1658 találat a(z) szocho cimkére
Új év, új adószabályok
Cikk
Csökkenő adómértékeket, növekvő bérkötelezettséget is hozott az új év. Cikkünkben összefoglaltuk a legfőbb változásokat, s olvasásra ajánljuk az egyes témákhoz kapcsolódó korábbi részletesebb elemzéseinket.
Csökken a szociális hozzájárulási adó, nő a minimálbér januártól
Cikk
A 2016 novemberében aláírt hatéves bérmegállapodás eredményeként január 1-jétől a munkabérekre rakodó adóteher, a szociális hozzájárulási adó az idei 22 százalékról, 19,5 százalékra csökken, ami újabb 200 milliárd forintot hagy a munkaadóknál, ezt az összeget pedig technikai fejlesztésekre és béremelésre fordíthatják – mondta Cseresnyés Péter, a Nemzetgazdasági Minisztérium munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkára egy pénteki sajtótájékoztatón Budapesten.
Változik a szocho alapja, ha magánszemély fizeti
Cikk
A jövedelem 82 százalékáról 84 százalékára nő 2018. januártól a szociális hozzájárulási adó alapja, ha a szocho fizetésére a magánszemély kötelezett – derül ki a NAV közleményéből.
További béremelésre biztat az iparszövetség
Cikk
A Magyar Iparszövetség (OKISZ) arra biztatja tagságát, hogy a minimálbér, illetve a szakmunkás bérminimum kötelező emelésén túl 2018-ban a szociális hozzájárulási adó csökkentéséből megmaradó részt is a bérek növelésére fordítsák, és ne a vállalati megtakarítási lehetőséget lássák benne.
Szochokedvezmény
Kérdés
Kérdésem, hogy főfoglalkozású egyéni vállalkozó (nem munkaviszony) igénybe veheti-e a szochokedvezményt, ha elmúlt 55 éves? Válaszukat előre is köszönöm
Őstermelő járulékai
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Főállású őstermelőként éltem azzal a lehetőséggel, hogy magasabb járulékalap után fizetek járulékot, így szochofizetési kötelezettségem is van. Kérdésem, hogy mi számolható el az őstermelés költségeként a járulékalapból és a megfizetett járulékokból? Tisztelettel: Győri L.
Tb-terhek 2018. január 1-jétől. Táblázatokkal
Cikk
Nemrégiben jelent meg a szociális hozzájárulási adóról, valamint az egészségügyi hozzájárulásról szóló törvények módosításáról szóló törvény a Magyar Közlönyben. Ismertetjük a 2018. január 1-jétől hatályos változtatásokat, továbbá azt is, hogy ennek következtében hogyan módosulnak a társadalombiztosítási kötelezettségek.
Nyugdíjas munkavégzés megszűnése, szochokedvezmény
Kérdés
T. Adózóna! Szóban kérdeztem, de ezzel a témával kapcsolatosan nem találtunk biztos pontot a kérdésemre. Szeretném, ha jó lenne a következő járulékkedvezmény megállapításom. Kft. felvett 2017.04.01-ével egy nyugdíjas személyt, festés előkészítő munkára. Határozatlan időre, 1 havi próbaidővel. A kedvezményt szociális hozzájárulásra és szakképzési járulékra igénybe vettük. Azonban most befejeződött a nagy munka, és az idén már nincs szükség a munkájára. A jogviszonyt közös megegyezéssel megszüntetik. Az eltelt időszakra 19 nap szabadság jár a dolgozónak, ami még nem került kiadásra. Az utolsó munkanapja 2017.11.17. volt. A bért ennek megfelelően bérszámfejtettem. Bruttó bére így a ledolgozott időszakra: 46 000 Ft. A szabadságot is bérszámfejtettem távolléti díjjal ami: 72 833 Ft. A munkaviszony végét a szabadság kiadásának utolsó napjára határoztam meg: 2017.12.14. A bér, és a szabadságra járó bér az utolsó munkanapon kifizetésre került. 2017.11.17. Kérdésem, hogy a teljes kifizetett összeg 118 883 Ft alapján meghatározhatom-e a szociális hozzájárulásra és szakképzési járulékra járó kedvezményt? Vagy csak a ténylegesen dolgozott napokra, a 46 000 Ft bruttó bér után. Amennyiben, a munka eladatok 2018-ban ismét kedvezően alakulnak, jogosult-e a munkáltató ismét szociális hozzájárulásra és szakképzési járulékra ugyanerre a dolgozóra igénybe venni a kedvezményt? Ha nem, megteheti-e munkáltató, hogy fizetés nélküli szabadságot ad a dolgozónak, amíg ki nem alakulnak a szerződései?
Ez a szochokedvezmény megszűnésének egyik speciális esete
Cikk
Mit tehet a munkáltató, ha – bár semmilyen hivatalos értesítést nem kapott – kételye támad, hogy a nála letétbe helyezett rehabilitációs kártya tulajdonosa még mindig jogosult-e a kártyára? Hogyan kell értelmezni a vonatkozó jogszabályokat? Megtudhatja Széles Imre társadalombiztosítási szakértőtől.
Lakásbérbeadó ehója
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Látszólag jó hír, hogy az ingatlanbérbeadók 14 százalékos ehóját eltörölték 2018-tól. Mivel azonban az ingatlan-bérbeadás összevonás alá eső jövedelem, és sem járulékot, sem szochót nem kell utána fizetni, nem látom, hogy miért ne kellene általános mértékű ehót fizetni utána. Kérdésem tehát az lenne, honnan olvasható ki, hogy az ingatlan-bérbeadóknak 2018. évtől nem kell 19,5 százalékos ehót fizetniük a teljes jövedelemre? Köszönettel: Nagy Péter
Csökken a szocho, az eho, az ekho, nő a katások ellátási alapja
Cikk
Január 1-jétől 19,5 százalékra csökken a szociális hozzájárulási adó (szocho) mértéke a jelenlegi 22 százalékról; a csökkentés mértéke 0,5 százalékponttal több, mint amennyit 2018-ra törvénybe iktatott a parlament.
Szochokedvezmény
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik munkavállalónk 2013-ban lépett be a cégbe, jelenleg is itt dolgozik. A magánszemély 2012-ben gyesben részesült. Megállapításunk szerint 2013-ban a cég jogosult volt igénybe venni szochokedvezményt a gyest követően munkát vállaló anya után, de nem lett érvényesítve. Utólag, igazolás beszerzését követően érvényesíthető-e visszamenőleg 2013-ra? Válaszát köszönöm
Eho-/szochofizetési kötelezettség
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magyarországi kifizető egy Kanadában élő személy részére megbízási díjat és felhasználói díjat fizet. A személy a munkát is Kanadában végezte, ezáltal Magyarországon nem minősül biztosítottnak. Adóelőleget azonban vonunk tőle, mert nem adott le illetőségigazolást. A megbízási díja és a felhasználói díja után kell-e szochót vagy ehót fizetnie a kifizetőnek? Válaszát köszönöm
Szünetelés alatti bevétel elszámolása
Kérdés
Egyéni vállalkozó 4 éve szünetelteti a vállalkozási tevékenységét. A szünetelés megkezdésének időpontja előtt felhalmozott sok adó- és járuléktartozást. Megpróbálta az adóhivatal több esetben a végrehajtást, de eredménytelenül. 2017-ben elévülés miatt a folyószámlát rendezte az adóhivatal, és eltörölte az tartozások jelentős részét. Azt kérdezem, hogy ebben az esetben a régen költségként elszámolt szakképzési hozzájárulást, szochót (amit ugyancsak töröltek) bevételként el kell számolni a 2017. évi adóbevallásban?
Szochokedvezmény apuka után feltett kérdésem kiegészítése
Kérdés
Szochokedvezmény apuka után feltett kérésemre adott választ nem értem, ezért kiegészítem: Kedves dr.Radics Zsuzsa! Köszönöm válaszát de sajnos pont a számomra lényeges dolog nem világos, tehát a kormányzati igazolás az anya nevére szól, ezzel az igazolással az apa vagy apa jogán is igénybeveheti-e a kedvezményt az apa munkáltatója vagy sem? ma, 17:45