1620 találat a(z) szocho cimkére
Mezőgazdasági őstermelő járulékfizetés, szocho, eho
Kérdés
Tisztelt Cím! Egy közös őstermelői igazolvánnyal rendelkező magánszemélynek, aki nem kezdő őstermelő, megszűnt a munkaviszonya, így őstermelőként vált biztosítottá. Éves bevétele a 600 ezer forintot általában nem éri el. Most be kell nyújtania a 1041-es nyomtatványt, majd negyedévente a 1858-at? Milyen járulékfizetési kötelezettsége van? Ehót, szochót fizet? Nyilatkozatot kell-e tennie? Köszönöm.
Apákat megillető munkaidő-kedvezmény, szocho
Kérdés
Kedves Szakértő! Az egyik munkavállaló 2017 decemberében apaszabit igényelt. A távolléti díj összege 62 148 forint. A távolléti díj munkáltatói közterhe 23,5 százalék, viszont van szocálishozzájárulásiadó-kedvezménye is a hónapra, 11 000 forint. Abban szeretném a segítségét kérni, hogy a teljes 23,5 százalék közterhet visszaigényelheti a munkáltató, vagy ezt a szochokedvezményt valamilyen módon arányosítanom kell az 5 napi távolléti díjhoz? Segítségét előre is köszönöm!
Gyes utáni munkavállalás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha egy munkavállaló a gyes folyósításának megszűnte után áll munkába, miután a gyermeke betöltötte a 3. életévét, érvényesíthető-e valamilyen kedvezmény a szociális hozzájárulásból? A gyermek 5 éves koráig akkor is érvényesíthető szochokedvezmény, ha két gyermek van, vagy csak akkor, ha 3 kiskorú gyermeket nevel az anya? Köszönöm válaszát.
Tovább lehet csökkenteni az adóterheket az ÁSZ elnöke szerint
Cikk
A személyi jövedelemadó, a járulékok és a munkabérek után fizetendő vállalkozói közterhek további csökkentését sürgeti az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke. Domokos László a Magyar Idők mai számában megjelent interjúban úgy fogalmazott: ettől a reálbérek emelkedése és a családok anyagi biztonságának növekedése remélhető.
Járulékfizetés többes jogviszonyban 75 ezer forintos kata fizetése esetén
Kérdés
Ha az egyéni vállakozó a 75 ezer forint összegű tételes adó fizetése mellett dönt, akkor a kft.-ben, ahol ügyvezető, lehet-e a járulékok és a szociális hozzájárulási adó „0” forint, ha az ügyvezetésért nem vesz fel jövedelmet? A vállalkozó nem nyugdíjas és nincs munkaviszonya.
Szociális hozzájárulási kedvezmény személyesen közreműködő tag esetében
Kérdés
Tisztelt Hölgyem/Uram! Szeretném megkérdezni, hogy társaság személyesen közreműködő tagja betöltött 55 éves kora után igénybe veheti-e a szociális hozzájárulás kedvezményét? Megtisztelő válaszát előre is köszönöm.
Kifizetéshez kapcsolódó szocho?
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. a saját weboldalán regisztrált felhasználóinak díj ellenében tartalom-elolvasást kínál. A felhasználónál megjelenik egy tartalom, és az ahhoz kapcsolódó díjazás. Ha felhasználó elfogadja az ajánlatot és megnézi a tartalmat, megválaszolja a megfelelő kérdéseket, amellyel igazolja a megnézést, akkor megkapja a díjazást, melyet egy limitösszeg elérése után a társaság a bankszámlájára kifizet. A regisztrációkor az adóazonosító megadása kötelező, esetlegesen más adatok is (például taj szám, de csak ha valóban szükség van rá). Csak belföldi felhasználók vannak. Kérdésem a következő: A kifizetett díjazás egyes meghatározott juttatás az szja 70. § (3) d) szerint, vagy egyéb bevétel? Ha egyéb bevétel akkor a 15% szja levonása mellett a társaságnak felmerül-e szociális hozzájárulási adó (455. § (2) h?) vagy eho (3. § (1)?) levonási kötelezettsége, ha igen, akkor melyik jogszabályhely alapján? Válaszát előre is köszönöm!
Új év, új adószabályok
Cikk
Csökkenő adómértékeket, növekvő bérkötelezettséget is hozott az új év. Cikkünkben összefoglaltuk a legfőbb változásokat, s olvasásra ajánljuk az egyes témákhoz kapcsolódó korábbi részletesebb elemzéseinket.
Csökken a szociális hozzájárulási adó, nő a minimálbér januártól
Cikk
A 2016 novemberében aláírt hatéves bérmegállapodás eredményeként január 1-jétől a munkabérekre rakodó adóteher, a szociális hozzájárulási adó az idei 22 százalékról, 19,5 százalékra csökken, ami újabb 200 milliárd forintot hagy a munkaadóknál, ezt az összeget pedig technikai fejlesztésekre és béremelésre fordíthatják – mondta Cseresnyés Péter, a Nemzetgazdasági Minisztérium munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkára egy pénteki sajtótájékoztatón Budapesten.
Változik a szocho alapja, ha magánszemély fizeti
Cikk
A jövedelem 82 százalékáról 84 százalékára nő 2018. januártól a szociális hozzájárulási adó alapja, ha a szocho fizetésére a magánszemély kötelezett – derül ki a NAV közleményéből.
További béremelésre biztat az iparszövetség
Cikk
A Magyar Iparszövetség (OKISZ) arra biztatja tagságát, hogy a minimálbér, illetve a szakmunkás bérminimum kötelező emelésén túl 2018-ban a szociális hozzájárulási adó csökkentéséből megmaradó részt is a bérek növelésére fordítsák, és ne a vállalati megtakarítási lehetőséget lássák benne.
Szochokedvezmény
Kérdés
Kérdésem, hogy főfoglalkozású egyéni vállalkozó (nem munkaviszony) igénybe veheti-e a szochokedvezményt, ha elmúlt 55 éves? Válaszukat előre is köszönöm
Őstermelő járulékai
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Főállású őstermelőként éltem azzal a lehetőséggel, hogy magasabb járulékalap után fizetek járulékot, így szochofizetési kötelezettségem is van. Kérdésem, hogy mi számolható el az őstermelés költségeként a járulékalapból és a megfizetett járulékokból? Tisztelettel: Győri L.
Tb-terhek 2018. január 1-jétől. Táblázatokkal
Cikk
Nemrégiben jelent meg a szociális hozzájárulási adóról, valamint az egészségügyi hozzájárulásról szóló törvények módosításáról szóló törvény a Magyar Közlönyben. Ismertetjük a 2018. január 1-jétől hatályos változtatásokat, továbbá azt is, hogy ennek következtében hogyan módosulnak a társadalombiztosítási kötelezettségek.
Nyugdíjas munkavégzés megszűnése, szochokedvezmény
Kérdés
T. Adózóna! Szóban kérdeztem, de ezzel a témával kapcsolatosan nem találtunk biztos pontot a kérdésemre. Szeretném, ha jó lenne a következő járulékkedvezmény megállapításom. Kft. felvett 2017.04.01-ével egy nyugdíjas személyt, festés előkészítő munkára. Határozatlan időre, 1 havi próbaidővel. A kedvezményt szociális hozzájárulásra és szakképzési járulékra igénybe vettük. Azonban most befejeződött a nagy munka, és az idén már nincs szükség a munkájára. A jogviszonyt közös megegyezéssel megszüntetik. Az eltelt időszakra 19 nap szabadság jár a dolgozónak, ami még nem került kiadásra. Az utolsó munkanapja 2017.11.17. volt. A bért ennek megfelelően bérszámfejtettem. Bruttó bére így a ledolgozott időszakra: 46 000 Ft. A szabadságot is bérszámfejtettem távolléti díjjal ami: 72 833 Ft. A munkaviszony végét a szabadság kiadásának utolsó napjára határoztam meg: 2017.12.14. A bér, és a szabadságra járó bér az utolsó munkanapon kifizetésre került. 2017.11.17. Kérdésem, hogy a teljes kifizetett összeg 118 883 Ft alapján meghatározhatom-e a szociális hozzájárulásra és szakképzési járulékra járó kedvezményt? Vagy csak a ténylegesen dolgozott napokra, a 46 000 Ft bruttó bér után. Amennyiben, a munka eladatok 2018-ban ismét kedvezően alakulnak, jogosult-e a munkáltató ismét szociális hozzájárulásra és szakképzési járulékra ugyanerre a dolgozóra igénybe venni a kedvezményt? Ha nem, megteheti-e munkáltató, hogy fizetés nélküli szabadságot ad a dolgozónak, amíg ki nem alakulnak a szerződései?

Ráfeküdt a NAV az adategyeztetési eljárásokra
Újabb adategyeztetési eljárást indított az adóhatóság 2025. április 9-11. között az online számla-adatszolgáltatások és áfabevallások eltéréseinek vizsgálata céljából. Az adategyez...