2913 találat a(z) számlázás cimkére

Láncértékesítés Kérdés

Magyar adóalany (A) értékesítene német adóalanynak (B), amely cég ezt a terméket eladja egy albán cégnek (C) úgy, hogy a termék Magyarországról közvetlenül Albániába kerül elfuvarozásra (láncügylet). A B német szervezi, bonyolítja a termék fuvarozását, vevői minőségében. Az úgynevezett fuvarozásos értékesítés az első értékesítés, amelyben ez a B szereplő vevőként jelenik meg az A és B közötti ügyletben. Ennek az értékesítésnek a teljesítési helye – az áfatörvény 26. §.-a értelmében a fuvarozás megkezdésének a helye, tehát Magyarország. A B német és a C albán cég közötti ügylet – mint fuvarozásos értékesítést követő értékesítés – teljesítési helye az áfatörvény 27. §. (3) bekezdés b. pontja alapján a rendeltetés országa, azaz Albánia. Az ügylet számlázásánál az A a magyar, a B a német közösségi adószámát használja. Az A magyar adóalany és a B német adóalany közötti ügylet adómentes. Az áfatörvény 98. §-a alapján ugyanis adómentes az ügylet, amelynek eredményeként a termék harmadik országba kikerül, feltéve, hogy a termék vámhatóság általi kiléptetése a teljesítés napjától számított 90 napon belül megtörténik. A B és a C közötti számlázást már nem a magyar áfatörvény szabályai szerint kell megítélni. A leírt törvényi értelmezést jól alkalmaznánk így?Az A adóalany hogyan szerepelteti ezt az áfabevallásában, melyik soron? A B német adóalanynak kell-e valamit Magyarországon jelentenie? Az A és B, valamint a B és C közötti számlázás során milyen paritást kell alkalmazni? INTRASTAT-ban kinek van jelentési kötelezettsége?

Számlázás külföldi partnerrel Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van egy olasz partnerem, akinek van közösségi adószáma. Igen, érvényes (nyolc számjegyű) közösségi adószáma, amely HU-val kezdődik, természetesen megvan az olasz telephelyének a címe is. Nincs magyarországi telephely, csak képviseleti iroda. Forintos számlát állít ki áfával. 2015 decemberében kiállítottam marketing számlát áfásan. Most írtak, hogy nem jó az áfás számlázás, és állítsak ki áfa nélkülit. De hát hogy állíthatnék ki visszamenőleg tavaly decemberre netto számlát? Én úgy gondoltam, ha van HU-val rendelkező közösségi száma és áfásan számláz, akkor én is számlázhatok neki áfásan. Én hibáztam volna? És 10 hónapra visszamenőleg mit tehetek, ha igen? Köszönöm a segítséget. K. Éva

Külsős partner beruházása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Külsős partner végzi a termékünk festését, amelyhez új berendezéseket kellett vásárolnia. Ehhez mi adtunk neki előleget, amit most szeretnénk elszámolni. A berendezéseket mi nem tudjuk hasznosítani. Mi a helyes megoldás, hogyan számlázzák ki nekünk ezt az összeget, amit ők beruházásra költöttek? Köszönettel

Fizetővendéglátás, airbnb, online pénztárgép/számlázás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Fizetővendéglátó tevékenységet folytatok, amelyre a tételes átalányadózást választottam. Vendégeim kizárólagosan az arbnb-n keresztül foglalnak szállást (túlnyomórészt külföldi állampolgárok). Így a szállásdíj ellenértékét minden esetben utalással kapom meg. Készpénzzel történő szállásdíj-kifizetés nem volt. Online pénztárgépet nem szereztem be, bizonylatolási kötelezettségemet számla kiállításával teljesítem. Ami a kérdéseimet illeti: (1) Kötelezett vagyok-e online pénztárgép beszerzésére? (2) Ha igen, azt helyettesítendő, be kellett volna-e már nyújtanom a PTGSZLAB jelű nyomtatványt a NAV-hoz? (3) Ha ez utóbbira a válasz szintén igen, utólagosan azt megtehetem-e (azaz, ezáltal mentesülök-e az online pénztárgép használata alól)? (4) Ha a 3-as kérdésre is igen a válasz, a késedelmes beküldés miatt szankció kiszabása (mulasztási bírság) valószínűsíthető-e? Mivel készpénzes kifizetés nem történt, így, ha lett is volna online pénztárgép, véleményem szerint abba nem rögzíthettem volna adatot, illetve ahelyett a PTGSZLAH jelű nyomtatványt sem kellett volna beküldenem. Mindazonáltal, ha a jövőben ki szeretném bővíteni a vengégeim körét a készpénzzel fizetőkre is, elegendő-e azt megelőzően teljesítenem az online pénztárgép használati bejelentést követően a számlakiállítási kötelezettségemet? Bár lehet, hogy erre a válasz már adott lesz az első bekezdésben feltett kérdéscsogamra születendő válaszok között. Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!

Alanyi mentes cég Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alanyi mentes magyar kft. szolgáltatást végez uniós országban, magánszemélynek és cégeknek is, és a teljesítés helye az uniós ország. A számlát devizában állítja ki. Mit ír az áfa százalékához, fordított áfát vagy "áfa hatályon kívül"-t?

Számlázás NATO-tagnak Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vállalkozásunk gépjárműmosást számláz az amerikai hadseregnek. Magyarországon tartózkodó amerikai harci járművek mosását végeztük. A számlázási cím az amerikai hadsereg németországi bázisa. A hadsereg tájékoztatása alapján nem rendelkeznek közösségi adószámmal, illetve nem is kötelezettek erre. Ennek pontos okát nem tudjuk, azt szeretnénk megtudni, hogy mi lehet az áfamentesség oka? Az amerikai hadsereg bázisa Németországban amerikai területnek számít, és így nem közösségen belüli szolgáltatásnyújtás történik, vagy pedig az áfatörvény 107. paragrafus C) pontja alapján? Köszönöm.

Ingatlanbérleti díj áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk bérleti szerződést kötött 2016.10.01-2018.01.31. időtartamra ingatlanbérlésre. Az ingatlant korábban is béreltük már, de eddig havi elszámolásban egyeztünk meg, havonta fizettünk bérleti díjat. Most azonban, 2018. január végéig egy összegben rendeznénk a bérleti díjat, előre fizetéssel, ehhez új szerződés is készült. A szerződés szerint a fizetés esedékessége: 2016.10.15. A bérbeadó az ingatlanbérletet korábban áfakötelessé tette. Jól gondolom-e, hogy a bérbeadónak az áfatörvény 58. § (3) bekezdés b.) pontja alapján kell majd számláznia, vagyis az első 12 havi számláját 2017.09.30-ai teljesítési dátummal kell majd kiállítania, a másodikat pedig 2018.01.31-ei teljesítési dátummal? Kérdés még, hogy mivel a teljes bérleti díjat utaljuk most, az nem minősül előlegnek, hanem csak előre fizetésnek, ami így nem adóztatási pont a bérbeadó részéről sem? Az áfa levonhatósága is a fent leírt teljesítési időpontokhoz fog kapcsolódni? Válaszukat előre is köszönöm.

Bérelt lakóingatlanon végzett felújítás áfájának levonhatósága Kérdés

Az áfaalany kft. székhelye egy bérelt lakóingatlan, az ingatlanon felújításokat, valamint karbantartást – úgy, mint festést, mázolást, stb. – végez a bérbeadó hozzájárulásával. Kérdés: levonható-e az idegen ingatlanon végzett munkálatok áfatartalma, illetve milyen esetben? Például, ha megállapodik a bérbeadóval, hogy a bérleti szerződés lejártával a felújítás értékét a bérbevevő továbbszámlázza a bérbeadó felé? Tisztelettel: Nyisztor Tivadar

Számlázás több névre Kérdés

Tisztelt Szakértő! Két magánszemély (férj és feleség) házépítésénél vagyunk vállalkozó cég. Az elvégzett munkáról két névre, azonos címmel kérik a számlát kiállítani. Lehetséges ez törvényesen?

Külföldi képviseletek bizonylatkibocsátása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Külföldi állam képviselete hitelesítési díj fizetése után Magyarországon nem a magyar számviteli törvénynek megfelelő bizonylatot állítja ki. A kifizetés a vállalkozás gazdasági tevékenységével (export) kapcsolatosan merült fel. A bizonylat tartalmazza, hogy mikor állították ki, és mire vonatkozik (hitelesítés), valamint aláírást és bélyegzőt. Viszont sorszámot nem tartalmaz, egy sima fehér lapon van. Mivel külföldi képviseletről van szó, vonatkozik-e rá ebben az esetben a hazai előírás? Válaszát köszönöm.

Családi gazdálkodó – bérbeadás, bérmunka Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem családi gazdálkodóra vonatkozik. Családi gazdaság a tulajdonában lévő traktort bérbe szeretné adni egy egyéni vállalkozónak, aki bérmunkát vállalna vele. Megteheti-e ezt, és ha igen, hogyan dokumentálják le? Mind a ketten alanyi mentes státuszban vannak áfa szempontjából. A családi gazdálkodó, ha nem adhatja bérbe a traktort, akkor ugyanezen traktorral végezhet-e bérmunkát másoknak, vagy sem? (Mezőgazdasági bérmunka lenne, betakarítás.) A családi gazdálkodó kompenzációs feláras és alanyi adómentes. Hogyan szabályszerű a bérmunkát lepapírozni (számlát állít ki vagy felvásárlási jegyet kap a családi gazdálkodó? Egyáltalán mi az, ami a bérmunka fogalomba beletartozhat? Válaszát előre is köszönöm.

Személygépkocsi bérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy magánszemély, amely bérbe ad egy személyautót egy taxisnak. Megállapodásuk szerint a gépjárműadót és a biztosítást a bérbeadó fizeti. Mivel a taxis az üzembentartó (hosszú távú bérletről van szó), ezért az ő nevére jön a fizetési meghagyás (adó) és a számlák (biztosítás). A bérbeadó nehezményezi, hogy ő ezeket így nem tudja költségként elszámolni. Felmerült bennem, hogy megoldás lehet, ha ezeket a költségeket a bérlő fizeti, és ezzel csökkentik a bérleti díjat. Van-e még más megoldás? Lehetőség van-e arra, hogy a bérlő esetleg átszámlázza ezeket a költségeket a bérbe adónak? Köszönöm! Vágner Emília

Vállalkozói szerződés Kérdés

Tisztelt Szakértő! A szerződés 5 ezer tonna hulladék átvételére vonatkozik, de a vállalkozó vállalja, hogy 15 ezer tonna mennyiségig leköti az éves kapacitását a megrendelő javára, amely lekötött kapacitás 2016. 09. 01. napjától idő- és teljesítményarányosan csökkentésre került, és 2016. 12. 31-ére lenullázódik. A számlázás a folyamatos teljesítés szerint történt, mely alapján a fizetési határidő és a teljesítési idő megegyezik. Tehát az áfafizetés a fizetési határidőben történik. Ez vajon így helyes-e vagy részteljesítésnek minősül, és akkor a teljesítési idő nem a fizetési határidő? Válaszát előre is köszönöm.

Kölcsönzési díj előre fizetése Kérdés

Ingóság kölcsönzési díját a teljesítést megelőzően kéri társaságunk. Például még a megelőző hónap végéig kell kifizetni a kölcsönzési díjat, a tárgyak azonban a következő hónaptól kerülnek a kölcsönbevevő birtokába. A kérdésem, hogy ez esetben előleg számlát kell kiállítani, majd az időszak végén egy nullás végszámlát vagy kiállítható számla is? Mi lesz a teljesítési időpont? (A kölcsönzés több hónapra szól, azonban egyszeri alkalom, a társaságunk pár hónapra adja kölcsön a tárgyakat.) Mi történik abban az esetben, ha kölcsönzési díjat nem kell fizetni, csak a költségeket kell megtéríteni (szállítási díj, csomagolás, ügyintézés díja)?

Teljesítés dátuma több időszak esetén Kérdés

Adott egy kft., amely személygépkocsit ad bérbe egy másik cégnek. Leszámlázza EGY számlán a bérleti djat 2016. 07. 01-09. 30-ig, a kgfb-t 2016. 04. 01-06. 30-ig, a cascót 2016. 04. 30-10. 31-ig. A számla kelte 2016. 09. 22. Fizetési határideje 2016. 09. 30. Mi a helyes teljesítési dátum: 2016. 09. 22. vagy 09. 30.?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Svájci-magyar kettős adóztatást elkerülő egyezmény

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Pályázati nyeremény adózása

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Covid-teszt elszámolhatósága, adózása

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink