2822 találat a(z) számlázás cimkére
Külföldi vevő állítja ki a számlát Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó fordítással foglalkozik. Legutóbbi munkájáról a kanadai vevője állította ki az ő nevében a számlát. A számla nem felel meg maradéktalanul a magyar szabályoknak. Mit lehet ilyenkor tenni? Köszönöm a segítséget! Vágner Emília
Számlázás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy könyvelőiroda az ügyfelek adott havi anyagát (például júniusi anyag) a következő hónapban (július) dolgozza fel, és számlázza ki (például a kiállítás kelte: július 1., a teljesítési és fizetési határidő: július 15). Az áfatörvény 58/A §-a az elszámolással vagy fizetéssel érintett időszakhoz köti, hogy milyen módon kell kiállítani a számlát. Esetünkben melyik az elszámolással vagy fizetéssel érintett időszak: a június (amit feldolgozunk) vagy a július (amikor feldolgozzuk)? Meg van-e ez valahol határozva? Ha igen, hol? Válaszukat előre is köszönöm.
Teljesítés napja termékexport esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk terméket értékesít EU-tagállamba, melyet fuvarozó cég szállít. Kérdésem, hogy a teljesítés napja az a nap, amikor az árut a fuvarozó cég felpakolja, és elviszi a telephelyünkről (dec. 18.), vagy amikor megérkezik a külföldi partnerhez, és ő átveszi a termékeket (dec. 21)? Köszönöm válaszát.
Időszaki elszámolás előleg Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk által nyújtott szolgáltatások elszámolása tekintetében az igénybe vevő partnereivel úgy állapodott meg, hogy meghatározott időszakonként számolnak el egymással, és az ellenértéket negyedéves időszakokban, a tárgy negyedévet követő hónap utolsó napjáig rendezik egymással. Megállapodás szerint az igénybe vevő díjelőleget fizet társaságunknak, mely előleg esedékessége február 15-e. Ezen díjelőleg a tárgyévi utolsó elszámolásakor lesz rendezve. Ha több az előleg értéke, mint a negyedik negyedévi díj, akkor negatív lesz a számla értéke, ha magasabb a negyedik negyedévi díj, akkor a különbözetet számoljuk el egymással. Kérdés: hogyan helyes az előleg számlázása a 2016. évtől hatályos áfatörvény szerint? – Kiállítjuk a számlát a 2016. évi díjelőlegről – díjrészletről – 2016. január 31-éig, melynek a teljesítési időpontja és a fizetési határideje 2016. február 15., vagy – előlegbekérő levelet küldünk 2016. január 31-éig, majd a befolyt (kiegyenlített, beszámított) előleg pénzügyi rendezés (beszámítás) napi teljesítési napra kiállítjuk a számlát a díjelőlegről? Segítségüket köszönöm.
Áfa vagy nem áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Hogyan kell eljárni egy magyar cégnek a számla kiállítása során, milyen jogszabályhelyek alapján, és milyen áfás lesz az ügylet, ha a magyar cég a) normál áfaalany, b) alanyi adómentes, c) evaalany és ügyvédi, adótanácsadói szolgáltatást nyújt egy olyan angol cég számára, amely nem rendelkezik közösségi adószámmal, nincs VAT-regisztrációs száma, csak "sima" adószáma van. A magyar cég egy nyilatkozattal rendelkezik ettől az angol cégtől, amelyben leírták, hogy az angol cég az angol adóhatóság előírásai alapján áfamentes vállalkozás. Válaszukat előre is köszönöm: Szekeres Zsolt
Ingatlan-bérbeadás Kérdés
Egy adószámmal rendelkező magánszemély ingatlant ad bérbe egy cégnek. Ebben az esetben köteles számlát kiállítani a bérbeadásról, vagy elengedő csak számviteli bizonylatot kiállítania, úgy, mint azoknak a magánszemélyeknek, akik nem rendelkeznek adószámmal? Köszönöm válaszát!
Változnak az áfalevonási és a számlázási regulák Cikk
Rövidebb ideig érvényesíthető az áfalevonási jog, bizonyos esetekben nem kötelező számlát kibocsátani, egyértelműbbek a fordított adózás szabályai: az áfakulcscsökkentéseken kívül ezek az áfatörvény legfontosabb 2016-os változásai.
Építőipari szolgáltatás számlázása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szakmai körünkben vita tárgyát képezte a helyes eljárás a következő ügyben. Magyarországi adóalany jelentős mértékű építési tevékenységet folytat Oroszországban. Egy másik, magyarországi illetőségű céget bíz meg az építési művezetéssel, az építési műveletek irányításával, ellenőrzésével. Kérdés, és a vita tárgya, hogy a művezetésről, szakértésről készült számla tartalmazhat-e áfát, vagy sem? Szóba került még az oroszországi adóalanynak történő bejelentkezési kötelezettség is, amely még mindig nyitott kérdés maradt. Kérem szíves állásfoglalásukat a vázolt ügyben.
Időszakos elszámolású ügyletek Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy vállakozás folyamatos szolgáltatást nyújt ügyfeleinek, előre meghatározott összegben. 2016. január 1-jétől hogyan alakul a teljesítés időpontja az alábbi esetben: az elszámolási időszak 2016. január 1-31., a fizetési határidő az elszámolási idòszak utolsó napja, a számlakiállítás dátuma január 21. Várom szíves válaszukat! Köszönettel.
