544 találat a(z) részmunkaidő cimkére

Szolgálati idő vs. öregséginyugdíj-jogosultság II. Kérdés

Az eredeti, azonos című kérdés még megválaszolásra váró elemei: Ha jól értem, társas vállalkozó nem tevékenykedhet részmunkaidőben, legalábbis a járulékfizetési kötelezettsége mindenképp a minimálbér teljes összege alapján fennáll. Munkaviszonyban azonban lehet részmunkaidős, és járulékot csak a tényleges munkabére alapján fizet. De megválaszolatlan maradt, hogy van-e valamilyen előírt alsó határa a részmunkaidős munkabér összegének. Például arányosítani kell-e a törvényben előírt minimálbér/garantált bérminimum összegéhez, vagy akár "ingyen" is végezheti a dolgát, ha azt a tulajdonosi érdeke úgy kívánja? Előbbi esetben heti 36 vagy 40 órát kell teljes munkaidőként alapul venni? Megbízási jogviszony esetén a minimálbér 30 százaléka a tb-küszöb, ennél kevesebb járulékfizetésnél az illető kiesik a biztosítotti körből. Munkaviszony esetén meddig lehet "lemenni" a minimálbérből ahhoz, hogy az egészségügyi szolgáltatásra még jogosult maradjon az ember?

Gyesről visszatérő foglalkoztatása Kérdés

Egyik alkalmazottunk gyes alatt (két hónappal korábban) visszajött dolgozni négy órában. Most lejárt a gyes, és szeretne újból nyolc órában dolgozni. (A három év alatt, míg távol volt, sok minden változott. Kezdve a vasárnapi nyitvatartástól a felvett új dolgozókig.) Kiváló munkaerő, de ha őt nyolc órában foglalkoztatjuk újból, mást leszünk kénytelenek elküldeni. Kötelesek vagyunk-e őt nyolc órában foglalkoztatni a gyes lejárta után?

Órabéres foglalkoztatás II. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Köszönöm a válaszát az Órabéres foglalkoztatás című kérdésemre. Még egy kérdésem lenne: az érthető, hogy legfeljebb 6 órában alkalmazhatja, legfeljebb 4 havi keretben, viszont a kérdésem az, hogy arra a napra, amikor konkrétan behívják a munkavállalót, akkor dolgozhat akár 8-10 órát? Köszönöm!

Munkaidőkeret és részmunkaidő buszvezetők esetében Kérdés

Tisztelt dr. Kéri Ádám Úr! Előző kérdésünkre hivatkozva: http://adozona.hu/kerdesek/2016_2_10_buszvezetok__foglalkoztatasi_tipu_jin Megtehetjük-e, hogy a 4 hónapos munkaidőkeretet nem januárral kezdjük, hanem például áprilissal? Lehet-e a munkaidőkeret nem 4 havi, hanem például 6 havi? Létezik ilyen? Ha igen, akkor esetünkben lehetséges annak alkalmazása? Lehet-e együtt alkalmazni a munkaidő-keretet és például a 6 órás részmunkaidőt? Például szezonon kívül csökkenthető-e így a bérteher, hogy csökken a munkaidő? Válaszát előre is köszönjük. Tisztelettel.

Cégvezető Kérdés

Üdvözlöm, abban kérném a segítséget, hogy: ismereteim szerint cégvezetést csak munkaviszonyban lehet ellátni, de.....lehet-e részmunkaidős? Válaszukat köszönöm, Wienser Ildikó

Részmunkaidős foglalkoztatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van lehetőség akár heti 5 órás munkaidőre is munkaszerződést kötni az arányos garantált bérminimum figyelembevételével? Ebben az esetben is biztosított lesz a foglalkoztatott? Jól tudom, hogy a minimálbér 30 %-os jövedelemhatárral kapcsolatos biztosítotti státusz csak a megbízási szerződésesekre vonatkozik? Köszönöm válaszukat!

Mérlegképes könyvelő regisztráció Kérdés

Tisztelt Szakértő! Jelenleg részmunkaidőben dolgozom könyveléssel foglalkozó cégnél, nemrég sikerült megszereznem a mérlegképes könyvelői képesítést. A regisztrációhoz hároméves gyakorlatot kell igazolni, ha jól tudom. Kérdésem arra vonatkozna, hogy ezt a gyakorlatot részmunkaidős alkalmazásban is leigazolhatják nekem, vagy csak teljes munkaidős állásban? Válaszát előre is köszönöm! Gombosné Szűr Veronika

Szabadság kiadása II. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azonos című kérdésemre adott válaszát köszönöm! Egy dolog továbbra sem világos számomra: ha úgy döntünk, hogy a munkaidő-beosztás szerinti napra adjuk ki a szabadságot, így órában tartjuk nyilván, akkor, ha a munkavállaló heti 4 órás munkaviszonyban van: a. eset heti 1-szer 4 óra szerdán b. eset heti 2-szer 2 óra kedden és szerdán, és évi 21 nap szabadsága van, akkor ez mennyi órában kifejezve? Nem gondolnám, hogy 8-cal kellene szorozni. És, ha nem a beosztása szerinti napra adom ki szabadságot, hanem egyéb munkanapokra, akkor aki napi 2 órában van, annak 2 órára eső távolléti díjjal, aki napi 4 órában van, annak a 4 órára eső távolléti díjjal? Mert mindketten heti 4 órát dolgoznak, de más beosztással, és így aki 2 órában van, kevesebbet kap szabadságra. Remélem, érthetően megfogalmaztam a problémát. Előre is nagyon köszönöm, nem szeretnék senkit megkárosítani.

Egyszemélyes kft. részmunkaidő mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Jelenleg napi 8 órás munkaviszonyom mellett van egy egyszemélyes kft.-m. Februártól viszont már csak napi 6 órás munkaviszonyom lesz. Van-e lehetőségem a kft.-ben bejelenteni magamat napi 2 órás munkaviszonyra (ügyvezetést és személyes közreműködést is végeznék)? Ha nincs, akkor más jogviszonyban be kell-e jelentkeznem, hogy meglegyen a heti 36 órát meghaladó jogviszonyom (ennek egy munkaviszonyból kell összejönni, vagy lehet több különböző is)? Esetleg érdemes lenne a társasági szerződést módosítani egy új tag felvételével? Ha igen, akkor van jelentősége a tagok tulajdoni részarányának? Köszönettel: Hartai Zoltán

Táppénz, csed, gyed Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni a következőkben. Adott egy munkavállaló, akinek volt egy határozott idejű munkaviszonya: 2015. 04. 01-06. 29-ig, majd 2015. 08. 01-től a mai napig folyamatosan dolgozik. 10. 31-ig 183 ezer forint bruttó bére volt, majd november 1-jétől négy órában dolgozott 61 ezer forintért. Januártól ismét dolgozhatna magasabb óraszámban, illetve vállalkozást is indíthatna. Amennyiben visszaváltoztatnánk az óraszámát nyolc órásra, 183 ezer forint bruttó fizetésért, és mellette egyéni vállalkozó is lenne, ahonnan kivenné a vállalkozói kivétet, és a szakmás bér után megfizetné a járulékokat, akkor, amikor keresőképtelen lenne, járna-e neki táppénz mindkét jogviszonya után? Mi van akkor, ha már februártól keresőképtelen lesz? Jár-e neki táppénz, ha igen, meddig? Mi lesz a táppénz mértéke? A táppénznek van-e maximuma? Mi lesz ebben az esetben a csed alapja? Van-e a csednek maximuma? Mindkét jogviszonya után megkaphatja a csedet és a táppénzt? Köszönettel várom válaszát!

Szabadság kiadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdezni szeretném, hogy annak a munkavállalónak miként kell kiadni a szabadságot, akit heti 6 órában foglalkoztatnak? Tudjuk, hogy a szabadság nem függ az óraszámtól, de az esetében szinte minden nap szabadság lenne. Ha valakinek 21 nap jár egy évben, és tegyük fel, hogy napi 2 órában dolgozik, akkor neki 42 óra szabadság jár, és a beosztása szerint kiadjuk. De a jelen esetben napra bontott óraszám nem állapítható meg, így nem tudjuk, hogy a 21 nap miként adható ki? Vagy kiadjuk azokra a napokra, amikor nem dolgozik, de akkor hány órát számolunk el azokra a napokra? 8 órát? Keresete bruttó 60 000 forint. 24 órát dolgozik egy hónapban vagy 30-at attól függ, hogyan néz ki az adott hónap. Megköszönném, ha levezetnék, mert ez elég kusza számunkra. Válaszukat előre is köszönöm!

Szabadság kiadása részmunkaidős munkavállalónak Cikk

Sokak számára nem egyértelmű, hogy a részmunkaidős munkavállalók szabadságát miként kell számítani, illetve esetükben mi a szabadság kiadásának rendje.

Vezető tisztségviselő tag 4+4 órában Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft.-ben tagi jogviszonyban álló vezető tisztségviselőt (személyesen közreműködik) társasvállalkozóként napi 8 órás jogviszonyban bérszámfejtünk. Egy iskolában van ezenkívül napi 4 órás munkajogviszonya. Kérdésünk, hogy az utána fizetendő járulékminimum szempontjából elegendő lenne-e, ha a kft.-ben is csak 4 órás jogviszonyra lenne bejelentve? "Összeszámítható"-e a két 4 órás bejelentés. Az új Ptk. szerinti változások miatt munkaviszonyosra kell módosítani a társas vállalkozói jogviszonyát? Válaszát előre is köszönöm!

Részmunkaidő/nyugdíj Kérdés

Tisztelt Adózóna! Tájékoztatást szeretnék kérni részmunkaidős foglalkoztatás esetén a szolgálati idő figyelembe vételéről. Több helyen is megpróbáltam informálódni, de ellentmondásos információkat kaptam. Például heti 20 órás munkaviszony, 61 ezer forint bruttó havi bér esetén hogyan veszik figyelembe a nyugdíj összegét, illetve a nyugellátásra jogosító szolgálati időt? Köszönöm szíves tájékoztatásukat.

Munka gyed mellett: így lehet részmunkaidőre visszamenni Cikk

Új munkaviszonyt kell létesíteni, vagy a meglévő szerződést kell módosítani, ha a gyedről visszatérő munkavállaló részmunkaidőben dolgozna, s hogyan történik a szülési szabadság idején felhalmozódott szabadság kiadása? – kérdezte olvasónk. dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász szakértőnk válaszolt.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Átalányadózó őstermelő

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Őstermelő helyi iparűzési adó 2023

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Őstermelő iparűzési adó megosztása

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink