1619 találat a(z) szocho cimkére
Minimálbér-emelés: ennyi pluszpénzt akarnak a dolgozók
Cikk
Közös ajánlást fogalmaznak meg a szakszervezetek a ma folytatódó bértárgyalásra: a minimálbért 8, a garantált bérminimumot pedig 13 százalékkal emelnék a Magyar Idők értesülése szerint. A Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) ezzel szemben a tegnap kiadott közleményében még azt írta, hogy kitart a több mint 10 százalékos minimálbér- és 16 százalékos garantáltbérminimum-emelési követelése mellett.
Szocho 7 százalékos kedvezmény, 2016.10.24. adózóna
Kérdés
A gyermekgondozási szabadságról visszatérő munkavállaló és a másik munkavállaló heti 20-20 órás részmunkaidős foglalkoztatás 7 százalékos kedvezménye melyik törvényben található?
Szochokedvezmények 2016-ban: táblázatban, frissítve!
Cikk
Figyelemmel arra, hogy 2016-ban évközben bővült az adókedvezmények köre, továbbá ismételten igénybe vehető a Karrier Híd Programon alapuló kedvezmény is, így aktualizáltuk a szociális hozzájárulási adókedvezményeket összefoglaló táblázatunkat.
Járulékfizetés tagi jogviszony után, ha a tagot az ENSZ foglalkoztatja főállásban
Kérdés
A magánszemély két társaságban tag, egyikben ügyvezető is. Az ENSZ menekültügyi főbiztossága alkalmazza főállásban, heti 40 órában. Az a kérdés, hogy ez az alkalmazás mentesíti-e a minálbér másfélszerese után fizetendő szocho- és nyugdíjjárulék-kötelezettség alól?
Tudta, hogy a vállalkozó gyes alatt az első naptól kezdve dolgozhat?
Cikk
Sokan gondolják úgy, hogy a gyermekgondozást segítő ellátás (gyes) folyósítása alatt csak akkor lehet dolgozni, ha a gyermek elmúlt fél éves. Általánosságban igaz ez a szabály, azonban a gyest igénybe vevő vállalkozók esetén más rendelkezések érvényesülnek. Alábbi cikkünkben a gyesen lévő vállalkozók keresőtevékenységét és tb-közteher fizetését ismertetjük, és külön kitérünk a júniusban hatályba lépett új szabályra is.
Szakképesítés nélküli munkakör
Kérdés
Tisztelt Cím! A munkáltató gyros- és pizzabárban alkalmaz 9235 FEOR-szám alatt gyorséttermi eladót. Helyesen jár-e el, ha munkabérként szakképzetlen minimálbért 111 000 Ft /hó bért ad, mivel a FEOR-besorolás szerint szakképzetlen munkakörbe tartozik ez a munkakör? A szocho-kedvezménynél érvényesíti a szakképesítés nélküli kedvezményt a szabályoknak megfelelően.
Belengetett járulékcsökkentés: mérsékelhető-e a munkaerőhiány?
Cikk
Kevés az esély arra, hogy a nemzetgazdasági miniszter által kilátásba helyezett járulékcsökkentéssel önmagában kezelni lehetne az egyre nagyobb gondot okozó munkaerőhiányból fakadó problémákat – véli Zara László, a Magyar Adótanácsadók és Könyvviteli Szolgáltatók Országos Egyesületének (MAKSZOE) elnöke. Az egyesület szerint járulékcsökkentés helyett a vállalkozások terheinek csökkentésére volna szükség a hosszabb távú eredmény eléréséhez.
Járulékcsökkentés: ennyivel több pénz maradhatna a dolgozóknál
Cikk
Havi nettó tízezer forinttal több keresettel számolhatnának az átlagos keresetű, gyermekkedvezményt igénybe nem vevő munkavállalók, ha 7 százalékponttal csökkenne a jelenleg 27 százalékos szociális hozzájárulási adó mértéke. A gyermekes átlagkeresetűek nettó bére további ötezer forinttal nőne.
Magántanár járulékfizetése
Kérdés
Nappali tagozatos egyetemista magán nyelvórákat szeretne adni, ehhez keressük a legjobb megoldást. Az adószámos magánszemély esetén gondolkodtam el. Ezzel kapcsolatban több helyen azt írják, hogy a jövedelem után be kell fizetni a 15 % szja-t és a 27% ehót. Engem viszont nem hagy nyugodni a gondolat, hogy nem jön-e létre biztosítási jogviszony? Havonta kb. 100 ezer forint bevételre számít, költsége minimális. Ha például 90 ezer forint havi jövedelmet veszünk alapul, az bőven meghaladja a minimálbér 30 %-át. Ugyanakkor ha óránként nézzük (mivel ez a 100 ezer forint nem egy magánszemélytől jön össze) és 60 perc 5 ezer forint, az is több mint a minimál órabér 30 %-a. Hogyan kell tehát ilyen esetben megállapítani, hogy létrejön-e a biztosítási jogviszony? Ha igen, akkor kinek kell az szja-t, a keletkező nyugdíj- és egészségbiztosítási járulékot valamint a szociális hozzájárulási adót befizetni? Ugyanehhez a témához: nappali tagozatos egyetemi hallgató katás egyéni vállalkozóként 50 ezer forint katát fizet? A törvényben nem látom a „25 ezer forintosak” között felsorolva. Nagyon köszönöm a segítséget! Vágner Emília
Tb-járulékot spórolhat a munkáltató – Kit tekintünk diáknak?
Cikk
A diák státusz mind a kötelezettségek, mind pedig a társadalombiztosítási ellátások szempontjából meghatározó jelentőséggel bír. Ám ahogy oly sokszor, ebben az esetben is mindig az adott helyzetre vonatkozó (más-más) meghatározásból kell kiindulnunk.
Katás bevétel
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó új dolgozót szeretne felvenni, aki tartós munkanélkülinek számít. Munkaügyi hivatal által nyújtott bér- és szociálishozzájárulás-támogatás beleszámít-e a 6000 ezer forint katás jövedelembe? Válaszát köszönöm.
Kell-e szochót fizetni?
Kérdés
Megbízási díjat fizetünk nyugdíjkorhatárt betöltött személynek. Rendszeres, de a havi összege nem éri el a minimálbér 30 százalékát. Így nem válik biztosítottá. A megbízási díj 90 százaléka után szja-t vonunk, egyebet nem. Az 1041-en nem is jelentettük. Kell-e ezen megbízási díj után szochót, illetve szakképzési hozzájárulást fizetni? Várjuk a szakértői választ. Köszönettel Maróthiné
Megváltozott munkaképességű foglalkoztatása
Kérdés
Tisztelt Szakértő Úr! Köszönöm 2016. 07. 28-án feltett kérdésemre adott válaszát! A szociális hozzájárulást érintő kedvezmények közötti választás, a rehabilitációs hozzájárulás kedvezmény feltétele ismert előttem, arra legyen kedves válaszolni, hogy több adónemet érintően egyidejűleg van-e lehetőség igénybe venni kedvezményt ugyanazon munkavállaló munkabére után? Egyidejűleg szocho, rehabilitációs hozzájárulás, szakképzési hozzájárulás adónemeket illetően. A rokkantsági ellátás mellett foglalkoztatott dolgozó munkaidőkorlátjára vonatkozóan kérnék még tájékoztatást. Köszönettel és tisztelettel: Reményiné
Megváltozott munkaképességű foglalkoztatása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Rokkantsági ellátásban részesülő dolgozó bére után milyen kedvezmények vehetők igénybe egyidejűleg szocho, szakképzési hozzájárulás, rehabilitációs hozzájárulás közterheket érintően? Rehabilitációs kártyával rendelkezik, 55 éven felüli. Van-e időbeli korlát a foglalkoztatására? Vonatkoznak-e rá azok a szabályok (jövedelem és munkaidőkorlát), amelyek a rehabilitációs ellátásban részesülőkre? Mielőbbi szíves válaszát várva, tisztelettel: Reményi Gyné
Tagi jövedelemkivét
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. nyugdíjas tagja havi tagi jövedelmet vesz ki, és szeretne egy egyszeri nagyobb összeget kivenni szintén tagi jövedelemként, euróban. Azt szeretném kérdezni, hogy ez lehetséges-e, gondolom, kell hozzá taggyűlési határozat, és mivel nyugdíjas, ugyanúgy nem kell fizetni utána szochót? Köszönöm szépen!