Bérleti díjhoz kapcsolódó rezsiköltségek teljesítési ideje Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaság áfa hatálya alá bejelentett bérleti díjat számláz ki időszakos elszámolású ügyletként. A bérleti díj fizetési határideje – a szerződés szerint – a tárgyhónap 10. napja. Ennek megfelelően 2016-os ügyleteknél az áfatörvény szerinti teljesítési időpont a számlakiállítás napja, ezt a napot írjuk a számlára teljesítési időpontként, egyben a fizetési határidőt a tárgyhó 10. napjával jelöljük. (A számlát mindig a fizetési határidő előtt állítjuk ki.) A szerződés szerint a bérelt ingatlanhoz kötődő előző havi fogyasztáshoz kapcsolódó áthárított rezsi kiszámlázása az adott hónapot követő hó 25. napjáig esedékes. Ezt eddig is külön számláztuk, megvárva az előző havi fogyasztásról beérkező rezsiszámlákat (víz, gáz, áram). A 2016. évi rezsiköltség kiszámlázásánál milyen teljesítési határidőt kell a számlán megjelölnünk, ha a szerződés változatlanul él, tehát a bérlő rezsifogyasztását az adott hónapot követő hó 25. napjáig köteles kiegyenlíteni, és ezen a szerződésen nem kívánunk változtatni? Lehet-e változatlanul külön kezelni a bérleti díjat, illetve a hozzá kapcsolódó rezsi számlázását? Segítségét köszönöm.
Két számlázó program használata Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nagyon Boldog Új évet kívánok mindenek előtt! A kérdésem a következő lenne. Egy szálló a szobák foglaltságának nyilvántartása miatt egy bizonyos szállodai nyilvántartó és számlázó programot használ. Azonban a cég nem elégedett a számlázó programmal, a frissítések nagyon drágák, ezért azt kivezetné a használatból, viszont a nyilvántartó rendszert továbbra is szeretné használni. Problémát okoz az, hogy a foglalásokat a nyilvántartó rendszer csak a számla elkészítése után zárja le. Ha nem készül számla, akkor a foglalás nyitott marad. Megteheti-e a vállalkozás azt, hogy vásárol egy számlázó programot, ami megfelel az igényeinek, a jelenlegi számlázó program használatból kivonását a NAV felé bejelenti, de a foglalások zárása miatt a jövőben is kiállítja a számlákat a korábbi programmal is? Azaz egyfajta dupla számlázást hajtana végre, ahol a hivatalos számla az új rendszerrel lenne kiállítva, a régi rendszer pedig ezt a számlázást úgymond alátámasztaná? Megtehetik-e ezt, megállná-e ez a helyét egy esetleges NAV-ellenőrzéskor? Válaszát előre is köszönöm!
Folyamatos teljesítésű ügylet számlázása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Folyamatos teljesítésű ügylet számlázásával kapcsolatosan kérném állásfoglalását. A könyvviteli szolgáltatásról szóló számla kiállítására általánosságban az elszámolási időszakot követő hónap elején kerül sor, fizetési határidő e hónap 12-e vagy a számla kiállítását követő 15. nap. Kell-e és hogyan történik ez esetben a számlázás, ha az ügyfél a számla kiállítását megelőzően – saját elhatározásából – fizet? Köszönettel:
Számlázás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Arra szeretnék választ kapni, hogy szerződéses megállapodás alapján a bérleti díjat mindig a következő hónapban számlázzuk, és a fizetési határidő is következő havi, a 2015. december hó 01-31-ig terjedő időszakra szóló számlát milyen teljesítési határidővel kell kiállítani? És a 2016. januárit? Még egy kérdésem lenne: úgy hallottam, hogy 2016. január 1-jétől nem lehet kézi számlát használni, csak számlázóprogrammal előállitottat. Igaz ez? Vagy csak minden kézi készpénzes számlát be kell jelenteni a NAV-nak, és nincs a tevékenységek között a bejelentésikötelezettség-mentesség? Sürgősen szeretném válaszukat megkapni. Köszönettel.
Időszakos elszámolású ügyletek: az a fránya teljesítési időpont! Cikk
Mit kell feltüntetni teljesítés időpontjaként a számlán a 2015. utolsó negyedévére vonatkozó elszámolású ügyletekről kiállított számlán – kérdezte olvasónk. Dr. Bartha László, adójogi szakjogász szakértőnk válaszolt.
Haszonélvezeti jog értékesítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ingatlanhasznosítással foglalkozó kft. (áfa szempontjából mentes, bérbeadás és értékesítés terén sem jelentkezett be különleges áfára) egyik lakóingatlanára haszonélvezeti jogot alapít ellenérték fejében (visszterhesen) 5 évre (2016. 01. 01-től 2020. 12. 31-ig), 2015. 12. 15-ei teljesítéssel, továbbá egy másik ingatlanán holtig tartó haszonélvezeti jogot adott el szintén 2015. decemberi adásvételi szerződés keltezéssel úgy, hogy a birtokbaadás is ebben az évben megtörténik. Kérdésünk, hogy a haszonélvezeti jogok értékesítését számlázhatja-e áfamentesen, illetve az ellenértéket mikor kell a bevételek között szerepeltetnie? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Simonné