257 találat a(z) személyes közreműködés cimkére

Tag közreműködése Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kereskedelmi tevékenységet végző kft.-nek kettő természetes személy tagja van. Ebből az egyik tag (akire a kérdésem vonatkozik) tanuló jogviszonnyal rendelkezik, ezért nem fizetünk utána közterhet. Egy-egy napra, alkalmanként árusítást végezne, tehát személyesen közreműködne. Teheti-e egyszerűsített foglakoztatásban? Véleményem szerint megbízási szerződéssel lehetne foglalkoztatni, a díjazástól függően lenne biztosított. Mi lenne a helyes foglalkoztatási forma? Milyen közteher megfizetésével? Köszönöm! KM

Kültag járulékfizetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy katás bt., ahol az ügyvezető és egyben tag is, aki személyesen közreműködik, és havi 75 000 forint katát fizet. Adott egy másik bt., amely nem katás, és ebben is kültagként (de nem ügyvezetőként), személyes közreműködésre nem kötelezettként, 0 forint megbízási szerződéssel, 0 forint járulékkal, esetenként dolgozik ugyanezen tag. Ez utóbbi, nem katás betéti társaságban az ügyvezető máshol heti 40 órás alkalmazotti jogviszonyban áll, ezért nem fizetünk utána járulékot. Helyes így a járulékfizetés? Előre is köszönöm a válaszát!

Személyesen közreműködő nyugdíjas Kérdés

Szeretném megkérdezni, hogy társas vállalkozás személyesen közreműködő nyugdíjas tagjának a részére kifizetett napidíj után milyen adó- és tb-fizetési kötelezettsége keletkezik, illetve a társaság milyen járulékokat fizet utána? Válaszukat előre is köszönöm.

Jövedelemkivét adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! 1.) Ha egy társaság tagja eladja az üzletrészét, akkor az abból származó jövedelem milyen adó- és járulékterhekkel adózik? 2) Egy társaság osztalékelőleget fizet tagjának, aki december 31-ével kilép a cégből. Azt követő évben a bennmaradó tag a cég adózott eredményének egészét osztalékként jóváhagyja. Ez esetben mi a teendő az időközben kivált tagnak kifizetett osztalékelőleggel? Nála is véglegesen jóváhagyott osztalékká válik, és eszerint kell majd ehót fizetni, mint magánszemélynek? Vagy esetleg a kilépéskor rendelkezni kell az osztalékelőlegről? 3) Egy cégnek öregségi nyugdíjas tagja van. Tiltja-e valamilyen törvény, vagy jogszabály, hogy decemberben személyes közreműködés címen egy nagyobb összeget kifizessen magának a cégből, hogy a nyereségét így "vegye ki", tekintve, hogy így kevesebb járulék-, és adófizetési kötelezettsége keletkezik, mintha társasági adóval leadózná, majd azt követően osztalékként kivenné?

Cég ügyvezetője munkaviszonyban: lehetséges egyszemélyes kft.-nél? Cikk

Egyszemélyes kft.-ben a tulajdonos egyben az ügyvezető is, máshol nincs semmilyen jogviszonya. Lehetőség van-e arra, hogy a tag az ügyvezetést munkaviszonyban lássa el, és ebben az esetben milyen jogviszonyban működhet közre személyesen, milyen járulékterhek mellett? – kérdezte olvasónk. dr. Radics Zsuzsanna, társadalombiztosítási szakértőnk válaszolt.

Köztisztviselő – kata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyszerű kérdésem volna. Az Önök véleménye szerint köztisztviselő lehet-e személyesen közreműködő tag egy bt.-ben, illetve ha lehet, katázhat-e? Nem találtam tiltásra utalást, de őszintén szólva, a jelenlegi áttekinthetetlen joggyakorlatban simán lehet, hogy valami elkerülte a figyelmemet. Köszönöm előre is a segítségüket.

Tud róla, hogy társas vállalkozó? Ezen múlnak a járulékai Cikk

Ügyvezetők társadalombiztosítási közteherfizetésekor több válaszomban is írtam, hogy ha a kft. vagy a bt. tagja megbízásban ügyvezetést lát el – és egyéb személyes közreműködése nincs, azaz nem áll tagsági jogviszonyban – akkor társas vállalkozónak minősül. Többen kérdezték, hogy miért szerepeltetem a válaszban azt a feltételt, hogy egyéb személyes közreműködése nincs, azaz nem áll tagsági jogviszonyban. Alábbi cikkben a fenti szabály részletes magyarázatát olvashatják.

Gyesen lévő cégalapítása Kérdés

Egy jelenleg gyesen lévő kismama, aki 40 órás alkalmazotti jogviszonnyal rendelkezik egy kft.-nél, egyszemélyes kft.-t alapít. A saját kft.-ben a munkát jellemzően egy alkalmazott végzi majd, de ő is részt vesz az irányításban. Munkabért itt nem venne fel, csak osztalékot. Ebben az esetben saját maga után kell-e valamit fizetnie?

Kft.-tulajdonos személyes közreműködése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Most alakult kft. tulajdonosa, aki nem ügyvezető, díjazás nélkül (ingyenes tagi személyes közreműködés jogcímen) szervezhet fuvart a fuvarozó cégének eseti jelleggel? Segítségét előre is köszönöm.

Utólagosan bejelentett személyes közreműködés Kérdés

Kft. tulajdonosai között az egyik személynek be lett jelentve a személyes közreműködése, de a másikról azt az infót kaptuk, hogy ő nem lesz személyes közreműködő. Viszont egy ellenőrzés során a dolgozók nyilatkozataiból az derült ki, hogy ő is személyesen közreműködik. A kérdés: ha nem jól ítéltük meg a tag személyes közreműködését, az mégis fennáll, bejelentem utólag, bevallom és megfizetem a járulékokat egy önellenőrzés keretében, akkor mentesülök a nem bejelentett munkavállaló miatt alkalmazható szankcióktól? Számunkra azt lenne nagyon fontos tudni, hogy nem fog-e ugyanúgy be nem jelentett foglalkoztatottnak minősülni, ha önként jelentjük be, mert annak már horribilis lenne a bírsága? Eco-Design Kft.

Társas vállalkozó járulékfizetés alóli mentesülése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretném segítségét kérni. A társas vállalkozó munkaviszonya egy másik foglalkoztatónál megszűnt, és megbízási jogviszonyban foglalkoztatják tovább. A megbízási szerződés szerint a havi díjazása 500 ezer forint lesz. A kérdésem az, hogy társas vállalkozóként mentesül-e a járulékfizetési kötelezettség alól? Kérem, hogy arra is legyen szíves kitérni válaszában, hogy amennyiben csak tulajdonos, és személyes közreműködéssel nem vesz részt a vállalkozásában, (más személy az ügyvezető), akkor terheli-e járulékfizetési kötelezettség. (25 százalékban tulajdonosa a vállalkozásnak.) Válaszát előre is köszönöm. Kuzselláné Zsuzsa

Katás bt. – beltag személyes közreműködése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Korábban adott válaszai nyomán újabb kérdések merültek fel bennem. A társasági szerződést készítő ügyvéd szerint a Ptk. feltételezi a bt. beltagjának személyes közreműködését, ezzel ellentéteset a szerződésben rögzíteni nem lehet. Ettől függetlenül adózási szempontból elfogadható, hogy csak az ügyvezető fizeti a 25 ezer forint katát? Hogyan tudom igazolni a NAV felé, hogy a beltag nem működik közre személyesen? Esetleg a beltag létesítsen munkaviszonyt (részmunkaidőben) a társaságnál? Köszönöm válaszát!

Katás bt. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás bt.-ben 1-1 fő beltag és kültag van. Mindketten heti 36 órát meghaladó munkavégzési kötelezettséggel járó munkaviszonyban állnak máshol. A beltag személyes közreműködésre nem kötelezett, a kültag látja el az ügyvezetői feladatokat. Mennyi katát kell fizetniük havonta? Köszönöm válaszát!

Ügyvezető biztosítási jogviszonya Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. ügyvezetője az ügyvezetői teendőket munkaviszonyban, napi két órában el tudja látni. Más biztosítási jogviszonya nincs. Kell-e a kft.-ben a két órára arányosított minimálbér utáni járulékokon kívül mást fizetnie? Terheli-e őt minimális járulékfizetési kötelezettség? Mennyiben változtatja a választ az, hogy ez az ügyvezető a kft. tevékenységében egyébként személyesen közreműködik? Köszönöm.

Ügyvezető személyes közreműködése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alakulóban van egy kft., ahol 2 tulajdonos van. Ebből az egyik tulajdonos lenne az ügyvezető. Máshol nincs heti 36 órát elérő munkaviszonya. Maga a kft. fogászati szolgáltatást végezne, amit az ügyvezető tag végezne. Kérdésem az lenne, hogy miként érdemes a társasági szerződésben szerepeltetni a jogviszonyt (munkaviszony, vagy megbízási jogviszony)? Lehet azt, hogy a tag heti 40 órás munkaszerződést köt a saját kft.-jével a fogorvosi munka ellátására és ezzel egy időben megbízási jogviszony keretében nulla forintért ellátja az ügyvezetőséget tekintettel arra, hogy máshol (jelen esetben a saját kft.-jében) van heti 36 órát elérő munkaviszonya? Ilyenkor két jogviszonyról kell küldeni a 08-as járulék bevallást? Vagy a másik megoldás, hogy tagi jogviszony keretében egy jogviszonyként kerül bejelentésre és bevallásra? Ebben az esetben lehet, hogy mondjuk a fogorvos FEOR-t adjuk neki (nagyobb részt ezt végzi) függetlenül attól, hogy némi ügyvezetői teendőket is ellát? Mindenképpen szét kell bontani a jogviszonyokat, ha az ügyvezetés mellett dolgozik is a saját cégében? Köszönettel

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink