573 találat a(z) részmunkaidő cimkére
Nyugdíj részmunkaidő, a minimálbérnél kisebb kereset esetén Cikk
Sokakban felmerül a kérdés, hogy ha részmunkaidőben, illetve a minimálbérnél kevesebbért foglalkoztatják, a nyugdíjazásakor mi számít szolgálati időnek, kevesebb lesz-e emiatt a nyugellátása.
Tag részmunkaidőben Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. egyedüli tagja az ügyvezetést napi 4 óra munkaviszonyban szeretné ellátni. Az ügyvezetői tevékenység munkaviszonyban való ellátása szerepel az alapító okiratban. Más tevékenységet nem lát el. Ez így helyes-e, vagy neki mindenképp meg kell fizetni a 8 órás, illetve a minimálbér utáni járulékokat? Azt az információt kaptam, hogy ha belefoglaljuk az alapító okiratba, hogy személyesen nem működik közre a társaság tevékenységében, mert ugye csak ügyvezetést lát el, akkor ez kivédhető. Kérem segítségét a fentiek helyes megítélésében. Válaszát előre is köszönöm!
Nyugdíjnövelés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Öregségi nyugdíjas vagyok 2011. óta. Azóta is dolgozom részmunkaidőben a saját bt.-ben, korábban eva szerint adózva. A kata bevezetése óta pedig az alapján. Jogosult vagyok-e a "Munka nyugdíj, korhatár előtti ellátás mellett – új járandóság" című cikkben leírtakra? Üdvözlettel: Dr. Kohut László
Egyéni vállalkozó járulékfizetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Annak az egyéni vállalkozónak, aki egyéni vállalkozásában nem végez tevékenységet, bevétele nincsen, és egy kft.-ben 4 órás munkaviszonnyal rendelkezik, az egyéni vállalkozásában kell-e járulékot fizetnie? És, ha igen, milyen összegben? Köszönettel.
A nők 40 éves munkaviszonya Kérdés
Beleszámít-e a 40 éves munkaviszonyba, ha saját gyermek ápolása címén ápolási díjban részesül valaki, de napi 4 órában a mindenkori 8 órás minimálbért megkeresi, és azután a járulékokat és az adót megfizeti? Egész évnek számítanak-e a 4 órás munkaviszonyban eltöltött évek, ha a 8 órás munkaviszonynak megfelelő minimálbért megkeresi az illető, és természetesen a járulékokat utána megfizette?
Bt.-kültag Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem betéti társaság kültagjának járulékfizetési kötelezettségével kapcsolatos. Ha egy betéti társaság kültagja 4 órás munkaviszonyban dolgozik egy másik cégben, mi az a kötelezettség, amit a saját betéti társaságában fizetni kell? (Onnan nincs jövedelme.) Válaszukat előre is köszönöm: Asbóth Istvánné
Napi kétórás munkaviszony Kérdés
Napi kétórás munkaviszony mire jogosítja fel a munkavállalót? Munkaviszonyából eredően nem számít biztosítottnak, mi a további teendője, mit kell maga után fizetnie? Válaszukat tisztelettel köszönöm.
Munkaviszony Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy éjszakai szórakozóhely hetente egyszer van nyitva (szombaton), júliustól augusztus végéig pedig két napon (péntek-szombat). Kérdésem az lenne, hogy ilyen kevés munkanap mellett is ugyanannyi szabadság jár, mintha heti 40 órát dolgoznának? A heti munkaidő júliusig 7 óra, a másik két napban pedig heti 16 óra. Sok dolgozónak máshol is van bejelentett munkaviszonya (főállás). Válaszukat előre is köszönöm.
Munkaidő Kérdés
Tisztelt dr. Hajdu-Dudás Mária! Visszatérve március 04-én feltett kérdésemre – melyben két takarítónőt foglalkoztatunk, heti váltásban –, ha a munkaidőkezdés 6 óra, a másik héten 9 óra 40 perc, nincs meg a 4 óra a legkorábbi és a későbbi munkakezdés között, ezek szerint nem jár a 30 százalék műszakpótlék a munkavállalóknak? Válaszát köszönöm.
Kata és részmunkaidő együtt Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy főállású katás egyéni vállalkozó, aki maga után fizeti az 50 ezer forintos tételes adót, mellette 6 órás munkaviszonyt is létesítene. Utóbbinál a 129 ezer forint arányosított, 6 órára eső bért kapná. Szolgálati idő megállapítása szempontjából össze lehet-e számítani a két időszakot? Gondolván, hogy a 83 100 forint plusz a 96 750 forint összesen meghaladja a minimálbér összegét, így a két jogviszony együtt úgy viselkedne, mint egy főállás. Köszönöm!
Bt.-kültag részmunkaidős foglalkoztatása munkaszerződés alapján Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy bt. a kültagját szeretné foglalkoztatni részmunkaidőben, munkaszerződés alapján. A társasági szerződés szerint alapvetően személyes közreműködésre nem kötelezett a kültag. Most azonban lenne olyan feladat, amelyet részmunkaidőben (heti 4 órában) ő tudna ellátni. Ez a tag egyébként máshol nem biztosított, azaz heti munkaideje máshol nem éri el a 36 órát, és nem tagja más gazdasági társaságnak sem. Alkalmazhatjuk-e heti 4 órában munkaszerződés alapján, és ha igen, mekkora összeg után kell a járulékot fizetni? A munkabér, vagy mint társas vállalkozó a garantált bérminimum a járulékok alapja ez esetben? Válaszát előre is köszönöm.
Nyugdíj összegének megállapítása Kérdés
A nyugdíj összegét mennyiben befolyásolja, ha a dolgozó két kft.-ben bejelentett, mindegyik kft.-ben napi 4 órában, a garantált bérminimum felével, vagy egy kft.-ben napi 8 órában, a garantált bérminimum összegével? Tehát a dolgozó jövedelme havonta a garantált bérminimum összege, de ezt két kft.-től kapja, a kft. tulajdonosi köre ugyanaz. Hátrányba kerül-e így a dolgozó a nyugdíj összegének megállapításakor? Köszönöm a választ
Nyugdíjszámítás Kérdés
2014. május 1. óta az egyik alkalmazottunk ápolási díjon van. Letelik a 2 év fizetés nélküli szabadsága. Napi 2 órában vissza tudna jönni dolgozni. A következő kérdésünk lenne: 1. Ha napi 2 órás munkaviszony áll fenn teljes évben, az a nyugdíj szempontjából a szolgálati idő számításánál is teljes évnek számít? A nyugdíj számításánál figyelembe veszik az ápolási díj összegét? A szóban forgó alkalmazottunk hölgy, aki eddig 37 éves munkaviszonnyal rendelkezik, nincs gyermeke. A "nők 40 éves" nyugdíjba vonulása kapcsán kérdezzük, hogy mikor jönn össze a részére a 40 éve? Válaszukat előre is köszönjük.
Kft.-tag részmunkaidőben Kérdés
Tisztelt Szakértők! Egy kétszemélyes kft. ügyvezetője nyugdíjas, fizetik utána a 7050 forintot. A másik tag (80 százalékban tulajdonos) személyesen közreműködik a cég tevékenységében, máshol nincs 36 órát elérő biztosítási jogviszonya. Eddig megbízási jogviszony alapján látta el a tevékenységét, a minimálbér 30 százalékát elérő megbízási díjjal, ami után a járulékokat megfizette. Helyes-e ez az eljárás, vagy ebben az esetben, mivel nincs főállása, kötelező-e főállású társas vállalkozóként megfizetnie a minimálbér utáni járulékokat? Ez az illető, ha most cégvezető lesz, megteheti-e ezt részmunkaidős munkaviszonyban? És ebben a munkaviszonyban elláthatja-e személyes közreműködési tevékenységét is?
Szolgálati idő vs. öregséginyugdíj-jogosultság II. Kérdés
Az eredeti, azonos című kérdés még megválaszolásra váró elemei: Ha jól értem, társas vállalkozó nem tevékenykedhet részmunkaidőben, legalábbis a járulékfizetési kötelezettsége mindenképp a minimálbér teljes összege alapján fennáll. Munkaviszonyban azonban lehet részmunkaidős, és járulékot csak a tényleges munkabére alapján fizet. De megválaszolatlan maradt, hogy van-e valamilyen előírt alsó határa a részmunkaidős munkabér összegének. Például arányosítani kell-e a törvényben előírt minimálbér/garantált bérminimum összegéhez, vagy akár "ingyen" is végezheti a dolgát, ha azt a tulajdonosi érdeke úgy kívánja? Előbbi esetben heti 36 vagy 40 órát kell teljes munkaidőként alapul venni? Megbízási jogviszony esetén a minimálbér 30 százaléka a tb-küszöb, ennél kevesebb járulékfizetésnél az illető kiesik a biztosítotti körből. Munkaviszony esetén meddig lehet "lemenni" a minimálbérből ahhoz, hogy az egészségügyi szolgáltatásra még jogosult maradjon az ember?