hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Bölcsőde, családi napközi cafeteriában – milyen a jó számla?

  • dr. Kelemen László adószakértő, jogász

A nem pénzben juttatott bölcsődei szolgáltatás, családi napközi ellátás adómentességét szabályozó előírások értelmezésekor az a rendkívüli helyzet áll elő, hogy ha minden fél megpróbálja betartani a vonatkozó jogszabályokat, azaz a szolgáltatást nyújtó annak a nevére állítja ki a számláját, aki a szolgáltatását megrendelte, a munkáltató viszont szeretné munkavállalóját ezen juttatásban részesíteni, akkor semmiképpen nem tudnak megfelelni az adómentesség feltételeinek.

Miért nincs összhang a jövedelemadózás és a forgalmi adózás között?

A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (Szja tv.) 1. számú mellékletének 8.6. c) pontjában foglaltak szerint adómentesnek minősülő nem pénzben kapott juttatás a munkavállalók gyermekei után igénybe vett bölcsődei, óvodai szolgáltatásra, bölcsődei, óvodai ellátásra tekintettel adott költségtérítés.

A nem pénzben kapott juttatás magában foglalhatja az étkeztetés díját, az alapellátás díját, valamint az egyéb speciális szolgáltatások díját is.

A nem pénzben juttatott bölcsődei szolgáltatás, családi napközi ellátás adómentessége címet viselő 2013/30. számú adózási kérdés tovább pontosítja az elszámolás menetét, az alábbiak szerint: „adómentes juttatásnak tekinthető az, ha a juttató (munkáltató) a szolgáltatás vásárlásáról a nevére szóló számla ellenében téríti meg a magánszemély által megelőlegezett összeget vagy pedig egy meghatározott összeget átad a magánszemélynek azzal, hogy a szolgáltatás vásárlásáról a nevére szóló számlával egy meghatározott időpontig számoljon el. Nem felel meg azonban az adómentesség feltételeinek az, ha a számla a magánszemély, és nem a munkáltató nevére szól [...]”.

Vizsgáljuk meg a fenti előírást a számláról rendelkező közösségi irányelv és az áfa törvény tükrében!

A Közösségi irányelv [A Tanács 2006/112/EK Irányelve (2006. november 28.) a közös hozzáadottértékadó-rendszerről] pontosan meghatározza, hogy mi az az adattartalom, aminek a számlán kell szerepelnie: „Az ebben az irányelvben meghatá́rozott különös rendelkezések sérelme nélkül, a […] kiállított számlákon a HÉA megállapítása céljából kizárólag a következő adatokat kell kötelezően feltüntetni: […] az adóalany és a vevő (megrendelő) teljes neve és címe (226. cikk 5. pont).”

Az Irányelvet implementáló Áfa törvény (2007. évi CXXVII törvény) szerint:

„69. § A számla kötelező adattartalma a következő:

[…]

e) a termék értékesítőjének, szolgáltatás nyújtójának, valamint a termék beszerzőjének, szolgáltatás igénybevevőjének neve és címe”.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, milyen következtetésekre juthatunk, ha összehasonlítjuk az adózási kérdést és a közösségi szabályozás alapján született törvényt!

A teljes cikkhez előfizetőink illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink