261 találat a(z) személyes közreműködés cimkére
Katás bt.-kültag
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Bt. kültagja vagyok, és jelenleg munkaviszonyban dolgozom a bt.-ben. Szeretnék katás vállalkozó lenni. Ha jól értelmezem a törvényt, hogy nincs akadálya a vállalkozásnak és továbbra is kültag lehetek a bt.-ben, csak nem működök személyesen közre a tevékenységükben. Kérem, erősítsen meg, hogy jól gondolom-e? A másik kérdésem: a vállalkozásból szeretném áthozni a könyvelő programokat a tulajdonos cégtől. Azt az információt kaptam, hogy lehetséges átíratni úgy, hogy a bt. lemond a felhasználói jogáról az én javamra. Ebben az esetben keletkezik áfafizetési kötelezettsége a társaságnak, valamint a kisértékű vagyoni jogot a nyilvántartott összegen kell kivezetnem? Mint magánszemély, nekem kell fizetnem ajándékozási illetéket? Vagy más egyebet? Válaszát előre is köszönöm. Üdvözlettel: Tislérné
Nők kedvezményes öregségi nyugdíja
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társas vállalkozás tagja nők kedvezményes öregségi teljes nyugdíját kapja. Ha továbbra is a kkt.-ben személyesen közreműködik – a társaságban még van másik tag is – mi után kell járulékot fizetni? Kiegészítő tevékenységű társas vállalkozónak minösül-e, elég megfizetni a 6 930 forintot, vagy továbbra is a teljes járulékot fizetni kell? Tisztelettel: Benedekné
Társas vállalkozói státusz megítélése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A Tbj. szerint egy bt. kültagja akkor minősül társas vállalkozónak, ha ténylegesen és személyesen működik közre. Hogyan kell értelmezni a tényleges és személyes közreműködést? Úgy, hogy fizikailag jelen van a bt. szolgáltatásnyújtásában, vagy pedig úgy, hogy ez a személyes közreműködés ki van kötve a bt. társasági szerződésében? Válaszát köszönöm!
Tag személyes közreműködése
Kérdés
Kft.-be új tag lépett be, személyesen közreműködne a cégben, de csak napi 4 órát vállalna. Tb-fizetési kötelezettsége fennáll-e a cégnek a minimálbér után, vagy csak a kifizetett, megállapodott összeg után fizet tb-t ? A tag eddig saját maga után fizetett egészségügyi szolgáltatási járulékot. Személyes közreműködése semmilyen ügyvezetési, döntési jogkörrel nem járna.
Részmunkaidős ügyvezető
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kétszemélyes kft. többségi magánszemély tulajdonosa kétórás munkaviszonyban látja el az ügyvezetést. Emellett személyesen is közreműködne a cég tevékenységében változó időben. A személyes közreműködést is munkaviszony alapján szeretné végezni. Azt már tudom, hogy egy társaság egy magánszeméllyel csak egy munkaszerződést köthet, és ebbe a munkaszerződésbe kell belefoglalni és részletesen felsorolni a végzett munkákat. A napi 2 órába az ügyvezetés mellett beleférne a személyes közreműködés ideje is. Kérdésem, hogy egy tag, aki nem rendelkezik más biztosítási jogviszonnyal, 2 órás munkaviszony keretében elláthatja-e egyben az ügyvezetést és a személyes közreműködést is a megfelelően megfogalmazott munkaszerződés alapján? Ha igen, a 15T1041 adatlapon FEOR számként mit tüntetek fel, a vezetői tisztséget avagy a személyes közreműködés során végzett munkakört? Köszönettel: Szabóné Sós Ildikó
Kkt. tagok munkaviszonyban
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy kkt., három taggal, a társasági szerződés szerint mindannyian ügyvezetők és az ügyvezetést megbízási jogviszonyban látják el. Ketten nappali tagozatos hallgatók, a harmadik tagnak van heti 36 órát elérő munkaviszonya. Amennyiben a két nappali tagozatos hallgató a társaság tevékenységében személyesen szeretne közreműködni, megtehetik ezt munkaviszony keretében? Úgy, hogy mellette az ügyvezetést megbízási jogviszonyban látják el díjazás nélkül. A munkaviszonyuk lehet részmunkaidő is? Válaszát előre is köszönöm!
Kaphat-e cafetéria-juttatást az ügyvezető? Itt a válasz
Cikk
Az ügyvezetést megbízási szerződéssel ellátó személy, illetve társaság személyesen közreműködő tagja részére adható-e cafetéria juttatás, például étkezési jegy, ha igen, mik ennek a szabályai? Olvasói kérdésre Surányi Imréné adószakértőnk válaszolt.
Ügyvezető vasárnapi pótléka
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. ügyvezetője (ő a tag) 8 órában a kft.-ben van bejelentve. Emellett van egy foglalkoztatott munkavállalója. A Kszvmtv. 1. paragrafus 15. alapján nem vonatkozik rá a jogszabály, ennek ellenére csak az ügyvezető dolgozik vasárnaponként az üzletben. Az lenne a kérdésem, hogy vonatkozik-e az ügyvezetőre a vasárnapi pótlék (50 százalék) kötelezettség, vagy például a személyes közreműködésre tekintettel el lehet-e tőle tekinteni? Köszönöm válaszát: PB
Nyugdíjas tag jövedelme
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. öregségi nyugdíjas tagja közreműködik, és ezért tagi jövedelemben részesül. Ebben a díjazási formában szeretne most bruttó 5 millió forinthoz jutni. Kérdésem az, hogy az összeg nagyságára tekintettel van-e valamilyen korlát, mely esetleg befolyásolhatja az ilyen módon történő kifizetést? Köszönöm megtisztelő válaszát! Papp-Lóránt Gizella
Tagok személyes közreműködése
Kérdés
Az új Ptk. szerint nem kell beleírni a társasági szerződésbe, hogy kötelezettek-e személyes közreműködésre a tagok. Ennek hiányában viszont hogyan lehet bizonyítani egy esetleges NAV- vagy tb-ellenőrzés során, hogy valaki után azért nem fizet a cég járulékot, mert nem végez személyesen munkát a cégben? Tisztelettel várom válaszát.
Bt.-beltag járulékfizetése szülés után
Kérdés
Betéti társaság egyedüli beltagja jelenleg 36 órát meghaladó munkaviszonnyal rendelkezik, melyet nem kíván megszüntetni, tehát most nincs járulékfizetési kötelezettsége, csak, ha a személyes közreműködésért jövedelmet kap. Hogyan vonatkozik rá a járulékfizetés szülés után, ha – személyesen közreműködik – nem működik közre személyesen, de a bt. képviseletét egyedül, önállóan látja el, – nem működik közre személyesen, és a képviseletet az egyik kültag is jogosult önállóan ellátni? – személyesen közreműködik, de jövedelemben nem részesül érte? Köszönöm válaszát.
Társas vállalkozó – hallgatói jogviszony
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Betéti társaság ügyvezető beltagja 2009. óta hallgatói jogviszonya mellett vesz részt a vállalkozás tevékenységében. E jogviszonya időközönként szünetelt, vagyis passzív féléven volt. A Tbj. törvény végrehajtási rendeletében 2013. 08. 29-étől szerepel a hallgatói jogviszony fogalma. Ez időpont előtt alkalmazhatók a Tbj. kedvezményes járulékfizetésre vonatkozó szabályai – vagyis, hogy csak a tényleges közreműködői díj után kell járulékot fizetnie – a hallgatói jogviszony szünetelésének időszakában? Köszönettel.
Ügyvezetés többes munkaviszonyban részmunkaidőben
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az új Ptk. szerint van-e lehetőség arra, hogy egy bt. beltagja az ügyvezetést és a személyes közreműködést kettős munkaviszonyban, részmunkaidőben lássa el? Üdvözlettel, várom válaszát.
Bt.beltagja
Kérdés
Tisztelt Szakértő ! Eddig mintha érthetőbb lett volna, hogy egy bt. beltag végezte az üzletvezetést és persze a személyes közreműködést, társas vállalkozóként megfizette a törvénynek megfelelő járulékokat. Az új Ptk. szerinti társasági szerződések szerint végképp nem tudom, mi a teendő? A beltag üzletvezetést munkaviszonyban végzi - ez lehet akár heti 2 óra és a személyes közreműködést továbbra is társasvállalkozóként fizet - azaz többes jogviszony? Vagy napi 8 órában üzletvezetést végez és mellette a termelő munkát is? Egy másik eset: Kata - bt.beltag - eddig főállású kisadozó volt, az új társasági szerződés munkaviszonyról szól. Hogyan tovább? Megszűnik mint katás adózó? Kit kell bejelenteni, hogy megmaradjon a katás jogosultsága a bt.-nek? Köszönöm a válaszokat, tisztelettel a kérdező
Bt.-nél tagi jogviszony
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A bt. beltagjai eddig tagi jogviszonyuk alapján látták el az ügyvezetést, és emellett személyes közreműködés alapján kapták a jövedelmüket. Ha most változtatni kell az alapító okiraton, és a továbbiakban is a személyes közreműködésük alapján biztosítottak, jövedelmet kapnak, az ügyvezetést megbízással látnák el, kell fizetni nekik ezért? A megbízásért kötelező jövedelmet elszámolniuk, vagy lehet ingyen, 0 forint jövedelemért ellátni ezt a feladatot? Köszönöm a válaszát.