2820 találat a(z) számlázás cimkére
Szervizdíj, felszolgálási díj Kérdés
Tisztelt Szakértő! Előfordulhat-e szabályosan olyan tétel egy étterem számláján, mely az étterem által külön felszámított szervizszolgáltatásért kerül rögzítésre, de ez nem képezné az alkalmazottak bevételét, mivel a szerződésük szerint csakis munkabérre jogosultak. Ha ez lehetséges, akkor nem kell megfizetni a 15%-os járulékot?
Közvetített szolgáltatás plusz áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy cégnek az anyacége telefonhasználatot egy az egyben továbbszámláz. Viszont a telefonszámlán szereplő bruttó összegre még egyszer ráteszi az áfát, és úgy állítja ki a számlát. A kérdésem az lenne, hogy ez a plusz áfa levonható-e? Az eredeti bruttó összeget természetesen szétosztjuk telefonra (annak is levonható és nem levonható részére), internetre (levonható), parkolásra (nem levonható) stb. De az egészre még rátett plusz áfát hogy könyveljük, és levonhatjuk-e? Egyáltalán helyes-e, hogy így számláz az anyavállalat?
Pénzforgalmi áfa időszakos ügyletnél Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk 2017.01.01-től pénzforgalmiáfa-elszámolás alá tartozik. 2016.12. havi szolgáltatási díjról szóló számlát utólag, 2017. január hónapban állítja ki (8 napos fizetési határidővel), melynek teljesítési és fizetési dátuma is időszakos ügylet lévén 2017.01. hónapra esik. Érdeklődnék, hogy ezeken a számlákon már fel kell tüntetni a "Pénzforgalmi elszámolás" kifejezést, illetve a fizetendő adót pénzforgalmi szemléletben kell megállapítani? Válaszukat előre is köszönöm!
Szolgáltatás unión kívülre interneten – áfa Kérdés
Cégünk munkatársai pszihológiai kiértékelést végeznek az Amerikából interneten küldött kérdőíveken. A kiértékelés eredményét interneten küldik vissza az amerikai megbízónak. Kérdés: az amerikai megbízó felé áfás számlát kell-e kiállítani? Köszönettel: Dénes Katalin
Bérleti díj számlázása utólag Kérdés
Tisztelt Adózóna! Abban kérném a szíves segítségüket, hogy 2015. évre vonatkozó bérleti díjról kiállított számla esetén a teljesítés dátuma helyesen milyen időpont legyen. A számlázott időszak 2015.01.01-2015.12.31., a számlakiállítás pedig 2017-ben lesz. A bérleti szerződés szerint a számlázás évente utólag történik, a tárgyévet követő év januárjában, de a 2015. év valamiért elmaradt. Most lesz esedékes a 2016. évi, de előtte szeretnénk kiszámlázni a 2015. évit. Segítségüket előre is köszönöm!
Kisiparos kötelező pénztárgéphasználata Kérdés
Tisztelt Szakértők! 2014. 9. hóban kezdő kárpitos egyéni vállalkozó (TEÁOR ’08 95.1-95.2) a 48/2013. NGM-rendelet 1. számú melléklet 1.b)pontja alapján megállapította, hogy kötelező pénztárgépet használnia, viszont úgy értelmezte, hogy a rendelet 1.bc) pontja alapján mentesítve van, ugyanis szerinte az 1.b) pontban felsorolt kötelezetti körből kivételt jelentő 1.bc) pont „ipari” illetőleg „termelő” kifejezései a kiskereskedelem, vendéglátás, szálláshely-szolgáltatás, kölcsönzés esetében nem értelmezhetők (maximum az 56.1.-re), tehát a felmentés az olyan kisiparosokra vonatkozhat, mint ő. Termelést és értékesítést egy helyen, az állandó lakcímén, külön műhelyben folytat, ezért felmentve érezve magát sem PTGSZLAB bejelentést nem tett, sem PTSZLAA, illetve PTSZLAH jelentéseket nem küldött be. A kisiparos döntése helyes volt-e? Önök hogyan értelmezik a rendelet 1.bc) pontját? (Azóta kiderült, hogy időnként a megrendelőjétől elszállította a bútorokat, javítás után pedig visszavitte azokat, és az ellenértéket is ott vette át. Ez a tény egyértelművé teszi-e a kérdést?) Havonta csak néhány ügylete van, ezért kötelezettség esetén a jövőben sem szeretne pénztárgépet használni. Hogyan lehet tehát ezt a helyzetet legalább a jövőre nézve megoldani? Ha hibázott, és a múltra vonatkozóan nem tenne semmit, milyen és mekkora büntetésre számíthat? Alanyi adómentes katásként 2014. és 2015. években kizárólag számlázott, 2016-tól viszont kézi nyugtákat is használ, mert a vevők türelmetlenségét megelégelte. Tisztelettel: KSI
Harmadik országba történő exporthoz alvállalkozó igénybevétele Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy társaság szobrot készít harmadik országba. A szobor mérete miatt a szállítása elemekben történik. A társaság a szobor elkészítéséhez alvállalkozót vesz igénybe. Az itthon elkészült szoborelemek Amerikában történő összeszerelésében is részt vesz ez az alvállalkozó. Kérdésem az, hogy az alvállalkozó a Magyarországon elvégzett részteljesítésekről szóló számláit áfával vagy áfa nélkül köteles kiállítani? Köszönöm a válaszát. Schmidtné Pálmai Ibolya
Közösségi számlázás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. közösségen belüli adómentes szolgáltatást nyújt áfaadóalany, közösségi adóalany vállalkozásnak. A felek között időszaki elszámolási szerződés áll fenn, mely első ütemének a kiszámlázása még nem történt meg, de a fizetése már igen, azzal, hogy az első elszámolási időszak befejezése előtt a kifizetés már meg is érkezett a megbízott számlájára (előre fizetés). Kérdés: ki kellett volna már állítani a számlát, vagy ez ráér az első elszámolási időszak végét követő 15 napon belül?
Biztosítási tevékenység alanyi adómentes áfahatár Kérdés
Tisztelt Szakértő! Biztosítási tevékenységet főfoglalkozásként végző egyéni vállalkozó számlakiállítási kötelezettségét a biztosító végzi számlázó program keretében. Folyamatos számlázás révén a számlakiállítás az adott hónapban történik, a teljesítési időpont viszont a fizetési határidő. Ebben az esetben a fenti bevételeket mikor kell számításba venni az alanyi adómentesség értékhatárának számításakor: a számla keltekor, a teljesítés időpontjában, vagy a bevétel beérkezésekor? Köszönöm válaszukat!
Adószámos magánszemély Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában kérném a segítségét. Ügyfelem adószámos magánszemélyként (heti 36 órás jogviszony mellett, nem katás) bíróság és rendőrség részére igazságügyi szakértés végez, melyről jogerős végzés és határozat alapján az IM-rendeletben foglalt díjtételeknek megfelelően díjjegyzéket készít, majd számlát állít ki. Adószámos magánszemély igen későn vette észre, hogy átlépte a 6 millió forintos alanyi adómentességi összeghatárt a kiállított számláival, és azóta is kb. 80-90 számlát állított ki. Mivel a részére járó díjazást előre, díjjegyzékben állapítja meg, és ott nyilatkozott is az alanyi mentességéről, ami a nyilatkozat megtételekor még fennállt, de az ügylet számlázásakor már nem, így az áfatartalmat is tartalmazó számlákat nem fogadják be. Kérdéseim a következők: 1.) A szakértőnek kell-e kiállítani új számlákat, tudva azt, hogy az abból eredő különbség nem térül meg, mivel a bíróság jogerős végzésben meghatározott összeget téríttet vagy térít meg a szakértő részére, de mivel abban nincs áfa, így a különbség megmarad? 2.) Helyesen jár-e el a szakértő, ha a kiszámlázott összeget mind bruttó összegnek tekinti, és a 6 millió forint feletti összegre a visszafelé számított 21,26 százalék áfát bevallja, és megfizeti. 3. Adószámos magánszemélyként a fenti esetben az szja-alap számításakor a számlázott összeget, vagy az áfával korrigált összeget kell szja-alapnak tekinteni? A kifizetők a számlázott összeg 90 százaléka után vonták le a járulékot és szja-t a kifizetéskor.
Vendéglátás áfája 2017 Kérdés
Egy hotelben éttermet üzemeltetünk. Az étterem célja elsősorban, hogy az ott megszálló vendégeket kiszolgálja, de természetesen bárki bemehet, és be is szokott menni. A hotelt egy másik vállalkozás üzemelteti, az éttermet (konyhával együtt) mi, tehát mi végezzük a felszolgálást, meg mindent, ami az étteremhez tartozik. Azonban a vendég nem nekünk fizet, hanem a hotel üzemeltetőjének, akinek mi számlázzuk ki a szolgáltatást. Ez esetben alkalmazható-e a kedvezményes áfakulcs?
Ingatlan-bérbeadás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Van egy társaságunk, amely adószámos magánszemélytől bérel ingatlant, ő bejelentkezett a NAV-hoz, hogy áfás lesz. A bérletidíjszámlát a cég áfásan kapja, ezzel nincs is gond. A kérdésünk az lenne, hogy az 15 százalékos szja-t mi után számoljuk? A bérleti díj havi 750 ezer forint vagy 750 ezer forint plusz áfa után? Illetve a számla helyes kiállítását szeretném még megkérdezni, hogy a levont előleget kötelező-e a számlán feltüntetni. Segítségét előre is nagyon szépen köszönöm.
Feles haszonbérlet Kérdés
Tisztelt Szakértő! Áfás családi gazdálkodó terményben fizeti meg a földbérleti díjat, szerződés szerinti mértékben. A kérdésem az lenne, hogy mint bérlő, köteles vagyok-e számlát kiállítani az átadott terményről? Köszönöm válaszát! Kovács Adrienn
Olcsóbb lehet a szilveszteri menü: így is számlázhatnak a szállodák Cikk
Szállodában év végén értékesített csomagajánlatok keretében ételt és nem alkoholtartalmú italt is fogyasztó vendégeknek hány százalékos áfával kell számlázni, ha már 2017-ben jelentkeznek ki a szállodából, amikor 18 százalékra csökken az említett termékek áfatartalma az idei 27 százalékról? – kérdezte olvasónk. Dr. Kelemen László jogász, adószakértő válaszolt.
Közösségi értékesítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Közösségen belül magyar adóalany terméket értékesít, amit számláz közösségi adóalany felé, de a terméket nem fuvarozzák el Magyarországról, hanem azt belföldön közösségi adóalany értékesíti. A magyar adóalany ehhez szolgáltatást nyújt a közösségi adóalany felé, mint közvetítő. Egyrészt termékértékesítés, illetve szolgáltatásnyújtás szerepel a számlán. Jelen esetben, ha a terméket nem szállítják el, a számlát áfásan kell kiállítani, mint termékértékesítésről és mint szolgáltatásnyújtásról annak ellenére, hogy közösségi adóalany felé számlázunk? Ebben kérem megerősítését. Tisztelettel: Benedekné