1658 találat a(z) szocho cimkére
Mi lesz az egészségügyi hozzájárulás helyett 2019-től?
Cikk
A jövő évtől – illetve egészen pontosan a 2019. előtt keletkezett jövedelmek utáni egészségügyi hozzájárulás (eho) megfizetése után – elfelejthetjük a társadalombiztosítás fedezeti rendszerének első, elismerten adónak és nem járuléknak minősített elemét, az ehót, amely „jogelődjét” a tételes ehót is figyelembe véve, kereken 22 évig volt a közteherviselési rendszer része.
Új osztalékadó-szabály
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Jól értjük-e, hogy abban az esetben, ha az osztalék jogosultjának nincs semmilyen más, szocho-alapot képező jövedelme, akkor a 450 000 Ft. helyett a maximum szocho-fizetési kötelezettség a mindenkori minimálbér/garantált bérminimum havi összegének 24- szerese alapul vételével számított szocho-összeg, ami jelenleg kb. 645 ezer Ft, és ez egyszeri alkalommal, az osztalékfizetés időpontjában is teljesíthető? Köszönettel.
Szocho-fizetési kötelezettség jövedelem-maximuma osztaléknál
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Érdeklődnék, hogy az ekhós jövedelem 2019-ben beleszámít-e az osztalék után fizetendő maximum szocho kötelezettségnek szempontjából a szocho törvény szerinti jövedelemmaximum értékébe? Köszönöm előre válaszát. Üdv
Osztalék utáni szocho, mennyi lesz a maximum 2019-ben?
Cikk
Az osztalék után 2019-től fizetendő szociális hozzájárulási adó szabályairól érdeklődött olvasónk. Kérdésére Pölöskei Pálné adószakértő válaszolt.
Osztalékadózás változása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Jól értjük-e, hogy az új szabály szerint is maximálva van a szociális hozzájárulási fizetési kötelezettség, csak emelt összegre, a havi minimálbér kétszeresének évi szocho-fizetési kötelezettség mértékéig. Ha kevesebb a bérjövedelme, akkor osztalékfizetés esetén ki kell egészíteni 645 840 forint összegig, ha több a havi bérjövedelme, akkor már nem kell szociális hozzájárulási adót fizetni. Amennyiben nincs rendszeres szocho-alapot képező jövedelme, akkor is maximum 645 840 forint szocho-kötelezettség áll fenn bármilyen összegű osztalék kifizetés esetén. Köszönettel.
Szochokedvezmény
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A munkavállaló 2015.05.07-éig gyetben részesült. Ekkor 3 gyermek után volt családi pótlékra jogosult. 2015.06.11-én munkaviszonyt létesített, ami 08.31-én megszünt, és 09.01-jétől másik cégnél létesített munkaviszonyt. Ez a munkaviszony 2018.08.14-én szűnt meg, és visszament az előző munkáltatóhoz munkaviszonyba. Ezen az új munkahelyén meddig, és mennyi szochokedvezmény illeti meg a munkáltatót? Időközben az egyik gyermek utáni családi pótlék jogosultsága megszűnt, továbbra is eltartott, felsőoktatásban tanul, de úgy tudom, hogy ez nem okoz változást a szochokedvezményben, továbbra is a 3 gyermekre vonatkozóan lehet igénybe venni a kedvezményt. Kell-e igazolást kérni a kormányhivataltól a kedvezmény igénybe vételéhez? Köszönettel: Némethné
Gyakori hibák a szakképzési hozzájárulás kiszámításakor
Cikk
NAV ellenőrzési tapasztalatai szerint még az önkéntes jogkövetésre törekvő, megfelelő szakmai háttérrel rendelkező adózóknál is előfordul a szakképzési hozzájárulás összegének téves meghatározása.
