200 találat a(z) munkaviszony megszüntetése cimkére

Nők kedvezményes nyugdíja, munkaviszony megszüntetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2018 tavaszán a nők kedvezményes nyugdíjba vonulási lehetőségével nyugdíjba szeretnék menni. A nyugdíjbiztosítási hatósági nyilvántartás szerint 2014.12.31-ével lezárt, illetve elismert adatok szerint összesen 38 év 223 nap nyugdíjjogosultság-elbíráláshoz figyelembe vehető szolgálati, ezen belül 38 év 216 nap nők kedvezményes öregségi nyugdíjára jogosító idővel rendelkeztem. Munkaviszonyom, keresőtevékenységem azóta is folyamatos. Számításaim szerint a nők kedvezményes nyugdíjazásra jogosító feltételével, a 40 év jogosultsági idővel ma már rendelkezem. Kérdésem: munkaviszonyom megszüntetéséhez melyik évhez és naphoz igazodóan kell számolni a napokat ahhoz, hogy a nyugdíjam alapját képező kereset – 42 év munkaviszony után – 84 százalékos megállapítására legyek jogosult? Köszönettel: 1958.

Közalkalmazotti jogviszonyban álló dolgozó, pedagógus Kérdés

Közalkalmazotti jogviszonyban álló dolgozó, pedagógus tartós betegsége miatt az illetékes szakértői bizottság 70 százalékos egészségkárosodást állapított meg, betegsége miatt az alkalmassági vizsgálatot végző orvos is alkalmatlannak nyilvánította a munkakör betöltésére. Rokkantsági ellátást – a hivataltól kapott tájékoztatás alapján – akkor igényelhet, ha megszűnik a munkaviszonya. Kérdésem: ha a munkáltató nem kíván felmondani a dolgozónak, illetve a közös megegyezéses munkaviszony-megszüntetésnél nem vállalja a szolgálati idő alapján járó végkielégítés kifizetését, mit tehet a dolgozó?

Nyilatkozat vagy megállapodás visszavonása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Aláírtam egy papírt, melyben a munkáltatómmal megállapodtam, hogy július elején fizetés nélküli szabadságomat megszüntetem (ekkor tölti be a gyermekem a 3. életévét). A gyermekemre tekintettel a gyes a 4 éves koráig jár nekem. Az Mt. szerint a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság esetén 10 éves korig nem szüntethető meg felmondással a munkaviszony. Kérdésem: ha aláírtam, hogy mikor térek vissza, ezt megváltoztathatom-e, vagy csak akkor, ha ahhoz a munkáltató hozzájárul? Illetve esetemben a 4 vagy a 10 év számít? Köszönöm.

Eltűnt munkavállaló munkajogi kezelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunknál az egyik munkavállaló eltűnt, jelenleg rendőrségi nyomozás folyik az eltűnése ügyében. Az utolsó hírünk róla az volt, hogy másnap nem jön be dolgozni (ezt telefonon jelezte a közvetlen felettesének), de szabadságot nem kért, és nem is kapott, azóta ismeretlen helyen tartózkodik, se a családjának, se a rendőrségnek nem sikerült őt eddig (lassan egy hónapja) megtalálni. Kérdésem az lenne, hogy a munkavállaló munkaviszonyát meddig kell megtartani ebben az esetben? Rendkívüli felmondással megszüntethető-e a munkavállaló munkaviszonya, vagy a nyomozás lezárásáig fenn kell tartanunk a munkaviszonyát? Köszönettel: Schlág Judit

Öregségi nyugdíj Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunknál a férfi munkavállaló márciusban betöltötte a 65. életévét, viszont szeptembertől menne nyugdíjba, mert addig az utódját tanítja be. Kérdésem arra vonatkozik, hogy ebben az esetben neki kell kezdeményezni a munkaviszony megszüntetését, és mi a teendője a nyugdíjintézet felé? Korábban már kért szolgálatiidő-megállapítást. Köszönettel: Szalánczi Dóra

Egészségügyi alkalmasság korlátozásokkal Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egészségügyi alkalmasság témakörében lenne még egy kérdésünk. Egy munkavállaló munkaköre ellátására munkaköri alkalmassági orvosi vélemény alapján korlátozásokkal alkalmas. A munkáltató – figyelemmel arra, hogy az előírt korlátozásoknak nem tud, illetve csak jelentős többletszervezéssel és többletköltség ellenében tud eleget tenni – egészségügyi alkalmatlanságra hivatkozással, felmondással megszünteti a munkavállaló munkaviszonyát. Ilyen esetben a munkáltatótól mekkora többletráfordítás elvárt, amelynek eleget kellene tennie ahhoz, hogy a munkavállalót a korlátozás betartása mellett foglalkoztatni tudja? Álláspontunk szerint például új munkavállaló felvétele, vagy jelentős többletszervezés nem lenne észszerűen elvárható a munkáltatótól annak érdekében, hogy a korlátozásokat betartsa. Így ilyen esetben jogszerű a munkáltatói felmondás. Válaszukat előre is köszönöm! Tisztelettel.

Egészségügyi alkalmatlanság miatti felmondás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdéssel fordulok Önhöz. Egy munkavállaló vonatkozásában az üzemorvos által végzett munkaköri alkalmassági vizsgálat kapcsán kiderült, hogy a munkavállaló nem alkalmas a munkaköre ellátására. Mivel a munkavállaló az üzemorvos véleményével nem értett egyet, másodfokú munkaköri alkalmassági vizsgálat elvégzését kérelmezte. A másodfokú vélemény értelmében a munkavállaló meghatározott korlátozások mellett alkalmas a munkaköre ellátására. A munkáltató álláspontja szerint azonban a korlátozás "kiüríti" a munkakört, a munkakört a meghatározott korlátozások mellett nem lehet ellátni, azaz az előírt feltételek nem teljesíthetők. Jól gondoljuk, hogy ebben az esetben a munkáltató jogszerűen megszüntetheti a munkavállaló munkaviszonyát egészségügyi alkalmatlanságra hivatkozással? Válaszukat előre is köszönjük. Tisztelettel.

Kismama – közös megegyezés Kérdés

Tisztelt Adószakértő! 1) Egy veszélyeztetett terhes kismama és munkáltatója közös megegyezéssel szeretné a munkaviszonyt megszüntetni. A kérdése a kismamának, hogy befolyásolja-e jelenlegi táppénzét (összeg+jogosultság) és majdani csed, gyes jogosultágát, összegét, hogy nem lesz munkaviszonyban már. Idáig folyamatos munkaviszonya van. 2) Jelenleg cseden lévő kismamának ugyancsak megszűnne a munkaviszonya, érinti jelenlegi csedét és későbbi gyed, gyes ellátását? Köszönettel.

Keresőképtelen munkavállaló Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk több hónapig táppénzen volt 2016-ban. 2017-ben februárban keresőképes lett egy napra. Sajnos azon a napon ismét beteg lett és másnaptól már felvette az orvos betegállományba. Az első 15 napot betegszabadságként a munkáltató kifizeti, de táppénzre már nem lesz jogosult, mivel kimerítette. A betegsége igen súlyos, nem tudni, hogy mikor lesz újból munkaképes. Ebben az esetben mi a teendő? A munkaviszony hogy szűnik vagy szüntethető meg?

Munkaviszony megszüntetése Kérdés

Egy vállalkozás meg kívánja szüntetni a tevékenységét, de van egy csed-en lévő kismama az állományban. Megszüntethető-e a jogviszonya abban az esetben, ha egy másik cég egyből átveszi passzív állományba? Lehet ilyet tenni? Előre is köszönöm.

Munkaviszony megszüntetése gyed alatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! A gyeden lévő anyuka fizetés nélküli szabadságon van. Munkáltatója szeretné megszüntetni a munkaviszonyát. Kérdésem, hogy megteheti-e, illetve, ha a munkáltató egyéni vállalkozó és befejezi a tevékenységét, milyen kötelezettsége van a gyeden lévő munkavállalóval szemben? Köszönettel várom válaszukat.

Határozott idejű munkaviszony Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy munkavállalónknak határozott idejű munkaszerződése volt, mely 2016. 12. 31-vel véget ért. Új munkaszerződést készítettem 2017. 01. 02-én, de a vezető közölte: nem kívánja őt tovább foglalkoztatni. A baj csak az, hogy a munkavállalót a 2017. éves szabadság terhére elengedte szabadságra 01. 02-ától 01. 03-áig. Azt, hogy nem kívánja foglalkoztatni, január 6-án közölte, miután három napot már a munkavállaló ledolgozott. Ezzel kapcsolatosan olvastam: megszűnt az a kitétel a munka törvénykönyvében, hogy ha egy nappal is a munkáltató tudtával tovább dolgozik a munkavállaló, a határozott szerződés határozatlanná válik. Olvastam továbbá, hogy a munkaviszonyt ilyen esetben azonnal meg kell szüntetni, de a munkavállalónak jár a felmondási idő kifizetése. A kérdésem az: hogyan lehet megszüntetni egy munkaviszonyt, amelyről nem kötöttek munkaszerződést, mivel annak aláírását a munkáltató megtagadta. Előre is köszönöm szakértő válaszát.

Munkaviszony-megszűnés Kérdés

Tisztelt Szakértő! A munkavállaló egy éve táppénzen van, fekvő beteg lett, táppénze hamarosan lejár. Az előtte betöltött munkakört nem tudja ellátni, egyáltalán nem tud dolgozni. Hogyan szüntethető meg a munkaviszonya? A munkáltató nem szeretne felmondani, és végkielégítést fizetni, hiszen ő alkalmazná, ha el tudná látni az addigi munkáját. Lehet-e kérni a munkavállalót, hogy ő mondjon fel, vagy közös megegyezéssel szűnjön meg a munkaviszony? Jár-e neki az elmúlt évben ki nem vett szabadságra a távolléti díj? A munkaviszony megszűnésének időpontja a táppénz utolsó napja? Válaszukat köszönöm. Némethné T. K.

Baleseti táppénz passzív jogon Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni baleseti ellátással kapcsolatban. Nevezett munkavállaló munkaviszonyának fennállása alatt balesetet szenvedett, melynek üzemiségét a kifizetőhely megvizsgálta, és határozatban üzemi balesetnek ismerte el, ennek megfelelően baleseti ellátást folyósított a sérült részére. A munkavállalónak a baleset bekövetkezését megelőzően tanúsított magatartásával összefüggésben indított vizsgálat eredményének következtében, a vizsgálat lezárulása után megszüntette a munkaviszonyát a munkáltató. A volt munkavállaló üzemi balesetből fakadó keresőképtelensége a munkaviszony megszűnése után is fennáll. Értelmezésünk szerint ő továbbra is jogosult baleseti táppénzre, annak ellenére, hogy a munkáltatónál fennálló biztosítási jogviszonya megszűnt. Helyesen járt el a munkáltató a munkavállaló adóhatóság felé történt kijelentésével? Kifizetőhelyként továbbra is folyósítania kell az ellátást a volt munkavállaló felé, passzív alapon? Milyen szabályok, paragrafusok vonatkoznak erre ez esetre? Válaszát előre is köszönöm!

Munkavállaló azonnali távozása Kérdés

Munkaügyi vitába keveredett az ügyfelem és a munkavállalója. A munkavállalónak nem tetszett, hogy figyelmeztették a feladatára, vagy helyreigazították a munkavégzésével kapcsolatban. Sajnos elképzelhető, hogy a stílussal volt némi probléma, de ezt el lehetett volna rendezni. A vita elmérgesedett. A vége az lett, hogy a munkavállaló felállt, és azonnal ott hagyta a munkahelyét, szóbeli felmondást tett. Azóta nem jelent meg. A munkáltatónak most sajnos két emberrel kevesebb van, mert bonyolítja a helyzetet, hogy a munkavállaló házastársa is ott dolgozott, a hallottak alapján ő is felállt a munkájától. A munkáltató ugyan nem akarta volna felmenteni őket a felmondási idő letöltése alól, de hát nem jelentek meg, és így nem tud ellene mit tenni, megszünteti a munkaviszonyukat. Mi ennek a szabályos kezelése, jár-e nekik a szabadság megváltás? Vonhatok-e tőlük kártérítésként amiért nem töltötték le a felmondási időt, mennyit? Mit kell írnom a kilépő papírjukra a munkaviszony megszüntetésének indokaként? A törvényben inkább a munkáltató felmondásával foglalkoznak többet, pedig rengeteg ilyennel lehet találkozni. Eddig sikerült normálisan megoldani, de most még a pénzen is vitatkoznak, hogy mi jár,nem jár. Előre is köszönöm a választ.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Láncértékesítés?

dr. Csobánczy Péter

közgazdász, jogász, adótanácsadó

Egyéni vállalkozó – rezsiköltség elszámolása

Adózóna szerkesztőség

kérdések és válaszok

Rehabilitációs hozzájárulás

Széles Imre

tb-szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink