1521 találat a(z) szocho cimkére

Szakképzési hozzájárulás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szocho-kedvezményt érvényesítünk gyesről visszatérő munkavállaló után. Kell-e fizetni utána szakképzési hozzájárulást a foglalkoztatás 3. évében?(Nem 3 gyermekes.)

Bt. öregségi nyugdíjas beltagja megbízási jogviszonyban ügyvezető Kérdés

A bt. beltagja öregségi nyugdíjban részesül, és személyes közreműködő-vezető tisztségviselői megbízási jogviszony keretében jövedelmet vesz fel havonta. Kérdésem az adókra vonatkozik: szochót és szakképzési járulékot kell-e fizetni az így felvett jövedelemre?

Szociális hozzájárulási adó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. tagja (nem ügyvezető) napi 2 órás munkaviszonyban tevékenykedik a társaságban. A társaság könyvelője azt állítja, hogy a bruttó 31 000 forintos bére után 37 058 forint szociális hozzájárulási adó fizetési kötelezettség terheli, amely a 122 000 forintos garantált bérminimum 112,5 százalékának a 27 százaléka. Jól jár el a bérszámfejtő? Köszönettel!

Egyéni vállalkozó szocho-kedvezménye Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha egy gyesről visszatérő nem munkaviszonyban kezdene dolgozni, hanem egyéni vállalkozóként, jogosult lehet-e a szocho-kedvezményre? Köszönöm a válaszát előre is.

Átalányadózó 36 órás munkaviszony mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! 36 órás munkaviszonnyal rendelkező egyéni vállalkozó járulék- és adófizetésével kapcsolatban van kérdésem. A Tbj. törvény 31. §-a szerint az átalányban megállapított jövedelem után 10% nyugdíjjárulék, 7% egészségbiztosítási járulék fizetendő. A szociális hozzájárulásról szóló CLVI. törvény 458. §-a értelmében a 36 órás munkaviszonnyal rendelkező egyéni vállalkozó mentesül a szociális hozzájárulás fizetése alól egy nyilatkozattétel esetén. A NAV 2013. júliusban közzétett tájékoztatója viszont gyökeresen ellentmond ennek: "2013. július 1-jétől a szabályozás úgy módosult, hogy az említett egyéni vállalkozó a nyugdíj- és egészségbiztosítási járulékot a járulékfizetési alsó határ figyelembevétele nélkül, vagyis az átalányban megállapított jövedelme után köteles megállapítani, bevallani és megfizetni. A szociális hozzájárulási adó tekintetében a szabályozás változatlan, a 27 százalék szociális hozzájárulási adót továbbra is az átalányban megállapított jövedelem után kell a vállalkozónak megfizetni." Kérem szíves állásfoglalását a 36 órás munkaviszonnyal rendelkező átalányadózóra vonatkozó adó- és járulékterhekről. Köszönettel, Boldog Zsuzsanna

Egyszerűsített foglalkoztatás és szociális hozzájárulás Kérdés

A mentesített keretösszeg fölé kerülő egysz. fogl. bér után szja-fizetési kötelezettség van. Minden ami szja-nak alapja, szocho-köteles. Az egysz. fogl-ról szóló törvényben ez van: "(3) Az (1) és (2) bekezdésben szabályozott közteher megfizetésével nem terheli a) a munkáltatót társadalombiztosítási járulék, szakképzési hozzájárulás, egészségügyi hozzájárulás és rehabilitációs hozzájárulás, valamint az Szja.tv.-ben a munkáltatóra előírt adóelőleg-levonási kötelezettség, b) a munkavállalót nyugdíjjárulék (tagdíj), egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulékfizetési, egészségügyi hozzájárulás-fizetési és személyi jövedelemadóelőleg-fizetési kötelezettség." NAV szerint nem kell szochót fizetni. Melyik az igaz?

Társas vállalkozók szochója Kérdés

Tisztelt Szakértő! Matlné Kisari Erika az ado.hu lapon írt cikke megzavart. A 2011. évi CLVI. törvény 457., 458. §-a alapján kérdezem: – Ha a társas vállalkozás személyesen közreműködő tagja munkaviszonyban látja el a feladatát, akkor a fenti törvény alapján köteles a kifizető/munkáltató minimum a minimálbér 112,5 százaléka után a szochót megfizetni? – Ha részmunkaidős ugyanez a tag, akkor például a munkabére 60 000 forint, akkor is a szochót a 105 000 forint 112,5 százaléka után kell fizetni? – Ha ugyanez a tag máshol rendelkezik nem 36 órás munkaviszonnyal, és ott ugyancsak részmunkaidőben áll munkaviszonyban, akkor is minimum a minimálbér 112,5 százaléka után kell szochót fizetni? Köszönöm.

Szocho-kedvezmény részmunkaidőre Kérdés

Tisztelt Szakértő ! Cégünknél 2015.01.01-től 4 órában került munkaszerződéssel foglalkoztatásra egy 55 éven felüli dolgozó. Az 55 éven felüliek után szocho-kedvezmény vehető igénybe max. 100 ezer forint munkabérig 14,5% a kedvezmény. A dolgozó munkabére 4 órás foglalkoztatásra 53 ezer forint. Kérdésünk, hogy a részmunkaidős foglalkoztatás miatt a szocho-kedvezményt kell-e arányosítani, és ha igen, akkor ez az általunk kifizetett 53 ezer forintnál pontosan mennyi szocho-kedvezményt jelent? Válaszukat előre is köszönöm.

Rehabilitációs ellátás mellett vállalkozik? Erre ügyeljen! Cikk

A rehabilitációs ellátásban részesülő vállalkozó, őstermelő is kaphat kedvezményt a közterhekből, ugyanakkor meghatározott kereseti korlátokat be kell betartania.

Szocho-kedvezmény érvényesítése igazolás nélkül Kérdés

Tisztelt Szakértő! A véleményére lennék kíváncsi az alábbi ügyben. A munkáltató a kismamák utáni szocho-kedvezményt érvényesítette, de az érvényesítés kezdetekor nem rendelkezett a törvényben meghatározott igazolással. A jogosultságot a munkavállalók által bemutatott egyéb határozatok alapján állapította meg. Ha utólag bekéri az igazolásokat a munkáltató, akkor egy esetleges ellenőrzéskor megvédhető az, hogy jogosan érvényesítette a kedvezményt az igazolás kiállítása előtti időszakban is? Segítségét előre is köszönöm! Burján Ildikó

Megbízási szerződés Kérdés

Tisztelt Adózóna! Megbízási szerződésem van 2014. 01. 01-től 2014. 12. 31-ig tartó időszakra, havi 20 000 forint megbízási díjjal. Egy összegben kértem a számfejtést az időszak végén, amit a napokban megtesznek. Kérdésem: érvényes-e a minimálbér 30 százalékánál alacsonyabb megbízási díjra vonatkozó tb-szabály, miszerint nem jött létre biztosítási jogviszony, ezért nem kell tb-járulékot fizetnem? A kifizetőnek a 27 százalék szochót be kell fizetnie. És mit kell még fizetnie? Mivel az összeget januárban számfejtik és fizetik ki, helyes-e a 1508-as bevallás alkalmazása? Köszönettek: Kun Edit

Adók, járulékok befizetése Esemény

Bevallás adókról, járulékokról Esemény

Szocho kedvezmény 55 év felett Kérdés

A cégemnek van 2 fő 55 év feletti dolgozója, akik után szocho-kedvezményt veszek igénybe. Kérdésem, hogy ezt meddig adhatom? Amíg nyugdíjba nem mennek, vagy ez megszűnik 2015. január 1-jétől ? Köszönettel Judit

Szociális hozzájárulási adó kedvezmény (55 év feletti) Kérdés

Tisztelt Szakértő ! 55 év feletti munkavállaló után érvényesíthető szocho kedvezmény a kérdésem tárgya. A munkavállaló 2014.09.20-án töltötte be az öregségi nyugdíjkorhatárt. Előtte korhatár előtti ellátás mellett dolgozott, heti munkaideje 30 óra. A bérprogram a következőképpen számolta a kedvezményt: 09.01-09.19-ig bruttó bér: 94.091 Ft Szocho kedvezmény alapja 75.000 Ft, kedvezmény 10.875 Ft 09.20-09.30-ig bruttó bér: 43.909 Ft Szocho kedvezmény alapja 43.909 Ft, kedvezmény 6.367 Ft Összes kedvezmény 9.hóban: 17.242 Ft A törvény szerint a maximális kedvezmény 14.500 Ft lehet... De a törvény 462/B (4) bekezdése szerint: "Az adókedvezmény összegét a kifizető havonta az adott hónapban fennálló adófizetési kötelezettséget eredményező munkaviszonyonként külön-külön kiszámított részkedvezmények összegeként állapítja meg." Jó a bérprogram által kiszámított 17.242 Ft kedvezmény, vagy a heti 30 órás munkaidő miatt csak 10.875 Ft lehet a kedvezmény ? Köszönöm válaszát.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt cégek minősítése

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Kölcsönkövetelés leírása, ha az adós elhunyt

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink