259 találat a(z) rehabilitációs hozzájárulás cimkére

Rehabilitációs hozzájárulás 2019. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azt szeretném kérdezni, hogy 2019. januártól a rehabilitációs hozzájárulásnál figyelembe lehet-e venni 1 főként azt az öregségi nyugdíjban részesülő, megváltozott munkaképességű munkavállalót, akinek a szakvélemény alapján állapota végleges. Mivel az öregségi nyugdíjban részesülők,2019-től nem biztosítottak. Válaszát előre is köszönöm.

Öregségi nyugdíj igénylése visszamenőleg Kérdés

Tisztelt Szakértő! Csökkentett munkaképességű munkavállalót foglalkoztatunk 2017.08.01. óta. Rokkantsági ellátásban részesül. A mai napon kaptam tőle egy dokumentumot, amit a Csongrád Megyei Kormányhivatal Szegedi Járási Hivatala állított ki, miszerint kérheti az öregségi nyugdíj megállapítását 2018. 07. 26. naptól. Cégünk a munkavállalót a 2018. évben csökkentett munkaképességű munkavállalóként foglalkoztatta rehabkártyával, az ezzel járó szochokedvezménnyel, illetve a rehabilitációs hozzájárulás fizetésének mértékénél is számoltunk vele. Kérdésem a következő: ha ő visszamenőlegesen igényli az öregségi nyugdíjat, akkor cégünknek önrevíziózni kell a tavalyi év érintett hónapjait? Válaszát köszönöm! Hecsei Éva

Nőtt a rehabilitációs hozzájárulás Cikk

A munkaadók által évente fizetendő rehabilitációs hozzájárulás idén az előző évhez képest 8 százalékkal, 1 341 000 forintra emelkedett – közölte a Trenkwalder Személyzeti Szolgáltató Kft. csütörtökön az MTI-vel.

Rehabilitációs hozzájárulás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Rehabilitációs hozzájárulással kapcsolatosan fordulok Önökhöz kérdésekkel. Először is a kerekítés szabályai kapcsán kötelezően alkalmazandó csökkent képességű munkavállalók létszámának meghatározásában kerekíteni kell a matematika szabályai szerint, avagy egy tizedes jeggyel kell ott is számolni a fizetendő adót? Azaz, ha 1,6 jön ki, akkor az 2*9*aktuális minimálbér, avagy 1,6*9*aktuális minimálbér? A 94. számú NAV-füzet a rehabilitációs hozzájárulásról leírja, hogy az átlagos statisztikai létszámot egy tizedesjegyig kell kerekíteni, de arról nem rendelkezik, hogy a hozzájárulás alapját képező létszámot is ugyanígy kell-e kezelni? Másik kérdés a kölcsönzött munkaerővel kapcsolatos: az említett NAV füzet (és a rehabilitációs hozzájárulásról szóló törvény) szerint nyilatkozat hiányában a kölcsönvevőnél kell utánuk megfizetni az közterhet, de mi van akkor, ha ez a munkaerő iskolaszövetkezeten keresztül dolgozik a cégnél, azaz nappali tagozatos diákokról van szó? Az iskolaszövetkezet szerint utánuk nem kell rehabilitációs hozzájárulást fizetni. Lehetséges, hogy más törvény/rendelkezés alapján ők valóban nem esnek a rehabilitációs hozzájárulás alapját képező átlagos statisztikai létszámba, azaz nem kell őket figyelembe venni? Segítségüket előre is köszönöm.

Megváltozott munkaképességű munkavállaló Kérdés

Két munkáltató által 4-4 órában foglalkoztatott megváltozott munkaképességű munkavállaló (megfelel a munkaképesség-változás a rehabilitációshozzájárulás-kedvezmény szabályainak) után mindkét munkáltató igénybe veheti a rehabkedvezményt? A két munkáltató nem kötött megállapodást munkáltató kijelölésével kapcsolatosan.

Rehabilitációs járulék költségének megjelenítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk havonta zárja könyvelését, és havi jelentéseket szolgáltat a tulajdonosoknak. 2019-re tervezett átlagos statisztikai létszámunk 80 fő, nincs alkalmazásban megváltozott munkaképességű személy. Erre kivetítve 4 fő megváltozott munkaképességű alkalmazottra kivetítve kell meghatároznunk, bevallanunk és megfizetnünk a rehabilitációs hozzájárulás összegét (negyedévente 1 242 000 HUF x 4 / 4 = 1 242 000 HUF). Azzal számolunk tehát, hogy az I-III. negyedévek során ekkora összegeket fogunk a negyedévet követő hó 20-áig bevallani és megfizetni, majd 2020. február 25-éig a fennmaradó 1 242 000 HUF összeget. Kétféle lehetséges esetet vázolok 2019-re vonatkozóan: 1, Minden a tervek szerint zajlik, és a tényleges éves kötelezettségünk a negyedéves előlegek négyszerese, azaz 4 x 1 242 000 HUF = 4 968 000 HUF lesz. 2. Az I-III. negyedév a tervek szerint zajlik, ám a IV. negyedév elején cégünk felvesz 17 fő megváltozott munkaképességű kollégát, akiket legalább 4 órában alkalmaz, így éves szinten megfelelünk a rehabilitációs járulék alóli mentességnek. Kérdésem 1. és 2. eset kapcsán: Helyesen jár-e el cégünk, amikor az I. negyedév után bevallott és befizetett 1 242 000 HUF vonatkozásában csak mérlegszámlákra könyvel (T 464 K 384)? Ha nem, milyen jogszabály alapján és mit kellene még könyvelnünk? Nagyon köszönöm a segítséget!

Rokkantnyugdíjas Kérdés

T. Szakértő! A nyugdíjasok kijelentésével kapcsolatban írt válaszát köszönöm. Az viszont még nem egyértelmű, hogy vonatkozik-e ez a jogszabály például egy 40 éves, véglegesen rokkantnyugdíjban részesülő munkavállalóra. A téma a rehabilitációs hozzájárulás miatt érdekes? Köszönettel: Jeszenszky Lászlóné

Rehabilitációs hozzájárulás Kérdés

Kinek kell fizetni rehabilitációs hozzájárulást, és azt milyen nyomtatványon kell benyújtani? Köszönöm a választ.

Rehabilitációs hozzájárulás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A rehabilitációs hozzájárulás statisztikai állományi létszámának kiszámításánál figyelembe kell-e vennem a közérdekű nyugdíjas szövetkezettől kölcsönvett létszámot? Számít az, hogy közérdekű nyugdíjas szövetkezet a kölcsönbe adó, vagy ugyanúgy kell eljárnom, mint ha egyéb kölcsönbe adó cég lenne?

Rokkantsági ellátás visszamenőleges megszüntetése Kérdés

Egyik munkavállalónk rokkantsági ellátását visszamenőleg megszüntette 2016 februárjától a Rehabilitációs Ellátási és Szakértői Főosztály etc. egy 2018 nyarán hozott végzésével. Az ok 2015 és 2016-ban 3 hónapon keresztül a minimálbér 150 százalékát meghaladó jövedelem. A munkavállaló 2017 novembere óta dolgozik társaságunknál. A rehabilitációs hozzájárulás számítása és megfizetése során őt is figyelembe vette társaságunk mint fizetendő adót csökkentő személyt. Önellenőriznie kell-e emiatt társaságunknak az érintett hónapok rehabilitációs hozzájárulás számított adóit? Válaszukat köszönöm

Rehabilitációs hozzájárulás: a NAV álláspontját igazolja a Kúria döntése Cikk

A külföldi vállalkozástól bérbevett munkaerő alkalmazásakor fennálló rehabilitációshozzájárulás-fizetési kötelezettségről jelentetett meg írást honlapján a NAV.

Rehabilitációs hozzájárulás statisztikai létszám meghatározása Kérdés

Tisztelt Adózóna, szeretnék érdeklődni, hogy rehabilitációs hozzájáruláshoz az átlagos statisztikai létszámba a megváltozott munkaképességű dolgozók és a napi 2 órás munkaviszonyos munkavállalók is beletartoznak? Köszönöm

Rehabilitációs hozzájárulás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Rehabilitációs hozzájárulással kapcsolatban szeretném kérdezni, hogy éves szinten arányosítva kell-e kiszámolni a hozzájárulást? Tehát például, ha egy megváltozott munkaképességű személy nem dolgozott egész évben, akkor az év azon napjaira, amelyeken nem dolgozott még, arányosan kell-e rehabilitációs hozzájárulást fizetni? Ha például év közben lépett be, 06.01-én, akkor az azt megelőző időszakra kell-e számolni rehabilitációs hozzájárulást?

Rehabilitációs hozzájárulás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A munkáltató átlagos statisztikai létszáma: – első negyedévben 64,3 fő, ennek 5%-a kötelező szint megváltozott munkaképességű 3,2 fő. Ebből alkalmazott 4 főt 2018. 01. 01-2018. 03. 31 időszakban végig. Tehát nem kell fizetni rehabilitációs hozzájárulás előleget. – második negyedévben: 67,1 fő, kötelező szint, 3,4 fő. Alkalmazott 4 főt 2018. 01. 01 - 2018. 05. 31. időszakban végig. Egy fő kilépett 2018. 05. 31-én, marad a 06 hóban csak 3 fő. Hogyan kell kiszámítani pontosan? – harmadik negyedév átlaglétszám 67,1 fő, 5% a kötelező szint 3,4 fő. Alkalmaz 3 fő 2018. 07. 01 - 2018. 09. 30., tehát a rehabilitációs hozzájárulás előlege: 3,4 fő-3 fő=0,4 fő*1 242 000 Ft=496 800 Ft/4=124 200 Ft lenne. Ha például szeptember hónapban belép egy új megváltozott munkaképességű, akkor nem kell fizetni előleget? Vagy végig a 3 hónapban megszakítás nélkül 4 főnek meg kell lennie? Az éves átlag 67,1 fő, ennek 5% 3,4 fő kötelező szint. Alkalmazott megváltozott munkaképességű volt 4 fő 2018. 01. 01 - 2018. 05. 31-ig és 2018. 06. 01-től 3 fő. Melyik a helyes számítás: a) 4 fő kötelező szint-3 fő alkalmazott=1 fő *1 242 000=1 242 000 Ft/év-124 200 (harmadik negyedév előleg)= 1 117 800 Ft b) 4 fő kötelező szint-4 fő alkalmazott=0 fő *1 242 000= 0-124 200 (harmadik negyedév előleg)= visszajár 124 000 Ft. Lényegében az a kérdés, hogy ha a kötelező szint 4 fő, akkor a 4 fő végig megszakítás nélkül alkalmazásban kell, hogy legyen, ahhoz, hogy 0 Ft legyen a fizetendő rehabilitációs hozzájárulás? Köszönöm szépen!

Rehabilitációs hozzájárulás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A 2011. évi CXCI. törvény 22. § a) pontja alapján megváltozott munkaképességű személynek kell tekinteni azt a személyt, akinek az egészségi állapota a rehabilitációs hatóság komplex minősítése alapján 60 százalékos vagy kisebb mértékű. E törvényi rendelkezés alkalmazásához elegendő-e annak igazolása, hogy a foglalkoztatott magánszemély rehabilitációs ellátásban részesül (B1, C1 kategória), rokkantsági ellátásban részesül (B2, C2 kategória), vagy rehabilitációs kártyával rendelkezik (B1, C1 kategória)? Ezen ellátások folyósításának ugyanis minden esetben ugyanaz a feltétele, hogy az egészségi állapot 60 százalékos vagy annál kisebb, és a minősítést szakbizottság végzi el. Amennyiben az ellátások folyósításának igazolása nem elegendő a rehabilitációs hozzájárulás fizetési kötelezettség csökkentéséhez, akkor milyen hivatalos dokumentum beszerzése az elvárt a munkáltató részéről? Válaszát köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Társasági adó szerinti értékcsökkenés

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Gyedre jogosultság

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Hulladék fordított adózása

dr. Csobánczy Péter

közgazdász, jogász, adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink