adozona.hu
Tartósan beteg, fogyatékos gyermekek után járó ellátások
//adozona.hu/altalanos/Tartosan_beteg_fogyatekos_gyermekek_utan_ja_FVA2HL
Tartósan beteg, fogyatékos gyermekek után járó ellátások
Cikkünkben sorra vesszük azokat az ellátásokat, támogatásokat, kedvezményeket, amelyeket a tartósan beteg, illetve fogyatékos gyermekek után tudnak igénybe venni a szülők. Kizárólag a nekik nyújtandó ellátásokat nézzük most meg, az olyan egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokra nem térünk ki, mint a csed, gyed, anyasági támogatás, ahol nincs különbség ezen a téren.
A családok támogatásáról szóló 1998. évi LXXXIV. törvény 3. §-a kimondja, hogy a többgyermekes, a gyermeket egyedül nevelő, továbbá a tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermeket nevelő családokra nehezülő terhek ellensúlyozása céljából, továbbá esélyegyenlőségük elősegítése érdekében a családtámogatási rendszer egyes elemei differenciáltak. Ez a törvény definiálja azt is, ki számít tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermeknek:
f) tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos személy:
fa) az a tizennyolc évesnél fiatalabb gyermek, aki a külön jogszabályban meghatározott betegsége, illetve fogyatékossága miatt állandó vagy fokozott felügyeletre, gondozásra szorul,
fb) az a tizennyolc évesnél idősebb személy, aki a tizennyolcadik életévének a betöltése előtt munkaképességét legalább 67 százalékban elvesztette, legalább 50 százalékos mértékű egészségkárosodást szenvedett, vagy akinek egészségi állapota a rehabilitációs hatóság minősítése alapján a tizennyolcadik életévének a betöltése előtt sem haladja meg az 50 százalékos mértéket, és ez az állapot legalább egy éve tart, vagy előreláthatólag legalább egy évig fennáll.
Nevelési ellátásra jogosult – a gyermekre tekintettel folyósított iskoláztatási támogatásra való jogosultság megszűnésének időpontjától a gyermek tizennyolcadik életévének betöltéséig – az (1) bekezdés a)-c) pontja szerinti személy
a) a tizenhatodik életévét betöltött, a sajátos nevelési igény tényét megállapító szakértői vélemény alapján középsúlyosan vagy súlyosan értelmi fogyatékos, illetve siketvak gyermekre tekintettel,
b) azon tizenhatodik életévét betöltött gyermekre tekintettel, aki tankötelezettségét fejlesztő nevelés-oktatás, vagy fejlesztő iskolai oktatás keretében teljesítette,
c) az a) és b) pontban meghatározottakon túl a tizenhatodik életévét betöltött azon gyermekre tekintettel, aki a tankötelezettsége megszűnését követően súlyos betegsége vagy fogyatékossága következtében önálló életvitelre képtelen és önkiszolgálási képessége hiányzik.
Iskoláztatási támogatásra jogosult többes között a tankötelezettsége megszűnését követően közoktatási intézményben tanulmányokat folytató gyermekre (személyre) tekintettel annak a tanévnek az utolsó napjáig, amelyben a gyermek (személy) a huszadik – a fogyatékos személyek jogairól és esélyegyenlőségük biztosításáról szóló törvény alapján fogyatékossági támogatásra nem jogosult, de sajátos nevelési igényű tanuló esetében huszonharmadik – életévét betölti. A súlyos és halmozottan fogyatékos tanuló szülője a tankötelezettség teljesítésének formájától függetlenül a tankötelezettség teljesítésének végéig jogosult iskoláztatási támogatásra. A családi pótlék (nevelési, illetve iskoláztatási támogatás) összege tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermek esetén havi 23 300 forint, egyedülálló szülő esetén 25 900 forint. A családi pótlék a gyermek születésének napjától annak a hónapnak a végéig jár, ameddig a betegség, súlyos fogyatékosság fennállását – a külön jogszabályban előírtak szerint – igazolták.
A gyermek (jellemzően) 2 éves korától gyermekgondozási segélyre jogosult a szülő (amennyiben előtte csedre és gyedre nem voltak jogosultak, akkor gyest már a szüléstől igénybe vehették). Tartósan beteg és súlyosan fogyatékos gyermek esetén a gyes a gyermek 10. életévének betöltéséig jár. Összege mindenkinek bruttó 28 500 forint, ezen a téren nincs differenciálás.
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megtudja, hogy milyen feltételekkel kapható például gyermekek otthongondozási díja, utazási kedvezmény és étkezési támogatás tartósan beteg gyermek után!
A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Hozzászólások (0)