546 találat a(z) részmunkaidő cimkére

Rehabilitációs ellátás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az olvasottak alapján úgy értelmezem, hogy a rehabilitációs kártya és a kártyával rendelkező személynek folyósított rehabilitációs járadék nem szorosan összefüggő dolog, ami a munkavállalást illeti. Ezzel kapcsolatban a kérdésem a következő: rehabilitációs kártyával rendelkező munkavállaló, amennyiben lemond a járadékáról, alkalmazható-e 4 órát meghaladó munkaviszonyban, illetve ebben az esetben is figyelembe vehetjük-e, mint megváltozott munkaképességű személyt? Továbbá a szociális hozzájárulási kedvezmény jár-e, ha például 8 órában foglalkoztatjuk? Válaszát előre is köszönöm!

Időarányos szabadság Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy alkalmazott 1 héten 3 munkanapot dolgozik, napi 8 órában (8-16 óra között), a munkáltató kérésének megfelelően. A többi két napon nem dolgozik. Az éves szabadsága 30 nap. Csökken-e a kiadható szabadság mértéke? Lehetséges-e egyátalán így foglalkoztatni a dolgozót? Válaszát köszönöm!

Csedre jogosultság Kérdés

Dolgozó 2014. 10. 15-étől részmunkaidős munkaviszonyban áll 2015. 04. 01-jén szül, előtte 2014. 09. 01. - 2014. 10. 14-ig megbízással volt biztosított, 2013. 12. 09. - 2014. 04. 25. között társas vállalkozóként volt,biztosított. 1999. 08. 05-étől főállású munkaviszonya van, melyben 2013. 10. 21-étől fizetés nélküli szabadságon van Kaphat-e csedet vagy gyedre jogosult tud lenni?

Megbízás gyes mellett Kérdés

Gyesen lévő részmunkaidős jogviszonnyal rendelkező dolgozónkat – aki fizetés nélküli szabadságon van – a gyes alatt, a gyermek 1 éves kora után megbízási szerződés keretében esetenként foglalkoztathatjuk-e ugyanabban a munkakörben (fordító), mint amire a részmunkaidős szerződése vonatkozik, mivel folyamatos munkával nem tudjuk ellátni, és a munkát az otthonában végzi el? Hogyan kell bejelenteni, ha a havi megbízási díj meghaladja a minimálbér 30 százalékát, gyes melletti munkavégzésnek számít? Köszönettel: B. L.

Lakáscélú támogatás és munkaviszony aránya Kérdés

Tisztelt Szakértők! Adható-e adómentes lakáscélú támogatás (hitel törlesztőrészletének megfizetésére) abban az esetben, ha a támogatott személy a cég ügyvezetője, s egyben résztulajdonosa, heti 36 órát meghaladó munkaviszonya máshol van, az adott (saját) cégnél heti 2 órás munkaviszonyban látja el az ügyvezetést? Figyelembe kell-e venni a támogatás juttatásánál a munkabérét, illetőleg az a saját cégénél bejelentett munkaóráit, vagy nála is a maximum 5 millió forint, illetőleg a 30 százalékos érték a mérvadó? Válaszukat előre is köszönöm.

Cégvezető járuléka Kérdés

Tisztelt szakértő! Egy bt.-ben mind a kültag, mind a beltag ügyvezetői státuszban van. A kültagnak azonban nincs 36 órát elérő munkaviszonya, csak a beltagnak. Ebben az esetben a kültagnak minimumjárulékot kell fizetni, mert a Tbj. az ügyvezető tagot is társas vállalkozónak minősíti. Ugyanakkor, ha a kültag a legfőbb szerv felhatalmazása alapján cégvezetőként látná el a funkcióját, akkor azt kizárólag munkaviszonyban tehetné (az ügyvezetőnek alárendelve), azonban ez a munkaviszony részmunkaidő is lehetne, ezáltal jelentős összegű járulékot lehetne megspórolni. Helytálló-e az elgondolásom? Válaszát előre is köszönöm!

Ügyvezetés részmunkaidőben Kérdés

Tisztelt Adózóna! Az alábbi munkaügyi és tb-kérdésben kérném a segítségüket. Adott egy gazdasági társaság (kft.), ahol az egyik tag kizárólag ügyvezetőként tevékenykedik. A kérdés az, hogy ha napi kétórás munkaidőben látja el a tevékenységet, akkor ez minek tekinthető: részmunkaidőnek vagy napi 8 óránál rövidebb teljes munkaidőnek? Előbbi esetben ugyanis arányosan is adható a minimálbér fizetésként, s ezzel, ha jól gondolom, nem szükséges a minimálbér után megfizetni a járulékokat, hiszen nem minősül társas vállalkozónak a munkaviszonyos ügyvezető. Úgy tudom, hogy az adott munkakörre irányadó teljes munkaidőhöz képest kell meghatározni a részmunkaidőt. De, ha csak egy ügyvezető dolgozik napi 2 órában, akkor ott mi tekinthető teljes munkaidőnek? Akár a napi 2 óra is, s akkor nem lehet arányosan csökkentve munkabért megállapítani?

Teljesítménybér Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van egy tiszta teljesítménybérrel foglalkoztatott munkavállaló, aki 4 órás foglalkoztatott. Azonban 4 órában nem éri el a 100 százalékos teljesítményt (nagyon lassan dolgozik), viszont marad a munkahelyén még plusz 2 órát.Érdeklődni szeretnék, hogy abban a plusz 2 órában elkészített árura meg kell-e fizetni a teljesítménybérét és a túlórapótlékát is? Köszönettel.

Több munkáltatós statisztikai létszám Kérdés

Több munkáltató által létesített munkaviszonnyal foglalkoztat 7 cégből álló mezőgazdasági tevékenységű cégcsoport 32 főt. A munkáltatói feladatokat munkaszerződésben is rögzített kijelölt cég végzi (munkavállalókkal kapcsolatos bejelentés, módosítás, bevallás, bér- és járulékfizetés), havonta pedig a többi cég felé a teljesített munkaórák szerint továbbterheli a bér- és járulék költségeket. Így minden cégnél megjelenik a bér- és járulékköltség, de létszám nem tartozik hozzá. Hogyan kell számolni a statisztikai létszámot egyes cégeknél? A 2014. 01. 01-től érvényes „Útmutató a munkaügy-statisztikai adatszolgáltatáshoz” 26. oldal 3. pontjában „A munkaszerződésben ilyenkor meg kell határozni, hogy a munkabér-fizetési kötelezettséget melyik munkáltató teljesíti. A statisztikában a munkavállalót a munkabér-fizetési kötelezettséget teljesítő munkáltató létszámában kell figyelembe venni.” Fentiek alapján azzal kapcsolatban szeretnénk kérni állásfoglalást, hogy a cégcsoport tagjai számíthatnak-e statisztikai állományi létszámot a megosztott bér- és járulékterhek arányában? A többmunkáltatós munkaszerződés lényegében egy technikai könnyítés a vállalatcsoportokra optimalizálva, azonban úgy érezzük, hogy a részletszabályai egyáltalán nem kidolgozottak. A lényeg, hogy egy teljes munkaidős munkaviszonyt osztanak meg a részes cégek egymás között, tehát ez alapján szerintünk az adott munkavállaló mindenhol részmunkaidőben van foglalkoztatva.Ennek a pályázatoknál is fontos szerepe lehet.

Lakáscélú támogatás részmunkaidőben: mit lehet, mit nem Cikk

Adhat-e a munkáltató részmunkaidőben foglalkoztatott alkalmazottnak ugyanakkora összegű lakáscélú támogatást, mint amennyi a munkabére? – kérdezte olvasónk. Surányi Imréné adószakértő válaszolt.

Részmunkaidőben foglalkoztatott munkavállaló lakáscélú támogatása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelemnek van egy 4 órás részmunkaidőben foglalkoztatott alkalmazottja, akinek a nettó bére 40 000 forint. Az a kérdése, hogy adhat-e neki havonta 40 000 forint adómentes lakáscélú támogatást? Ha igen, milyen feltételekkel, van-e előírás a béren kívüli juttatásoknál a részmunkaidőben foglalkoztatott munkavállalók esetében? Illetve mire kell figyelni a béren kívüli juttatások, cafetéria-rendszer kialakításánál az egyes munkavállalói csoportoknál; mindenkinek egyformán lehet csak biztosítani, vagy lehet-e ez az eszköze a motiválásnak, jutalmazásnak a dolgozók körében? Köszönöm szépen: Krcsik Eszter

Ügyvezető fizetési kötelezettsége Kérdés

A kft.-ben ügyvezetői minőségben van bejelentve 36-órás munkaviszony mellett, ezért a kft.-ben a tevékenységét nulla forint díjazás ellenében látta el. 2015. 03. 13-án a biztosított jogviszonya megszűnt, illetve 2015. 04. 13-án bejelentették 6 órás munkaviszonyra. 2015. 07. 01-től 8 órás munkaviszonyban dolgozik. Kérdésem: a nem biztosított időszakra, illetve a 6 órás munkaviszonyi időszakára köteles-e a kft. járulékot fizetni, a kft.-ben juttatásban nem részesült, illetve tagsági viszonya sincs a kft.-ben. Válaszát előre is köszönöm.

Jogosultság nyugdíj újbóli megállapítására Kérdés

Tisztelt Szerkesztőség! 1954-ben született nő vagyok, 2012. 04. 01-től nyugdíjas ("nők 40 éves kedvezményes nyugdíja"). Egy éve a nyugdíj mellett, részmunkaidős állást vállaltam. Kérdésem: ha betöltöm a 63 év 183 napot, akkor az a közben szerzett szolgálati idő és befizetett járulék után kérhetem-e a nyugdíjam újbóli megállapítását? Köszönöm válaszukat. K. E.

Egyszemélyes kft. Kérdés

Egy külföldi állampolgár egyszemélyes kft.-t alapított Magyarországon. Ausztriában heti 30 órás munkaviszonnyal rendelkezik, amiről az A1-es nyomtatvány kikérése folyamatban van. Olyan létezhet, hogy heti 7 órára bejelenti magát a saját magyar kft.-jéhez munkaviszonyba? Ha ez nem lehetséges, milyen lehetőség van, hogy ne kelljen a havi minimumjárulékot fizetnie saját maga után?

Erzsébet-utalvány több munkáltatótól egy munkavállalónak Kérdés

Tisztelt Adózóna! Az szja-törvényben a SZÉP-kártyánál a törvényben egyértelműen olvasható, hogy a munkavállaló kedvezményesen csak 450 000 forint értékben kaphat juttatást (több juttatótól származóan). Azonban az Erzsébet-utalványra ilyen feltételt nem találtam a törvényben. Abban az esetben, ha egy munkavállaló két kapcsolt vállalkozásban dolgozik 4-4 órában, akkor mind a két munkáltatótól megkaphatja kedvezményesen (tehát 35,7 százalékos adóteherrel) az Erzsébet-utalványt havi 8 000 forint értékben? Azaz havonta kétszer 8 000 forint Erzsébet-utalványt? Feltételezve, hogy betartják az éves 200 000 forintos és 450 000 forintos keretszabályt, illetve az arányosítást. Tisztelettel és köszönettel.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Adott kölcsön kamata

Nagy Norbert

adószakértő

Kockázati életbiztosítás adózása

Adózóna  szerkesztőség

kérdések és válaszok

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink