261 találat a(z) személyes közreműködés cimkére
Beltag személyes közreműködés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy új bt. alakulásánál (ahol van egy beltag és egy kültag, mint rendesen) az ügyvéd azt kérdezi, hogy a beltag az ügyvezetői feladatokat, munkaviszonyban, vagy megbízási díjjal (például 0 forint) látja el. Beltag munkaviszony vagy megbízás alapján végezheti a személyes közreműködést? A személyes közreműködés kell-e, hogy elváljon a fenti feladattól, vagy az csak tagi viszonyban látható el? Tisztelettel: Géczi Sándorné
Gyed-gyes-ügyvezetés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megtudni a gyermeknevelés célú fizetés nélküli szabadság alatt gyed és később gyes fizetés fennállhat-e úgy egy tb-kifizetőhelyi foglalkoztatónál (8 óra munkaviszony volt, és a gyermek most 22 hónapos), hogy emellett egy működő kft.-ben vezető tisztségviselői munkát végeznék munkaviszonyban, vagy személyesen közreműködő tagként – ez még nem eldöntött –, illetve milyen minimumösszeggel és járulékvonzatokkal kell számolni a két esetben?
Kft. ügyvezető külföldi munka
Kérdés
Tisztelt Szakértők! Ügyfelem saját kft.-jének személyesen közreműködő tagja. Rövidesen Németországban fog munkát vállalni, ott lesz az állandó lakcíme is. Azt tudom, ha 36 órát meghaladó munkaviszonya van, akkor itt nem kell járulékot fizetni, de mi van akkor, ha csak 4 órás munkaviszonyba jelentik be? Válaszukat köszönöm.
Vezető tisztségviselő díjazása
Kérdés
Segítséget szeretnék kérni abban, hogy egy kft.-nek két tagja van, mindketten 1993 óta alkalmazotti jogviszonyban látják el az ügyvezetői tevékenységüket, és személyesen közreműködnek (tervezők). A kérdésem arra vonatkozna, hogy ha alkalmazottak, lehet-e kevesebb a munkaidejük, mint heti 36 óra? Ugyanis úgy tudjuk, hogy csak akkor tekinthetők főállású alkalmazottnak, ha a munkaidejük eléri a heti 36 órát. Egy előadáson (2014. januárban) azt mondta a tb-előadó, hogy nem fogják elfogadni főállásnak a heti 36 óránál kevesebb munkaidőt, és ebben az esetben meg kell fizetni a társas vállalkozás vezető tisztségviselőjeként a minimálbér utáni járulékokat is. Viszont egy másik előadáson azt mondták hogy aki 2012. előtt is már alkalmazott volt, annak nem változik semmi, tehát lehet akár 4 órában is alkalmazott, ha el tudja látni ebben az időben az ügyvezetést. Nem tudom melyik válasz az igaz, és hogy melyik jogszabályban van leírva, kinek, mit kell fizetni, és hány órát kell dolgoznia. Köszönöm előre is a segítségüket.
Kettős állampolgárságú ügyvezető járulékfizetése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérem segítségét: egy betéti társaság beltagja román és magyar kettős állampolgár. Romániában munkaviszonnyal rendelkezik, Magyarországon személyesen közreműködik. Az elmúlt évben jövedelmet nem vett ki a bt.-ből, utána a minimálbér után megfizettük a járulékokat. 2014-ben havonta tagi jövedelemben részesül, ezután az szja- és járulékfizetés megtörténik. Kérdéseim: - úgy gondolom hogy a beltagság biztosítotti jogviszonyt teremt -, helyesen jártunk-e el, amikor itt a járulékokat megfizettük annak ellenére, hogy jövedelemben nem részesült, vagy nem kellett volna, ha rendelkezünk a román munkaviszony igazolásával? Amennyiben jövedelmet vesz fel, annak járulék- és szja-vonzata terheli a vállalkozást? Válaszát köszönöm.
Ingyen dolgozó kültag járulékai
Cikk
Betéti társaság személyesen közreműködő kültagja után kell-e járulékot fizetni, ha munkájáért nem vesz fel díjazást? Olvasónk kérdésére dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértőnk válaszolt.
Kkt.-tagok
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kkt.-ban 3 tag van. Mindhárman személyesen is közreműködnek a vállalkozásban, és mindhárman vezető tisztségviselők. Két tag tagi jogviszonyban van, egyikük pedig munkaviszonyban. A munkaviszonyosnak a járulékbevallásban az alkalmazás minőség kódja: 20. Be kellett volna jelenteni őt társas vállallkozónak munkaviszony mellett? 35. kóddal még egy M-es lapon jelenteni kéne havonta? Lehetséges-e átminősíteni tagi jogviszonnyá a jövőben a tulajdonosok határozata alapján, hogy mindhárman tagi jogviszonyban legyenek, vagy mindhárman munkaviszonyban? Segítő válaszukat előre is köszönöm.
Kft.-tulajdonosok béren kívüli juttatása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Meg szeretném tudni, hogy egy kft. tulajdonosai, akik egyben vezető tisztségviselők is, milyen feltételek mellett alkalmazhatják a béren kívüli juttatást? Szükséges, hogy alkalmazásban álljanak vagy személyes közreműködés esetén kell-e jövedelmet kivenniük ahhoz, hogy alkalmazni tudják a béren kívüli juttatást? Esetleg, ha egyik sem érvényesül (nem állnak alkalmazásban a Kkt.-nél ,illetve nem vesznek ki jövedelmet a személyes közreműködésért), akkor kaphatnak-e bármilyen béren kívüli juttatást? Válaszát előre is köszönöm!
Katás bt.
Kérdés
Tisztelt Szakétrtő! Ügyfelünk egy bt. beltagja. Van 36 órás munkaviszonya, többes jogviszonyú társas vállalkozó. Jövedelmet idén nem vett ki, járulékot, szja-t nem számfejtettünk neki. A bt. kültagja idáig napi 8 órás munkaviszonyban volt foglalkoztatva a társaságban. 2014.05.01-től szeretnének katát választani. A Katv. szerint a tag vagy ksadózóként vagy munkaviszonyban látja el személyes közreműködését. Helyesen járunk-e el, ha a beltag napi 1 órás munkaviszonyban látja el ügyvezetői feladatait, a kültag pedig főállású kisadózóként működik személyesen közre? Segítségét köszönöm!
Vállalkozás gyed, gyes alatt
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Jelenleg decemberig gyeden vagyok, utána gyesen leszek még egy évig. Vállalkozás indításán gondolkodunk, kérdésem lenne, hogyan lehet a decemberig tartó időszakban és azután minimalizálni a járulékfizetési kötelezettséget. (Nyilván ha sikeres a válllalkozás, akkor ez már nem lesz probléma, de most az indulásnál fontos lenne.) Felmerült, hogy egyéni vállalkozóként kezdem meg a tevékenységemet, vagy a férjemmel közösen alapítunk egy bt-.t (neki van 36 órát meghaladó munkaviszonya), én pedig kültagként veszek részt. A férjem nem működne közre személyesen, én viszont igen. Felmerül, hogy ezt milyen jogviszonyban tudom a legkedvezőbben megtenni. Kezdetben havi 20-30 ezer forintos bevétel mellett lehetek-e akár csak 2 vagy 4 órás munkaviszonyban? Vagy egyszerűen személyes közreműködőként veszek részt, ilyen esetben milyen kötelező fizetendők vannak? Harmadik verzió, hogy a férjem elmegy egyéni vállalkozónak és engem foglalkoztat munkaviszonyban, mondjuk 2 órásban. Segítsen kérem eligazodni, hogy mi mennyi, és mi a legkedvezőbb számunkra. Köszönöm.
Bt. kültag személyes közreműködése
Kérdés
A bt.-ben a beltag és a kültag is személyes közreműködésre kötelezett. Kérdésem, hogy ezen kritériumnak megfelel-e, ha a kültag munkaszerződést köt a bt.-vel és a személyes közreműködést napi 4 órás munkaviszonyban látja el? Ez esetben a napi 4 órás munkaviszonyban kapott bér után fizet csak járulékot, vagy ez esetben is kötelezően meg kell fizetni a tagi jogviszonyra tekintettel a minimálbér utáni járulékokat, mint társas vállalkozó?
Üzletrész-átruházás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő kérdésem lenne: adott egy cég, 50-50 százalékban tulajdonos a férj és a feleség. Férj kilép a cégből és átruházza üzletrészét a feleségre. Így lesz egy egyszemélyes kft. Ennek milyen adóügyi vonzata van, akár a férj, akár a feleség részéről? És ha az új társasági szerződésben kikötik, hogy a feladatokat a tulajdonos munkaviszonyban végzi, akkor lehet bérként adózni, és nem kell személyes közreműködőként (persze az ügyvezetésért nem vesz fel juttatást)? Segítségét előre is köszönöm.
Pórul járhatnak a kft.-k ügyvezetői! Dupla szocho-fizetést követel a NAV
Cikk
Duplán fizetteti meg az adóhatóság a kft.-kel a havi minimális szociális hozzájárulási adót ugyanazon tag után, aki személyesen közreműködik a cégben és egyben az ügyvezetői teendőket is ellátja. Mindez a vonatkozó törvényi rendelkezés szerencsétlen megfogalmazásából adódik.
Járulékok
Kérdés
Egy kétszemélyes kft.-ben az egyik tag munkaviszonyban látja el az ügyvezetői teendőket heti 40 órás munkaviszonyban, munkabér ellenében. Személyesen is közreműködik a cégben, de ezért díjazásban nem részesül. Kérdésem: elegendő-e ezen tag után csak a munkaviszony után megfizetni a járulékokat? Ebben az esetben elkerülhető-e, hogy a járulékot emelt összegű alap után fizesse? Másik kérdésem Egy kétszemélyes kft.-vel kapcsolatos, amelyben az egyik tag heti 40 órás munkaviszonyban személyesen közreműködik a cégben, ugyanakkor a megbízási jogviszonyban az ügyvezetői teendőket is ellátja díjazás nélkül. Kérdésem: elegendő-e ezen tag után csak a munkaviszony után megfizetni a járulékokat? Ebben az esetben elkerülhető-e, hogy a járulékot emelt összegű alap után fizesse?
Ilyen áron lehet cégvezető a kismama
Cikk
Elláthat-e társaságvezetési teendőket szülés után a nő, anélkül, hogy le kellene mondania a terhességi-gyermekágyi segélyről vagy a gyed-ről? Mit jelent a személyes közreműködés a gyakorlatban? Olvasói kérdésre Radics Zsuzsanna, az Adózóna szakértője válaszolt.