574 találat a(z) részmunkaidő cimkére
Munkaidő csökkentése Kérdés
Határozott idejű, 8 órás munkaviszony esetén van-e lehetőség a munkaidőt 6 órára csökkenteni? A bér arányosan csökkenne.
Ügyvezető, cégtulajdonos járulékai: így csökkenthetők a terhek Cikk
A legtöbb cégtulajdonos szeretné minél olcsóbban megúszni a járulékfizetést, főként ha egyes munkakörök nem is igényelnek napi nyolc órai munkát. Olvasónk kérdései is ehhez kapcsolódtak. Dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértőnk válaszait ismertetjük.
Kft.-tulajdonosok járulékfizetési kötelezettsége Kérdés
Tisztelt Szakértő? Egy Kft.-nek két tulajdonosa van. Kérdéseim a következők lennének, amelyre kérem szíves válaszát: 1) Az egyik kft.-tulajdonos egyben ügyvezető is, aki jelenleg 8 órás munkaviszonyban látja el ezt a tevékenységet. A cég még nem kezdte meg a tevékenységét, így elegendő lenne 4 órás munkaviszony is az ügyvezetési feladatok ellátására. Átjelenthetjük-e 4 órás munkaviszonyba, illetve ebben az esetben elegendő a minimálbér fele után megfizetnie a járulékokat?(Más cégnél nincs semmilyen jogviszonya.) 2. Ugyanezen cég másik tulajdonosát – aki nem ügyvezető, de a tevékenységben részt vesz körülbelül napi 4 órában – lehetséges-e 4 órás munkaviszonyban foglalkoztatni úgy, hogy más cégben szintén nincs semmilyen jogviszonyban? Ebben az esetben csak a minimálbér 50 százaléka után kell megfizetni a járulékokat minimálisan? Köszönöm válaszát.
Ennyi fizetett szabadság jár a részmunkaidőben dolgozónak Cikk
A részmunkaidőben foglalkoztatott dolgozó részére ugyanannyi fizetett szabadság jár, mint a teljes munkaidőben foglalkoztatott dolgozónak? – kérdezte olvasónk. dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász szakértőnk válaszolt.
Részmunkaidőben dolgozó részére mennyi fizetett szabadság jár? Kérdés
Tisztelt Cím ! Érdeklődni szeretnék, hogy a részmunkaidőben foglalkoztatott dolgozó részére ugyanannyi fizetett szabadság jár, mint a teljes munkaidőben foglalkoztatott dolgozónak?
Társas vállalkozói jogviszony 2014. Kérdés
Tisztelt Szakértő! 1. Egyik ügyfelünk – egy kft. – több taggal rendelkezik. Az egyik tag, aki nem vesz részt a társaság életében – igaz erre a társasági szerződés nem utal egy szóval sem, de arra sem utal, hogy részt vesz a társaság tevékenységében –, munkanélkülivé vált, és ellátást sem kap már. Kérdésem: meg kell-e a társaságnak fizetnie a minimum járulékokat utána, vagy elegendő magánszemélyként az egészségszolgáltatási járulékot megfizetni havonta a NAV-nak? Szintén ehhez a taghoz, magánszemélyhez kapcsolódik a további kérdésem: tagként részmunkaidős munkaviszonyban dolgozhat-e ebben a kft.-ben alkalmazottként? Meg kell-e fizetni ebben az esetben a minimumjárulékokat utána? 2. A volt gazdasági társaságokról szóló törvény (Gt.) úgy fogalmazott, hogy betéti társaság beltagja a társaság képviseletét munkaviszonyban nem láthatja el, ha csak a társasági szerződés ettől eltérően nem rendezik. Az új Ptk. megjelenésével a régi Gt. megszűnt. Kérdésem: most mi a jogi helyzet a munkaviszonyos beltagokkal? Maradhatnak továbbra is munkaviszonyban? Olyan betéti társaságok beltagjairól van szó, ahol csupán egy beltag és egy kültag van. Várom válaszukat. Tisztelettel: Fülöp Péter
Rehabilitációs ellátásban részesülő táppénze Kérdés
Tisztelt Szakértők! Munkavállalónk rehabilitációs ellátásban részesül. (2011. 10. hónapban rokkantsági nyugdíjat állapítottak meg nála, egészségkárosodásának mértéke 53 %, további felülvizsgálat nem szükséges.) Kérdéseim: 1. Dolgozhat-e 30 órában ez a dolgozó (hathavi bérének átlagát kell figyelni)? 2. Betegszabadság-napjainak a felhasználása után kaphat-e úgy táppénzt, hogy a rehabilitációs ellátást is folyósítják, vagy le kell mondani valamelyikről? Ha igen, és a táppénzről mondana le, akkor a hiányzó napok minek minősülnek? Igazolt, nem fizetett nap, amely időszak alatt szünetel a biztosítása? Válaszukat köszönöm, üdvözlettel: Antula
Kkt. ügyvezető, tag járulékai, adói? Kérdés
Kedves Szakértők! Kérdésem lenne, hogy ha egy kkt.-ben lévő két tag közül az egyik az ügyvezető (vezető tisztségviselő) főállású munkaviszonya megszűnik egy másik cégnél, akkor itt a kkt-ben (saját cégében) lehet 4 órás munkaviszonyban? Megteheti, hogy csak ez után fizessen adókat, járulékokat? Vagy kötelező legalább a minimálbér után, mint társas vállalkozó jogviszony alapján, mert nem lehet 4 órás munkaviszonyban, most hogy megszűnt a főállása? A 1041-en 1101-es kóddal, heti 20 órával jelenteném le, ha lehet, s a havi 08-as bevallásban pedig ezzel az egy jogviszonnyal mennének a havi bevallások. Várom megtisztelő válaszukat!
Külföldön biztosított magyarországi munkavállalása Kérdés
Adott két osztrák állampolgár, akik hazájukban munkaviszony keretében biztosítottak. Magyarországon részmunkaidőben munkát vállalnának. Járulékfizetésük a főmunkaviszonyuk alapján történik Ausztriában. Nálunk járulékmentességet élveznek. Bejelenthetők-e részmunkaidős munkaviszonyban foglalkoztatottakként, és bejelentésük, továbbá elszámolásuk hogyan történik? Véleményünk szerint Magyarországon szerzett jövedelmük után itt kellene, hogy adózzanak.
Létszám megállapítása a rehabilitációs hozzájárulásnál Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következőkben szeretném kérni segítségét: A rehabilitációs hozzájárulás megállapításánál az átlagos statisztikai állományi létszámba az alábbiakat hogyan kell figyelembe venni: – tagi jogviszonyban állók, – tgyás, gyed, gyes ellátásban részesülők, – részmunkaidőben foglalkoztatottak, – részmunkaidőben foglalkoztatottak, akiknek a havi foglalkoztatása nem éri el a havi 60 órát, – megbízásos jogviszonyban állók, – alkalmi munkavállalók, – részmunkaidőben foglalkoztatottak, akiknek a napi munkaideje nem éri el a 4 órát? Amennyiben a részmunkaidőben foglalkoztatottakat figyelembe kell venni, kell-e arányosítani, és hogyan? Találtam egy 2010. 05. 20-án kiadott NAV-tájékoztatót, ennek előírásait kell figyelembe venni? Köszönöm szépen a segítséget!
Nyugdíjba számító évek részmunkaidő és őstermelés esetén Cikk
Ha valaki csak napi kettő, négy, illetve hat órában dolgozik, akkor ezek az évek hogyan számítanak a nyugdíjba? Egy naptári év egy évet ér-e például a nők 40 éves jogosultsági szabályok szerint? Ha egy őstermelő éves bevétele minimális, körülbelül 600 ezer forint, és ez után fizeti a törvényben előírt kötelezettséget, az ő éveit hogyan számolják? – tudakolta olvasónk. Kérdéseire Winkler Róbert nyugdíjszakértőnk válaszolt.
Egyéni vállalkozó és részmunkaidős alkalmazott Kérdés
Ha van egy 4 órában foglalkoztatott részmunkaidős munkavállaló, aki egyéni vállalkozóként is dolgozik, akkor van-e járulékfizetési kedvezménye, vagy mindent meg kell utána a kft.-ben is fizetni?
Nyugdíjba számító évek Kérdés
Következő kérdéseim lennének: 1. Ha valaki 2, 4, illetve 6 órában dolgozik, akkor ezek az évek hogy számítanak? Egy naptári év egy évnek? A törvényben hol találom? A nők 40 éves munkaviszony miatti nyugdíjba vonulása miatt kérdezem. 2. Ha egy őstermelő éves bevétele minimális, körülbelül 600 ezer forint, ez után fizeti a törvényben előírt kötelezettséget, akkor az éveit hogyan számolják? Egy év egy évet jelent a szolgálati időnél?
Kültag tagi jövedelmének járulék-kötelezettsége Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne, hogy egy kültagként tevékenykedő ügyvezető, aki sehol másutt nem biztosított, tagi jogviszony keretében (tehát nem alkalmazottként) dönthet-e úgy, hogy csak a minimálbér egy részét (például havi 30 ezer forintot) vesz ki tagi kivétként és ez után fizeti meg a járulékokat? Kérdésem arra vonatkozna egészen pontosan, hogy őneki (mivel másutt nem biztosított) nem keletkezik-e a teljes minimálbér után járulékfizetési kötelezettsége - illetve a társaságnak - annak ellenére, hogy csak kisebb összeget kap. Kérdésem b.) része arra vonatkozik, hogy ha a fenti ügyvezető nem tagként, hanem részmunkaidős alkalmazottként tevékenykedik, nem-e áll be a fennmaradó összegre (időre) a minimálbérhez képest a teljes járulékfizetés? Ha részmunkaidőben alkalmazott, ki kell-e egészíteni a járulékfizetését teljes munkaidőre?
Készenléti jellegű munkakör részmunkaidőben Kérdés
Tisztelt Szakértő! Azt szeretném megkérdezni, hogy ha egy teljes munkaidőben, készenléti munkakörben foglalkoztatott munkavállaló rendes munkaideje megállapodással napi 12 órára emelhető, akkor foglalkoztatható-e 6 órás részmunkaidőben ugyanebben a munkakörben munkavállaló úgy, hogy a rendes munkaidejét arányosan emelik meg, vagyis 9 órára? Köszönöm a válaszát.