187 találat a(z) pótszabadság cimkére
Munkába visszatérő kismama szabadságának kiszámítása – íme egy példa
Cikk
A legtöbb munkába visszatérő kismama előre számol, hány nap szabadsággal rendelkezik visszatéréskor, mennyi nappal tud kalkulálni a gyermeke bölcsődébe, óvodába történő beszoktatásához, vagy éppen munkaviszony-megszűnés esetén hány napot kell a munkáltatónak kifizetnie számára. Ehhez nézzük meg a legfontosabb idevonatkozó jogszabályokat az Mt. alá tartozó munkavállalók esetében, illetve nézzünk erre egy számolási példát is!
Haláleset miatti pótszabadság
Kérdés
Tisztelt Adózóna! A halál esetére szóló pótszabadságot kiveheti-e a munkavállaló több hónappal később, nem a halálesettel összefüggésben (nem temetés intézés vagy temetésen való részvétel miatt)?
Szabadság
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdés merült fel egy kolléga hozzátartozója halála kapcsán. Az édesanyja testvérének a házastársa halt meg, és szeretném kérdezni, hogy ebben az esetben jár-e utána a 2 nap pótszabadság. Köszönettel: T. Vera
Gyermek után járó szabadság
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben szeretnék eligazítást kérni: Van egy munkavállaló, akinek van férje és egy 8 éves közös gyermekük. Az Mt. 118. § (1) bekezdése szerint az egy gyermek után járna neki (is?) plusz 2 munkanap pótszabadság. Ezzel kapcsolatban a kérdésem, hogy – amennyiben a férje, azaz az apa is az Mt. hatálya alá tartozik, akkor mind a két szülő vagy egymás közti megegyezés szerint csak az egyikük jogosult a gyermekük után járó pótszabadságot igénybe venni? – amennyiben a férje (apa) a Hszt. alá tartozik, mert rendőr, és neki külön írásbeli nyilatkozat nélkül is megadják a gyermek utáni 2 plusz munkanap pótszabadságot, akkor a feleség munkavállalónk jogosult-e ezt tőlünk kérni?
Milyen munkajogi szabályok védik a dolgozó szülőket?
Cikk
Kevés konkrét munkajogi szabály védi a gyermeket nevelő munkavállalót. Számos szülő hozza-viszi iskolába a kicsiket, a munkahelyi leterheltség ellenére is részt kell venni szülői értekezleten, az otthoni közös tanulás, játék egy fáradhatatlan anyát és apát igényelnek. A gyermek megbetegedhet, és még sok olyan élethelyzet adódhat, amikor a munkavállaló nem, vagy csak nehézségek árán tud eleget tenni munkavégzési kötelezettségének. Mindez egy egyedülálló szülő dolgát még inkább nehezíti. Ugyanakkor, ha a munkáltató és a munkavállaló nyitottak az együttműködésre, abban az esetben az óvodás és/vagy iskolás gyermeket nevelő szülők foglalkoztatása nem jelent problémát a munkáltató számára.
Szabadság, pótszabadság megállapítása, kiadása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A szabadság, pótszabadság megállapítása, kiadása ügyében kérjük a segítségét. Szabadság megállapítása: A munkavállalót alap- és évei után pótszabadság illeti meg, melyet év közben kezdett munkavállaló esetében arányosítani kell. Apaszabadság (5 nap) az független attól, mikor kezdett a munkavállaló, az mindenképpen jár, ha adott évben gyermeke születik, melyet 2 hónapon belül ki kell adni. De mi a helyzet a gyerekek után járó pótszabadsággal? 1. Adott évben év közepén kezdő munkavállalónál arányosítani kell? 2. Munkavállaló egész évben a cég alkalmazásában áll decemberben megszületik a 3. gyermeke, jár neki a plusz 3 nap vagy arányosítani kell? 3. Munkavállaló augusztusban kezdett, decemberben megszületik a 3. gyermeke, jár neki a plusz 3 nap vagy arányosítani kell? Szabadság kiadása: Alap esetben tárgyév 12.31-éig kell kiadni. 5 esetben átvihető köv.évre a) alap szabadságból (20 nap) áthúzódóan 5 nap b) munkaviszony 10.01-jét követően kezdődik c) Életkor alapján járó szabadság d) Fontos gazdasági esemény e) Apa szabadság (5 nap) De mi a helyzet a gyerekek után járó pótszabadsággal? 4. A gyerekek után járó pótszabadság átvihető vagy sem?
Kiskorú gyermek gyámja – pótszabadság
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Munkavállalónk gyámja a 16 évnél fiatalabb gyermekének, aki után kapja a pótszabadságot. Ez a gyermek gyermeket szült, akinek szintén munkavállalónk a gyámja. Az unoka után is jár a pótszabadság? Köszönöm!
Szabadság kiadásának szabálya
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy cégben minden évben komoly gondot okoz év végén a szabadságok kiadása. Annak ellenére, hogy minden hónapban kapnak szabadságlistát valamennyi munkavállalóra, december hónapra még 5–10 napok maradnak. A mi Mt. értelmezésünk szerint a szabadságokat az adott évben kell kiadni, kivéve ha október 1. után jön létre a munkaviszony mert akkor következő év március 31-éig kell kiadni. Hosszas keresőképtelenség esetében a keresőképességet követő 60 napon belül. Átvinni akkor lehet 5 napot, ha az év utolsó munkanapjain is szabadságon van a munkavállaló. Külön megállapodás ellenében a pótszabadságokat. Nos a cégvezető értelmezése szerint, ha a munkavállaló nem akarja a szabikat kivenni, akkor azok elvesznek és úgymond elfelejtődnek. Valamint véleménye szerint a munkavállaló saját felelőssége, hogy kiveszi, vagy nem az előző évi szabikat. Például akinek áthoztak 2018-ról 2019-re 12 nap szabit, de azt a munkavállaló nem kérte hogy adják ki neki, akkor azok elévülnek...
Tartósan beteg, fogyatékos gyermekek után járó ellátások
Cikk
Cikkünkben sorra vesszük azokat az ellátásokat, támogatásokat, kedvezményeket, amelyeket a tartósan beteg, illetve fogyatékos gyermekek után tudnak igénybe venni a szülők. Kizárólag a nekik nyújtandó ellátásokat nézzük most meg, az olyan egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokra nem térünk ki, mint a csed, gyed, anyasági támogatás, ahol nincs különbség ezen a téren.
Ukrán munkavállalók családi kedvezménye
Kérdés
Magyar kft. ukrán állampolgárokat munkaviszonyban foglalkoztat. Az ukrán dolgozók ideiglenes tartózkodási engedéllyel rendelkeznek. Családjuk, gyermekeik Ukrajnában élnek életvitelszerűen. A foglalkoztatásukhoz kapcsolódóan felmerült kérdéseink a következők: 1. Jár-e pótszabadság a gyermekek után? 2. Jár-e családi pótlék a gyermekek után? 3. Igénybevehető-e a családi kedvezmény? Segítségüket előre is köszönöm
Egyhónapos pótszabadságot igényelhetnek az apák Ausztriában
Cikk
Szeptembertől egyhónapos gyermekgondozási pótszabadságot igényelhetnek az apák Ausztriában.
5 fontos tudnivaló a szabadság kiadásáról
Cikk
A nyári szabadságolások apropójaként összegyűjtöttünk néhány olyan speciális szabályt, amely tapasztalatok szerint a leggyakoribb félreértések forrásai.
Szabadság átvitele a következő évre
Kérdés
Az Mt. lehetőséget ad arra, hogy az életkor után járó pótszabadságot naptári évre kötött megállapodás alapján át lehet vinni a következő évre. Kérdésem, hogy a munkáltató megtagadhatja-e ezt a megállapodást, vagy kötelező megkötni? Köszönöm!
Mentesülés a munkavégzési kötelezettség alól
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy munkavállaló, aki két munkáltatónál áll részmunkaidős jogviszonyban. Jól gondolom-e, hogy mindkét munkáltatónál mentesül a munkavégzési kötelezettség alól közeli hozzátartozója halála esetén kettő munkanapra, akár eltérő időpontokban? Például az egyik munkáltatónál hétfő-kedden nem dolgozik, a másiknál szerdán-csütörtökön? Köszönöm szépen válaszát.
Tartósan beteg gyermek utáni pótszabadság
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az anyuka jogosult-e pótszabadságra, ha saját háztartásban nevelt fogyatékos gyermeket nevel, de erről csak orvosi igazolásat tud szerezni, MÁK igazolást pedig azért nem, mert az apa Svájcban vesz fel "családi pótlékot", ahová nem kell igazolni a fogyatékosságot? A Munka Törvénykönyve szerint az a fogyatékos gyermek, akire tekintettel magasabb összegű családi pótlék került megállapításra, de ebben az esetben ez nem áll fenn. Szíves válaszát előre is köszönöm!