1619 találat a(z) szocho cimkére
Mentesek-e a nyugdíjas ügyvezetők a szociális hozzájárulási adó alól?
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Melyik jogszabály, milyen szakasza alapján mentesül a vállalkozás a szociális hozzájárulási adó megfizetése alól abban az esetben, ha az öregségi nyugdíjban részesülő ügyvezető heti 40 órás munkaviszonyban látja el a cég ügyvezetői és a kft. egyéb tevékenységét? Továbbá: van-e bírságolási jogalapja annak, ha ezt, a szóban forgó ügyvezetői és a kft. által vállalt/végzett egyéb tevékenységet az ügyvezető nem kettő darab, azaz külön-külön lapon, hanem egy "bejelentő.." lapon jelzi a NAV-nak?
Szochokedvezmény arányosítás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Gyedről visszatért munkavállaló után szochokedvezményt vesz igénybe társaságunk a maximális 100 000 forint alap után. Április közepén a munkavállaló szülési szabadságra ment. A kérdésünk az lenne, hogy ilyen esetben kell-e arányosítani a kedvezmény alapját, vagy a maximális 100 000 forint alapján számítható a kedvezmény összege április hónapra? Előre is köszönjük válaszát!
Borravaló közterhei
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik könyvelt cégünknél vendéglátásban dolgozó munkavállalók borravalót kapnak a közös kasszából, azaz a vendégek bankkártyával fizetnek borravalót, amelyet a hónap végén kioszt a munkáltató a dolgozóknak. Ebben az esetben a borravaló összege bérként adózik, a munkáltató közterhei rárakódnak a bruttó borravalóra? 22 százalék szociális hozzájárulási adó és 1,5 százalék szakképzési hozzájárulás terheli? Azaz, ha a vendég ad 1000 forint borravalót, kártyával fizetve, a munkavállaló ebből az összegből 665 forintot kap meg nettóban, a munkáltatójának pedig meg kell fizetnie a 22% (220 forint) szociális hozzájárulási adót és a 1,5 százalék (15 forint) szakképzési hozzájárulást, avagy az 1000 forint lesz az összes költség, 810 forint (1000/1,235) lesz a bruttó borravaló és 538 forint a nettó borravaló? Válaszát előre is köszönöm: Farkas Angelika
Fejlesztési díj
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Az alábbi kérdésben kérném szíves tájékoztatásukat. Intézményünk a 2017.04.01-től hatályos 1993. évi III. törvény alapján fejlesztő foglalkoztatást végez. A fejlesztő foglalkoztatás a törvény 99/C § (1) bekezdés b) pont alapján fejlesztési jogviszonyban történik. A fejlesztési foglalkoztatás díja a 2017.04.01-től hatályos szja-törvény 1. sz. melléklet 4.10 alapján adómentes juttatás. Kérdésem, hogy amennyiben a fejlesztési foglalkoztatási díj havi összege 1. meghaladja a minimálbér 30%-át, illetve ha 2. nem haladja meg a minimálbér 30%-át, milyen járuléklevonási (fizetési) kötelezettségünk keletkezik? Kell-e egészségbiztosítási, munkaerőpiaci járulékot, nyugdíjjárulékot levonni a díjazottaktól? Kell-e szociális hozzájárulási adót, szakképzési hozzájárulást fizetnünk? A fejlesztési foglalkoztatásban résztvevők után lehet-e igénybe venni szociálishozzájárulásiadó-kedvezményt? Köszönöm!
Egyéni vállalkozó szochokedvezménye
Kérdés
Tisztelt Cím! Az egyéni vállalkozó betegsége miatt rehabilitációs ellátást kap 2017 márciusától. Egészségi állapot mértéke: 60% (ez nem a károsodás mértéke). Szeretném megkérdezni, hogy így figyelembe veheti-e a vállalkozói járulékából a szochokedvezményt a Szocho tv. 462/A. § szerint? (Ott hivatkozik egy másik törvényre, ami számomra nem teszi egyértelművé a szochot). Köszönöm.
Egyszemélyes kft. ügyvezetője megbízásban.
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély, aki 100 százalékban tulajdonosa a kft.-nek és egyben egyedüli ügyvezetője is, az ügyvezetést megbízási jogviszonyban 0 forintért látja el. Emelett nevezett kft.-ben (értelemszerüen) főállású társas tagként biztosítottá válik (ugyanis nincs másutt 36 órát meghaladó biztosítot jogviszonya). Ez esetben (sajnos) az a szabály érvényesül, hogy a kft.-ben a társas vállalkozó megfizeti a tb közterheket legalább az úgynevezett minimális tb alapok után. A kérdésem konkrétan az lenne, hogy a 10 százalék nyugdíjjárulék minimális alapja minimum a minimálbér vagy a garantált bérminimum? Míg a vállalkozás a 22 százalék szociális hozzájárulási adót legalább a minimálbér vagy a garantált bérminimum 112,5 százaléka alapján köteles megfizetni? Válaszát előre is megköszönve Tisztelettel maradok!
Adószámos magánszemély járulékai
Kérdés
Üdvözlöm! Adószámos magánszemély oktatási tevékenységet végez (munkahellyel nem rendelkezik), és számlázott magánszemélynek és cégnek egyaránt, a bevételek minden esetben számlánként is meghaladták a 33 300 forintot. A kiadott számláján nem került feltüntetésre levont járulék. A 15%-os szja-t az adóbevallásában bevallja, befizeti. A 2016-os bevételei után kötelezett járulékfizetésre is? Előleget nem fizetett be a 2016-os bevételei után. Hogyan járjon el utólagosan a 2016. évi bevételeivel, illetve a következőkben? Fizetnie kell a 10% nyugdíjjárulékot, a 7% egészségbiztosítási járulékot, a 27%-os szociális hozzájárulási adót is (2016)? Válaszát előre is köszönöm!
Szochokedvezmény pályakezdő foglalkoztatása alapján
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy 25 év alatti munkavállaló foglalkoztatása kapcsán a szochokedvezmény az életkorából adódóan automatikusan jár. Amennyiben hoz igazolást arról, hogy pályakezdőnek minősül, akkor a magasabb összegű kedvezmény önellenőrzéssel érvényesíthető-e visszamenőlegesen is, vagy csak az igazolás kézhezvételét követő időponttól lehet beállítani? Válaszát köszönöm
Adó 2017: értelmetlen adónemek, ugyanakkora összterhelés, bizakodás
Cikk
Bár tavalyhoz képest eggyel csökkent az adók száma, azok nagyságrendje és az adórendszer szerkezete nem mutat változást. Adóbevétel szempontjából továbbra is az áfa a listavezető, amiből 3300 milliárd forinttal gyarapodott 2016-ban a költségvetés – derül ki a Jalsovszky Ügyvédi Iroda összesítéséből.
Kiva-adóalap
Kérdés
Tisztelt Hunyadyné Szűts Veronika! 2017.02.21-én kiva járulékalappal kapcsolatos kérdésre adott válaszából sajnos nem értettem meg,hogy az adott kérdésnél miért nő a kiva alapja a szocho és a szakképzési hozzájárulás összegével. Erre vonatkozólag semmit nem találok a törvényben. Az én olvasatomban egy kifizetett bérleti díjnál, amely járulékalapot nem képez, a bérleti díj szja-alapot képező része a kiva alapja, korrekció nélkül. Lehet, hogy figyelmetlen vagyok, mivel most kezdtem tanulmányozni friss érintettség kapcsán a törvényt. Kérem, ha lehet válaszában jelölje meg a törvényhelyet ezzel kapcsolatban. Köszönöm a válaszát! (Aignerné)
Egyéni vállalkozó, családi gazdaság, kivét
Kérdés
Egy családi gazdaság vezetője egyéni vállalkozóként lett regisztrálva a gazdaság vezetőjeként. A járulékokat egyéni vállalkozóként fizeti, s vállalkozói kivét elszámolásra került minden hónapban (mivel így kedvezőbb a járulékfizetése – 3 gyereke van). A családi gazdaság bevallását most készítjük. A vállalkozói kivét összegét megoszthatjuk a családtagok között mint költséget vagy azt csak az egyéni vállakozó rakhatja be költségnek? A szociális hozzájárulást csak az egyéni vállakozó veszi figyelembe költségként (az szja kitöltési útmutatója szerint).
Nyugdíjas egyszeri, külföldről származó jövedelmének adó- és járulékterhei
Kérdés
Nyugdíjasként egy orosz cég nemzetközi pénzügyi tranzakciójához nyújtottam tanácsadói segítséget, amelyért – szerződésben rögzített módon – jutalék illet meg. Ennek nagyságrendje a tranzakcióhoz képest elenyésző, annak volumene (több száz millió euró) miatt mégis óriási, forintra átszámítva meghaladja az egymilliárdot. Kérdés: mekkora szja-, egyéb adó- és járulékteher megfizetése hárul rám? A pénzt egyösszegben a cég ciprusi – az orosz adóhatóságnak bejelentett – számlájáról utalják az én magyarországi magánszámlámra. A NAV ügyfélszolgálaton azt a tájékoztatást adták, hogy a 10 százalék átalánnyal csökkentett összegből 15 százalék szja-n kívül csak 4+3 százalék ehót kell fizetnem, egy szakértő szerint azonban szochót és akár helyi adót is. Szerintem ilyesmi mással is előfordulhat, kérem mielőbbi válaszukat. Köszönettel: Nagy Gábor
Magánszemély területalapú támogatás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély az MVH-tól területalapú támogatást kapott. Nem őstermelő, nincs adószáma, sem érvényes értékesítési betétlapja. Az így kapott összeg a magánszemély önálló tevékenységből származó jövedelme vagy egyéb jövedelemnek minősül? A kifizető ehót vagy szochót fizet utána? Válaszát köszönöm.
Gyed/gyesről visszatérő utáni szochokedvezmény érvényesíthetősége
Kérdés
A gyes/gyesről visszajövő, illetve abban részesülő (folyósítás alatti) foglalkoztatás esetén a szociális hozzájárulási adóból érvényesíthető kedvezmény legkorábban mikortól érvényesíthető, ha a foglalkoztatás kezdete 2016.01.02., a dolgozó kérésére a folyósító szerv által kiállított hatósági bizonyítvány kelte 2016.09.06., az ellátás folyósításának várható lejárata: 2017.06.23. Az adókedvezmény igénybevételének kezdete (figyelemmel a 462/D § (5)-(6)-ra): a. 2016.09. hó( 9. havi bér után), mert az a hatósági bizonyítvány kelte, ekkor teljesül az igazolás birtokában feltétel, vagy b. 2016.08. hó (8.havi bér után), mert a bevallás beadási határidejéig (2016.09.12.) a hatósági bizonyítvány már rendelkezésre áll, vagy c. visszamenőleg önellenőrzéssel 2016.01.02-től, mert az a foglalkoztatás kezdete, és önellenőrzés lévén nem gond, hogy a vonatkozási időszakban még nem áll rendelkezésre igazolás?álaszukat várva, Köszönettel:
Járulékfizetés többes jogviszonyban, ugyanannál a foglalkoztatónál
Cikk
Az egyidejűleg több jogviszonyban álló munkavállaló, vállalkozó utáni járulékkötelezettség szabályaival a jogalkalmazók többnyire tisztában vannak. Elbizonytalanodnak viszont, ha az érintett ugyanannál a foglalkoztatónál, illetve kifizetőnél létesít párhuzamos jogviszonyokat.