hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Kaphat-e cafetéria-juttatást az ügyvezető? Itt a válasz

  • adozona.hu

Az ügyvezetést megbízási szerződéssel ellátó személy, illetve társaság személyesen közreműködő tagja részére adható-e cafetéria juttatás, például étkezési jegy, ha igen, mik ennek a szabályai? Olvasói kérdésre Surányi Imréné adószakértőnk válaszolt.

A választható elemekből álló juttatási csomag (cafeteria) önmagában nem adójogi fogalom, bárkinek adható, elemei közé a juttató – vállalva az adózási következményeket – bármit betehet, kezdte válaszát szakértőnk.

A juttatók természetesen a csomagot általában olyan juttatási elemekből állítják össze, amelyek után a közterheket – elsősorban kedvezményesen – maguk fizethetik meg vagy, amelyek adómentesek és így a magánszemélynek nem keletkezik adókötelezettsége.

A juttató közteher-fizetése mellett adható juttatásokra vonatkozó szabályok az szja törvény 69-71. §-aiban, az adómentes juttatások az szja törvény 1. számú mellékletében találhatóak.

A juttató közteher-fizetése mellett adható juttatás lehet

– kedvezményes béren kívüli juttatás, amely értékének 1,19-szorosa után 16 százalék szja és 14 százalék eho terheli a juttatót;
– egyes meghatározott juttatás, amely értékének 1,19-szorosa után 16 százalék szja és 27 százalék eho terheli a juttatót.

A kifizetői közterhek mellett adható juttatás esetén jövedelemnek a juttatás értéke (szokásos piaci értéke) minősül, illetve annak az a része, amelyet a magánszemély nem köteles megfizetni [szja törvény 69. § (2) bekezdés]. A juttatásokat utalvány formájában is lehet adni.

Kedvezményes béren kívüli juttatást az szja törvény 71. §-ában előírt feltételekkel és keretek között munkáltató adhat a munkavállalónak, azzal, hogy e rendelkezések alkalmazásában munkáltatónak minősül a társas vállalkozás is és munkavállalónak minősül a társas vállalkozás személyesen közreműködő tagja is [szja tv. 71. § (6) bekezdés].

Az ügyvezetést megbízási szerződéssel ellátó magánszemély nem tekinthető munkavállalónak.

A társaság személyesen közreműködő tagja esetében kedvezményes béren kívüli juttatásként adható [szja törvény 71. § (1) és (6) bekezdései],

– a kedvezményes üdültetés,
– az étkezési juttatás (munkahelyi, Erzsébet utalvány),
– a SZÉP-kártya támogatás,
– az iskolakezdési támogatás,
– a helyi utazási bérlet juttatása,
– az iskolarendszerű képzés átvállalt költsége
jöhet szóba.

Figyelembe kell venni azonban, hogy – a SZÉP-kártya támogatás kivételével – az e körbe tartozó juttatások együttes értéke csak 200 ezer forint keretösszegben lehet kedvezményes. Ez az éves keret további 250 ezer forinttal több (tehát összesen évi 450 ezer forint) lehet a SZÉP-kártya három alszámlájára utalható támogatással.

A keretösszegeket és/vagy az egyedi értékhatárokat meghaladóan adott juttatás egyes meghatározott juttatásként adóköteles. Ennek megfelelően a juttatót az értékhatárokon belüli részek 1,19-szorosa után 16 százalék szja és 14 százalék eho, a meghaladó részek 1,19-szorosa után pedig 16 százalék szja, és 27 százalék eho terheli. Ha a személyes közreműködés csak az év egy részében áll fenn, az éves keretösszegeket a közreműködés napjaival arányos (csökkentett) összegben kell megállapítani [szja-törvény 70. paragrafus (4), (4a), (4b)].

Az előzőeken túlmenően az szja törvény 1. számú mellékletének 8.28. alpontja értelmében bármely kifizető bármely magánszemélynek adhat értékhatár nélkül adhat adómentesen a sportról szóló törvény hatálya alá tartozó sportrendezvényre szóló belépőjegyet, bérletet és adóévenként 50 000 forintig kulturális belépőjegyet.

Azonban bármely juttatás esetén figyelembe kell venni, hogy az szja törvény 1. § (10) bekezdése szerint: „Ha a magánszemélyt egy adott bevétel az általa vagy más személy által végzett önálló vagy nem önálló tevékenység ellenértékeként illeti meg – törvény eltérő rendelkezésének hiányában – e bevétel adókötelezettségének megállapítására az adóalapba nem tartozó tételnek minősülő bevételre, a béren kívüli juttatásra, az egyes meghatározott juttatásra vonatkozó szabály nem alkalmazható.”

Ez szakértőnk véleménye szerint azt jelenti, hogy – ellenőrzés esetén – a cégnek esetleg bizonyítania kell, hogy a juttatást a magánszemély nem a tevékenysége ellenértékeként kapta, például mert azért egyébként is díjazásban részesült.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Áfaarányosítás

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink