febr 22-étől a csökkentett 3. év következne. 2013-ban második gyermek született és jelenleg gyes mellett dolgozik, hogyan alakul a kedvezmény, ha a második gyerek után is igénybe szeretné venni, mikortól lehet erre átállni, kivárva az előző lejártát júniusban vagy bármikor átállhat erre az igénylő a megfelelő nyilatkozat megtételével. A második gyerek utáni kedvezmény idejét újra kell-e számítani, mivel a két gyes nem folytatólagos volt, a kettő között volt olyan időszak, amikor semmilyen ellátást sem kapott az illető. Hogyan kell értelmezni a törvény 462/D §. (4) bekezdését ? Köszönettel

Alkalmi munkavállaló pótléka és feor számok a bejelentéseknél Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy benzinkútnál folyamatos munkarendben 3 havi munkaidőkeretben dolgoznak napi 12 órás beosztásban. Most alkalmi munkavállalókat is foglalkoztatnak. Ebben az esetben kell-e az alkalmi munkavállalóknak a 12 órás napi munkaidő miatt 4 óra túlóra pótlékot fizetni? A másik kérdés, hogy januártól a bizonyítványokat is be kell jelenteni a NAV felé, itt most több helyen kiderült, hogy az adott szakképzettséghez nincs meg a végzettsége a munkavállalónak. Alkalmazhatja-e végzettség nélkül szakképzett munkakörben, ha el tudja látni azt a munkakört? Vagy 9-es feor-ba sorolással lehet megoldani ezt a problémát? Biztos, hogy akkor is azt a munkakört fogja végezni a dolgozó. Esetleg nem igényeljük a szochokedvezményt a szakképzetlen bejelentésnél? Mennyire szabályos ez? Várom válaszukat.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt cégek minősítése

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Kölcsönkövetelés leírása, ha az adós elhunyt

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink