2822 találat a(z) számlázás cimkére
Áfa: fordított vagy egyenes? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Könyvelt cégünknek egy munkaruha-kiadó szekrényt gyártó vállalkozás (magyar, áfaalany) fordított adózásos számlát állított ki, olyan szekrényekről, amelyeket a gyártó cég Ausztriába szállított ki egy osztrák cégnek, aminek a könyvelt cégünk anyavállalata (német) fog bérmunkaruha-szolgáltatást nyújtani. A könyvelt cégünk (magyar, áfaalany) leszámlázta a szekrényeket német anyavállalatának (EU-n belüli termékértékesítés, fordított adózás). Most viszont kaptunk egy sztornószámlát a szekrényt gyártó cégtől (magyar, áfaalany), amiben sztornózzák a fordított adózásos számlát, és helyette egyenes adózásos, áfás számlát küldtek. Melyik a helyesen kiállított számla: a fordított adózásos vagy az egyenes adózásos? Válaszukat előre is köszönjük!
Szolgáltatásexport – Szerbia Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném válaszát kérni arra a kérdésre, hogy milyen áfa-, illetve számlázási szabályok vonatkoznak grafikai szolgáltatás – kreatív koncepció és címketervezés – nyújtására, amelyet egy szerb cég (szerb adószámmal) rendel meg budapesti székhelyű cégünktől? Köszönöm!
Munkavállaló saját fogyasztásának levonása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk költségcsökkentés miatt a munkavállalók kávéfogyasztásának arányában levonná a kávé összegét a munkabérből. Amennyiben nyilatkoztatjuk a munkavállalót a levonásról, számlát is kell neki kiállítani? Köszönettel!
Szolgáltatás áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy magyar egyéni vállalkozó, villanyszereléssel foglalkozik, áfakörbe tartozik. Megrendel tőle egy magyar magánszemély (lakhelye, tartózkodási helye Magyarország) Ausztriában lévő házán villanyszerelési munkát. Kérdésem, hogy a munka elvégzése után hogyan kell a számlát kitöltenie a vállalkozónak a magánszemély felé? Hol és kinek kell az áfát megfizetnie? Válaszát előre is köszönöm.
Főkönyvi kontírozás feltüntetése a számlán Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban kérném a segítségét, hogy a magyar számviteli szabályok szerint szükséges-e feltüntetni a főkönyvi kontírozást a számlán vagy már nem szükséges? Ha igen, akkor kérném, hogy írja meg részemre az ezzel kapcsolatos törvényi vonatkozást. Köszönöm!
Alanyi mentes vállalkozó közösségen kívüli szolgáltatás nyújtás Kérdés
Alanyi mentes egyéni vállalkozó svájci cégnek számláz ügynöki jutalékot. A vállalkozó Magyarországon végezte el a munkát. A számlán szerepel a svájci cég svájci adószáma. (Úgy tudjuk, Magyarországon nem telepedett le.) A vállalkozó a számlát alanyi áfamentesen állította ki. Helyesen járt-e el? Alanyi mentes státusza ellenére keletkezik-e Magyarországon áfafizetési kötelezettsége?
Tényleg minden számlát lát jövőre a NAV? Cikk
Ugyan helyes célkitűzés az áfacsalások megakadályozása a tisztességes vállalkozások érdekében, de a számlázó programok bekötése a NAV-hoz nem jelenthet teljes körű megoldást. Ez ugyanis jogi és gyakorlati akadályokba ütközik, és továbbra is megkerülhető marad – véli Zara László, a Magyar Adótanácsadók és Könyvviteli Szolgáltatók Országos Egyesületének elnöke.
Kaució Kérdés
Cégünk ingatlant adott bérbe áfamentesen. A szerződésben egyhavi kaució van kikötve, melyet a bérbevevő ki is fizetett. Erről mi kiállítottuk a számlát, mivel a bérbevevő ragaszkodott hozzá, de természetesen áfamentesen. A könyveinkben a 47-esek között tartjuk nyilván a kaució összegét. A bérlő most felmondta a szerződést. A szerződésben az szerepel, hogy legalább 30 nappal korábban köteles jelezni felénk a szerződés felmondását. Mivel ez nem történt meg, megegyezés történt, hogy az elmaradt bérleti díj fejében a kaució nem kerül visszafizetésre. Kérem a segítségét, hogy milyen bizonylatot kell kiállítanunk, illetve a vissza nem fizetett kauciót hogyan könyveljük.
Belföldi letelepedés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kanadai magánszemély Magyarországon vásárol ingatlanokat. Lakcíme kanadai, belföldi címe regisztrációs kártyája nincs. Az ingatlanokkal kapcsolatban adótanácsadást és könyvviteli szolgáltatást vesz igénybe belföldi kft.-től. A belföldi kft. számláját a kanadai magánszemély felé áfásan vagy áfamentesen állítja ki? A kérdés arra vonatkozik, hogy a magánszemély csak az ingatlanok megvásárlása miatt letelepedettnek minősül-e Magyarországon? Változtat-e a tényálláson, ha a kanadai magánszemély egyéb szálláshely-szolgáltatásra adószámot igényel, abban az esetben, ha alanyi adómentes marad, illetve ha áfakörös lesz? Válaszát előre is köszönöm!
Ingatlanértékesítési szerződés felbontásának következményei Kérdés
A társaság 2016. január 20-án értékesítette egyik ingatlanát egyik tulajdonosának. A vételárat a tag által nyújtott tagi hitel összegéből fedezi. A szerződést egyéb okok miatt (gazdaságossági megfontolások) felbontották 2016. máricus 07-én. Először az adásvételi szerződést, majd a felbontást a földhivatal bejegyezte. Igy a földhivatali bejegyzés alapján visszaállt az eredeti állapot. Kérdésem, hogy ebben az esetben hogyan kell a számlát kibocsátani, hogyan történik ennek a könyvelése – kell-e könyvelni, hiszen az eredeti állapot áll helyre? Mi a számlán a teljesítés időpontja, a számla kelte, s milyen könyvelési feladatok vannak? Az ingatlan eladási ára bruttó 60 millió forint volt. Mivel a cég magánszemélynek értékesítette, és az ingatlaneladásnál az áfa hatálya alá bejelentkezett, áfás volt az adásvételi szerződés. Válaszukat előre is megköszönve. Tisztelettel: Péter Zsuzsanna
Tenyésztőtől kutyafelvásárlás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Belföldi cég magánszemélyektől tenyésztett kutyákat vásárol, és később értékesíti őket. A felvásárlások bizonylatolásában kérném segítségét. Az első kérdés, hogy FELVÁSÁRLÁSI jegyet vagy VÉTELI JEGYET kell ezekben az esetekben kitölteni? Második kérdés a fizetés ütemezésére vonatkozik. A tenyésztő foglalót kér a kutyára, mely az első fizetési részletnek számít (20%). Utána a kutya átadásakor további 70% százalékot fizet a vevő. A fennmaradó 10%-ot a törzskönyv átadásakor kell kiegyenlíteni (visszatartás). Helyes-e, ha a felvásárlási jegyen a kutya teljes vételára szerepel, levonásra kerül a foglaló összege és a visszatartott összeg (törzskönyvre) szintén megjegyzésre kerül. A foglalóról és a törzskönyv átadásáról már így csak egy elismervény kerül kiállításra. Válaszát előre is köszönöm!
Külföldi partnertől előleg érkezik Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy cég terméket értékesít harmadik országba és az unión belül is. Többnyire előre fizetnek a vevők, van úgy, hogy a termék csak hónapokkal később megy el, mint ahogy a pénz beérkezik. Az előleg beérkezésekor előlegszámlát szoktunk kiállítani, de van olyan partner, főleg harmadik országbeli, akinek nem felel meg a nullás végösszegű végszámla. A kérdésem: kell kiállítania a cégnek a külföldi partnerek részére az előlegről számlát? Ha nem kell, akkor a számlán a teljesítés dátumához az áru elküldésének a napját kell írni? Köszönöm előre is a válaszát.
Folyamatos ügylet – számladátumok Kérdés
Tisztelt Szakértő! Áfatörvény 58. §-a alá tartozó szolgáltatási szerződés szerint a megbízott, a tárgyhónapot követő 10. napig állítja ki a számlát, amelyet a megbízó 15 napon belül köteles kiegyenlíteni. Elfogadható-e, ha a július havi számviteli teljesítésről a következő dátumokkal bocsát ki számlát a megbízott? Teljesítés időpont: 08. 05. Számla kelte: 08. 05. Fizetési határidő: 08. 05. Válaszát előre is köszönöm.
Háromszögügylethez kapcsolódó raktározás Kérdés
Tisztelt Szakértő! A cég - DE - Németországi gyártó B cég - CZ -Nemzetközi üzletlánc cseh beszállítója C cég - HU - Nemzetközi üzletlánc magyarországi leányvállalata – végső vevő A számlázási útvonal: DE Német gyártó – CZ beszállító-nemzetközi üzletlánc – HU leány végső vevő Fuvarozási útvonal: DE Német gyártó – HU magyarországi bérraktár – HU végső vevő A kérdésem az, hogy az ügyletben mi a magyarországi bérraktározó cég státusa áfa és ekáer szempontjából? Milyen feltételek szükségesek így a bérraktározáshoz? A fuvaroztató a német gyártó. A fuvarparitás CIP, az áru mindaddig a német gyártó tulajdona, amíg az üzletlánc raktára át nem veszi azt. Kötelez-e a raktározás magyarországi telephely létesítésére? Az ügylet magyarázata, hogy az üzletlánc raktára egyszerre csak kis mennyiséget vesz át az áruból, és hogy a gyártó megspórolja a gyakori kis mennyiség szállítási költségét, Magyarországon, egy kapcsolt vállalkozásánál tárolna nagyobb mennyiséget, és innen szállítana gyakrabban a végső vevő magyarországi raktárába. A bérraktározást vállaló cég egyébként ilyen árut nem forgalmaz, a bérraktározásról szolgáltatási számlát állít ki. Köszönettel: Máté Lilla
Ingatlanforgalmazó áfa-visszaigénylése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ingatlanforgalmazó kft.-ként nem választottuk az értékesítést áfásan. Vásároltunk egy használt lakást egy kft.-től, fordított áfás számlát kaptunk. A felújításnál keletkezett levonható áfát jól gondolom, hogy nem lehet levonásba helyezni? Értékesítésnél mentes számlát állítok ki? Mit befolyásol, hogy fordított áfával vettem? Köszönöm.