2822 találat a(z) számlázás cimkére
Adószámos magánszemély kontra egyéni vállalkozó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adószámos magánszemély lehet olyan személy, aki egyéni vállalkozó is? Például ingatlant bérbead, mint adószámos magánszemély, és mint egyéni vállalkozónak, ruhaboltja van? Adószámos magánszemélyként bármilyen tevékenységet lehet folytatni? Konkrétan egy masszőr lehet adószámos magánszemély? Az adószámos magánszemélynek milyen adó- és járulékterhei vannak? Van-e különbség, hogy az adószámos magánszemély cégnek vagy magánszemélynek állít ki számlát az adók és járulékok megfizetésében, bevallásában? Az adószámos magánszemély 1 évben egyszer, az éves szja-bevallásban kötelezett bevallásra? Az adószámos magánszemély egészségbiztosítás és nyugdíjbiztosítás szempontjából biztosított-e? Az adószámos magánszemélynek a NAV-nál kell adószámot kérnie, vagy elegendő az adóazonosító jele, és azzal is vásárolhat számlatömböt? Elnézést a sok kérdésért, de bízom benne, hogy sikerül végre átlátnunk, és érthető választ kapnunk! Köszönöm!
Hirdetés számlázása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. újságot és a helyi televíziót is üzemelteti. Az újságban és a tévében is lehet hirdetni. A nyomtatott formátumú hirdetés a következő hetilapban jelenik meg. Hogyan kell kiszámlázni a például 18-án átvett összeget, ha a hirdetés például 25-én és 4-én stb. is megjelenik? A tévében a képújságban lehet hirdetni ugyanilyen szisztémával, mint az újságban. Köszönöm!
100 százalék előleg Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha egy szálláshelyen (vagy másutt) a fizetett előleg 100 százalékos, azaz, amikor a vendég megérkezik, már nem kell semmit sem fizetnie, lehetséges-e, hogy az előlegszámla egyben végszámla is legyen? Technikailag hogyan kellene egy ilyen számlát kiállítani? Köszönöm!
Lakáskiadás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az egyik ingatlanunkat szeretnénk kiadni, a kérdésünk az lenne, hogy adhat-e róla számlát olyan magánszemély (lakáskiadás magán adóazonosítóval), aki nyugdíjas és 5 százalékban tulajdonosa a lakásnak?
Év közben áttérés kata alá Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó év közben áttér a kata alá. Tevékenységét tekintve folyamatos szolgáltatásokat számláz. 2015. 08. 01-től katás. A kiállított számlán a július havi szolgáltatás teljesítési dátuma 08. 15., de ez a július havi díj értéke. Ebben az esetben ez a havi számla már a kata alá tartozik, vagy még a "sima" egyéni vállalkozás bevételéhez kell számolni?
Új lakás áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Építési vállakozó szerződést kötött magánszeméllyel új családi ház építésére 2015. évben, mely építés a magánszemély telkére történik. A munka átadása 2016-ban fog megtörténni, tehát az ügylet teljesítése 2016-ban lesz. Az építésre kerülő ingatlan megfelel az áfatörvény 3. számú melléklet 51. pontjában foglaltaknak. Kérdés: a végszámlát 5 vagy 27 százalékos áfával növelten kell-e kiállítani? Köszönettel.
Számla teljesítésének időpontja Kérdés
Tisztelt Szakértők! Egy szervezet máshová nem sorolt (m.n.s.) felnőtt oktatás keretében, tagjai és nem tagjai számára továbbképzéseket szervez 2016. 02. 17., 03. 23., 04. 13. napokon. Meghirdették, hogy aki mindhárom rendezvényen részt vesz, számára a rendezvény díjából kedvezményt biztosítanak. A résztvevő mindhárom rendezvény díját egy számlában kéri leszámlázni január végén, például 01. 26-án. A fizetési határidőt 02. 10-ében állapítják meg. Milyen időpont kerül a teljesítés időpontja rovatba? Nem időszakos elszámolásnak minősítjük. Köszönettel: Forgács Á.
Szálláshelyfoglalás visszamondásának kezelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy hotel esetében hogyan kell kezelni számlázási, számviteli és adózási szempontból azt az esetet, amikor egy vendég lefoglalja a szállást, de adott határidőn túl mondja vissza a foglalást? A hotelt egy kft. üzemelteti. Mit, és hogyan számlázhat a vendég részére a hotel ebben az esetben? A lemondás pénzben kifejezett értéke egy éjszaka szállásdíjának felel meg. Milyen megnevezést írhat a számlára, hogyan kell kezelni áfaszempontból (áfakörös vagy nem áfakörös)? Ha áfakörös, akkor 27 vagy 18 százalékos áfával kell kiszámlázni a lemondás értékét? Egyáltalán minek minősül a szobalemondás adójogi szempontból? Gondolok itt a kártalanítás, kártérítés vagy kötbér esetére. A számvitelben való kezelésére is kíváncsi vagyok. A lemondás összegét értékesítés nettó árbevételeként vagy egyéb bevételként kell könyvelni? Köszönöm válaszát!
Korábbi, több évet érintő elmaradt útdíj számlázása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítségét kérem az alábbi kérdésben. Export tevékenységet is végző társaság (áfaalany) szállítmányozást végző partnerétől 2015 decemberében elmaradt útdíj címén kapott számlát. A számlához tartozó melléklet szerint, a ki nem számlázott útdíjak 2013-2015. évben felmerült szállításokhoz tartoznak. 2013. évben, február 28-szeptember 12-éig, 2014. évben január.15-december 10-éig, 2015. évben január 12-június 11-éig terjedő időszak számláiról van szó. Összesen 61 darab számlát érint az utólagos számlázás. A szállítói számla teljesítési ideje: 2015.12.17. Megnevezés „Elmaradt útdíj”, mennyiség 1 db, nettó érték 2000 USD, áfa 27%. A számla ellenőrzésekor merült fel, hogy az említett időszakban az elmaradt tételek kiszámlázásakor egy része áfamentesen került számlázásra, másik része 27% áfatartalommal. Véleményem szerint a számla kiállítása helytelen. Állásfoglalásukat kérem, hogyan kell helyesen kiállítani a fenti elmaradt útdíjakról szóló számlát? Segítségüket előre is köszönöm. Tisztelt Szakértő! Segítségét kérem az alábbi kérdésben. Export tevékenységet is végző társaság (ÁFA alany) szállítmányozást végző partnerétől 2015. decemberében, elmaradt útdíj címén kapott számlát. A számlához tartozó melléklet szerint, a ki nem számlázott útdíjak 2013-2015. évben felmerült szállításokhoz tartoznak. 2013. évben, február 28-szeptember 12-ig, 2014. évben január.15-december 10-ig, 2015. évben január 12-június 11-ig terjedő időszak számláiról van szó. Összesen 61 d
Teljesítés időpontja 58. § 2016-ban Kérdés
Tisztelt Szakértő! 1.) Időszakos elszámolás esetén mi a teljesítés időpontja, ha a szerződés szerint "a megrendelő a benyújtott számla összegét annak beérkezésétől számított 35 banki napon belül köteles szállító bankszámlájára átutalni"? 2.) Ugyancsak ezzel kapcsolatosan: ha a számlázó program a fizetési határidő beírása nélkül nem lép tovább (és csak számokat fogad el, tehát azt, hogy szerződés szerint, nem fogadja el), akkor milyen dátum kerüljön ide, az egzaktan amúgy sem meghatározható fizetési határidőhöz? Tudom, a fizetési határidő nem kötelező adat a számlán (de a számlázó program nem lép tovább). Szeretném helyesen kiállítani a számlát. Ha nincs helyes megoldás, kézi számlázással megoldom az 1.) pontban kérdezettre kapott válasza szerint. Gyors válaszát előre is köszönöm.
Feles bérlet Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelünk feles bérleti szerződés alapján 18 000 kilogramm kukoricát adott le az önkormányzatnak, melyről átadás-átvételi bizonylat készült. Kérdésem az lenne, hogy az áfás egyéni vállalkozónak nem kell erről számlát kiállítani? Ez nem minősül termékértékesítésnek? Köszönöm: JT
5 százalékos lakásáfa Kérdés
Kérem segítségüket az alábbi gazdasági eseményekhez kapcsolódó áfakötelezettség meghatározásához: 1.) Egy kft. lakópark építésével foglalkozik. Számláiban elkülönítetten tünteti fel a (új) lakás és a hozzá tartozó földterület értékét. Az áfatörvény lakóingatlanra vonatkozó értelmező rendelkezése nem ad választ arra, hogy beletartozik-e a lakóingatlan fogalmába a földterület: "lakás céljára létesített és az ingatlan-nyilvántartásban lakóház vagy lakás megnevezéssel nyilvántartott vagy ilyenként feltüntetésre váró ingatlan. Nem minősül lakóingatlannak a lakás rendeltetésszerű használatához nem szükséges helyiség még akkor sem, ha az a lakóépülettel egybeépült, így különösen: a garázs, a műhely, az üzlet, a gazdasági épület". Az illetéktörvény lakóingatlan meghatározása azonban rendelkezik a földterületről: "lakástulajdon: lakás céljára létesített és az ingatlan-nyilvántartásban lakóház vagy lakás megnevezéssel nyilvántartott vagy ilyenként feltüntetésre váró ingatlan a hozzá tartozó földrészlettel". Támaszkodva az illetéktörvény értelmezésére alkalmazható-e az 5 százalékos áfakulcs a lakóingatlannal együtt értékesített földterületre is? 2.) Érinti-e az új lakások áfamértékének változása az építésben közreműködő alvállalkozók által alkalmazott áfakulcsot? Segítségüket előre is köszönöm.
Külföldi vevő állítja ki a számlát II. Kérdés
Kedves Sinka Júlia! Azonos című kérdésemre adott válaszát ezúton is nagyon köszönöm. Válaszának végén azt írja, hogy a kanadai fél által kiállított számlát kellene kiegészíteni a magyar szabályoknak megfelelően. Ez egy számlázó programmal előállított számla. Milyen módon lehet erre kiegészítéseket tenni úgy, hogy azt az adóhivatal is elfogadja? Ugyanakkor tény, hogy a két fél között nem született megállapodás. Ebben az esetben helyes megoldás-e, ha a magyar fél állítja ki a számláját, ahogy minden más megrendelőjének? Köszönöm a segítségét! Vágner Emília
Rezsiáfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni az alábbi kérdésben. Kft-nk körülbelül 10 éve élt azzal a választási lehetőséggel, hogy az ingatlanbérleti díjat áfásan számlázta. 2016. január 1-jétől visszatértünk a főszabály szerinti áfamentes számlázáshoz. A korábbi években a rezsiköltségek (áram, fűtés, víz) áfáját levontuk, és a bérlők felé 27 százalékos áfával számláztuk, mivel azok felvették a fő szolgáltatás áfakulcsát. 2016-ban még kapunk a szolgáltatóktól olyan rezsiszámlákat, melyek a 2015-ös évre vonatkoznak. Kérdésem, hogy mikor járok el helyesen? Ha nem vonom le a rezsiszámlák áfáját, és a bérlőinknek is áfa nélkül számlázok? Vagy – mivel ez még a tavalyi bérleti díjhoz kapcsolódó szolgáltatás – levonhatjuk az áfát, és ki is számlázhatjuk áfásan a 2015-ös időszak rezsiköltségeit? Válaszát előre is köszönöm!
Időszakos elszámolású ügylet – Bérleti díj Kérdés
Tisztelt Szakértő! Vállalkozásunk évek óta irodát bérel. Főbérlőnkkel kötött szerződésünk értelmében a bérleti díjról szóló számlát a bérbeadó tárgyhó 10-éig kiállítja, a bérlő pedig azt 8 napon belül megfizeti a bérbeadónak. A folyamatos teljesítésű ügyletek teljesítési dátuma főszabály szerint az elszámolási időszak utolsó napja. A főszabálytól eltérően: abban az esetben, ha mind a számlakiállítás dátuma, mind a fizetési határidő megelőzi az elszámolási időszak utolsó napját (előre fizetés esetén), úgy a teljesítés dátuma a számla kiállításának dátuma. Feltételezném, ez a szabály vonatkozik jelen szerződéses kapcsolatra. Bérlőnk a 2016. 01. hónapról kiállított számlát az alábbi dátumozással látta el: Teljesítési és fizetési határidő: 2016. 01. 16., számla kelte: 2016. 01. 06. Helyesen járt el? Várom szíves válaszukat! Köszönettel.