Osztalék után fizetendő szocho kivás társas vállalkozónál
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nagyon érdekes volt az erről szóló cikk, de néhány további kérdés vetődött fel ezzel kapcsolatban: 1. Kell-e szochót fizetni azután az osztalék után, ami még a kivára történő bejelentkezés előtt keletkezett, de a kifizetés 2019-ben lesz? 2. Kell-e szochót fizetni a 2019-ben megállapított eredmény után (ami 2018-ban keletkezett), ha még 2019-ben fel is veszik az osztalékot? 3. Hogyan kell eljárnia a nyugdíjas tulajdonosnak, akinek 2019-től nincs szocho/tb fizetési kötelezettsége a jövedelme után, mit és mennyit kell fizetnie a kapott osztaléka alapján? Válaszát előre is köszönöm
Kiva alatti osztalék a megelőző évek eredménye, eredménytartaléka terhére
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. tagja 2019-ben kiva adózás alatt szeretne osztalékot kivenni a kivás adóalanyiságot megelőző adóévek adózott eredménye és eredménytartaléke terhére. Milyen adót kell megfizetnie az osztalék után, az szja-n kívül? Ha jól tudom, kivát nem kell, akkor szochót a maximum határig? Köszönöm válaszát!
Osztalék után fizetendő szocho kivás társas vállalkozó részére
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Arra a kérdésre keresem a választ, hogy a kivás társas vállalkozó (aki a jövedelme után nem fizet szochót) a társasági adó időszaka alatt keletkezett és előírt osztaléka után mennyi szochót kell hogy fizessen, illetve van-e bármilyen fizetendő szochót csökkentő tétel az ő esetében? Válaszát előre is köszönöm!
Kivás osztalékterhe 2019-ben
Kérdés
Hogyan alakul a kivás osztalékterhe 2019-ben?
Eho helyett szocho
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Olvastam az írást, miszerint jövőre az osztalékjövedelmeknél nem eho-, hanem szochofizetési kötelezettség keletkezik, a leírt szabályok szerint. Az lenne a kérdésem, hogyan alakul egy nyugdíjas társas vállalkozó osztalék utáni fizetési kötelezettsége, aki havonta 500 ezer forint jövedelmet vesz fel személyes közreműködés címén, és megfizeti az egészségügyi szolgáltatási járulékot? Értelmezhetem úgy, hogy mivel eléri a jövedelemhatárt, nem kell az osztalék után csak a 15 százalék szja-t megfizetnie? Köszönöm válaszukat!
Eho helyett szocho: így változik jövőre az osztalék közterhe
Cikk
Jövőre megszűnik az egészségügyi hozzájárulás (eho), és az eddig ennek alapjául szolgáló jövedelmek után szociális hozzájárulási adót (szochót) kell majd fizetni. E módosítás érinti a magánszemélyeket az osztalék után terhelő – személyi jövedelemadón kívüli – közterhet is. A cikk példával szemléltetve mutatja be a 2018., illetve a 2019. évben kapott osztalék utáni kötelezettséget.
Szakmunkás takarító besorolása, szociális hozzájárulási adója
Kérdés
Tisztelt Szakértő! „32 853 03 OKJ-s számú, tisztítás-technológiai szakmunkás” szakképesítéssel rendelkező takarítót – munkaviszony keretében – foglalkoztatna közoktatási intézmény. Kérdés: 1. A minimálbér vagy a garantált bérminium szerint kell-e besorolni, munkabérét megállapítani? 2. A munkáltató jogosult-e – a fentiek szerinti, 9112 FEOR számú intézménytakarító után – szakképzettséget nem igénylő munkakörben foglalkoztatottak utáni szociálishozzájárulásiadó-kedvezményre? Köszönöm.
Korábbi szochocsökkentést szeretne az MGYOSZ
Cikk
A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) alelnöke kedvezőnek tartaná, ha már jövő januártól csökkenne 2 százalékponttal a szociális hozzájárulási adó (szocho), így nagyobb mértékben nőhetne a minimálbér, ugyanakkor Rolek Ferenc teljesíthetetlennek tartja azt a szakszervezeti elvárást, hogy 2019-ben az átlagkereset, a minimálbér és a szakmunkás minimálbér is kétszámjegyű mértékben emelkedjen – írta a keddi Világgazdaság.