196 találat a(z) munkaviszony megszüntetése cimkére

Öregségi nyugdíj Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunknál a férfi munkavállaló márciusban betöltötte a 65. életévét, viszont szeptembertől menne nyugdíjba, mert addig az utódját tanítja be. Kérdésem arra vonatkozik, hogy ebben az esetben neki kell kezdeményezni a munkaviszony megszüntetését, és mi a teendője a nyugdíjintézet felé? Korábban már kért szolgálatiidő-megállapítást. Köszönettel: Szalánczi Dóra

Egészségügyi alkalmasság korlátozásokkal Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egészségügyi alkalmasság témakörében lenne még egy kérdésünk. Egy munkavállaló munkaköre ellátására munkaköri alkalmassági orvosi vélemény alapján korlátozásokkal alkalmas. A munkáltató – figyelemmel arra, hogy az előírt korlátozásoknak nem tud, illetve csak jelentős többletszervezéssel és többletköltség ellenében tud eleget tenni – egészségügyi alkalmatlanságra hivatkozással, felmondással megszünteti a munkavállaló munkaviszonyát. Ilyen esetben a munkáltatótól mekkora többletráfordítás elvárt, amelynek eleget kellene tennie ahhoz, hogy a munkavállalót a korlátozás betartása mellett foglalkoztatni tudja? Álláspontunk szerint például új munkavállaló felvétele, vagy jelentős többletszervezés nem lenne észszerűen elvárható a munkáltatótól annak érdekében, hogy a korlátozásokat betartsa. Így ilyen esetben jogszerű a munkáltatói felmondás. Válaszukat előre is köszönöm! Tisztelettel.

Egészségügyi alkalmatlanság miatti felmondás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdéssel fordulok Önhöz. Egy munkavállaló vonatkozásában az üzemorvos által végzett munkaköri alkalmassági vizsgálat kapcsán kiderült, hogy a munkavállaló nem alkalmas a munkaköre ellátására. Mivel a munkavállaló az üzemorvos véleményével nem értett egyet, másodfokú munkaköri alkalmassági vizsgálat elvégzését kérelmezte. A másodfokú vélemény értelmében a munkavállaló meghatározott korlátozások mellett alkalmas a munkaköre ellátására. A munkáltató álláspontja szerint azonban a korlátozás "kiüríti" a munkakört, a munkakört a meghatározott korlátozások mellett nem lehet ellátni, azaz az előírt feltételek nem teljesíthetők. Jól gondoljuk, hogy ebben az esetben a munkáltató jogszerűen megszüntetheti a munkavállaló munkaviszonyát egészségügyi alkalmatlanságra hivatkozással? Válaszukat előre is köszönjük. Tisztelettel.

Kismama – közös megegyezés Kérdés

Tisztelt Adószakértő! 1) Egy veszélyeztetett terhes kismama és munkáltatója közös megegyezéssel szeretné a munkaviszonyt megszüntetni. A kérdése a kismamának, hogy befolyásolja-e jelenlegi táppénzét (összeg+jogosultság) és majdani csed, gyes jogosultágát, összegét, hogy nem lesz munkaviszonyban már. Idáig folyamatos munkaviszonya van. 2) Jelenleg cseden lévő kismamának ugyancsak megszűnne a munkaviszonya, érinti jelenlegi csedét és későbbi gyed, gyes ellátását? Köszönettel.

Keresőképtelen munkavállaló Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk több hónapig táppénzen volt 2016-ban. 2017-ben februárban keresőképes lett egy napra. Sajnos azon a napon ismét beteg lett és másnaptól már felvette az orvos betegállományba. Az első 15 napot betegszabadságként a munkáltató kifizeti, de táppénzre már nem lesz jogosult, mivel kimerítette. A betegsége igen súlyos, nem tudni, hogy mikor lesz újból munkaképes. Ebben az esetben mi a teendő? A munkaviszony hogy szűnik vagy szüntethető meg?

Munkaviszony megszüntetése Kérdés

Egy vállalkozás meg kívánja szüntetni a tevékenységét, de van egy csed-en lévő kismama az állományban. Megszüntethető-e a jogviszonya abban az esetben, ha egy másik cég egyből átveszi passzív állományba? Lehet ilyet tenni? Előre is köszönöm.

Munkaviszony megszüntetése gyed alatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! A gyeden lévő anyuka fizetés nélküli szabadságon van. Munkáltatója szeretné megszüntetni a munkaviszonyát. Kérdésem, hogy megteheti-e, illetve, ha a munkáltató egyéni vállalkozó és befejezi a tevékenységét, milyen kötelezettsége van a gyeden lévő munkavállalóval szemben? Köszönettel várom válaszukat.

Határozott idejű munkaviszony Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy munkavállalónknak határozott idejű munkaszerződése volt, mely 2016. 12. 31-vel véget ért. Új munkaszerződést készítettem 2017. 01. 02-én, de a vezető közölte: nem kívánja őt tovább foglalkoztatni. A baj csak az, hogy a munkavállalót a 2017. éves szabadság terhére elengedte szabadságra 01. 02-ától 01. 03-áig. Azt, hogy nem kívánja foglalkoztatni, január 6-án közölte, miután három napot már a munkavállaló ledolgozott. Ezzel kapcsolatosan olvastam: megszűnt az a kitétel a munka törvénykönyvében, hogy ha egy nappal is a munkáltató tudtával tovább dolgozik a munkavállaló, a határozott szerződés határozatlanná válik. Olvastam továbbá, hogy a munkaviszonyt ilyen esetben azonnal meg kell szüntetni, de a munkavállalónak jár a felmondási idő kifizetése. A kérdésem az: hogyan lehet megszüntetni egy munkaviszonyt, amelyről nem kötöttek munkaszerződést, mivel annak aláírását a munkáltató megtagadta. Előre is köszönöm szakértő válaszát.

Munkaviszony-megszűnés Kérdés

Tisztelt Szakértő! A munkavállaló egy éve táppénzen van, fekvő beteg lett, táppénze hamarosan lejár. Az előtte betöltött munkakört nem tudja ellátni, egyáltalán nem tud dolgozni. Hogyan szüntethető meg a munkaviszonya? A munkáltató nem szeretne felmondani, és végkielégítést fizetni, hiszen ő alkalmazná, ha el tudná látni az addigi munkáját. Lehet-e kérni a munkavállalót, hogy ő mondjon fel, vagy közös megegyezéssel szűnjön meg a munkaviszony? Jár-e neki az elmúlt évben ki nem vett szabadságra a távolléti díj? A munkaviszony megszűnésének időpontja a táppénz utolsó napja? Válaszukat köszönöm. Némethné T. K.

Baleseti táppénz passzív jogon Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni baleseti ellátással kapcsolatban. Nevezett munkavállaló munkaviszonyának fennállása alatt balesetet szenvedett, melynek üzemiségét a kifizetőhely megvizsgálta, és határozatban üzemi balesetnek ismerte el, ennek megfelelően baleseti ellátást folyósított a sérült részére. A munkavállalónak a baleset bekövetkezését megelőzően tanúsított magatartásával összefüggésben indított vizsgálat eredményének következtében, a vizsgálat lezárulása után megszüntette a munkaviszonyát a munkáltató. A volt munkavállaló üzemi balesetből fakadó keresőképtelensége a munkaviszony megszűnése után is fennáll. Értelmezésünk szerint ő továbbra is jogosult baleseti táppénzre, annak ellenére, hogy a munkáltatónál fennálló biztosítási jogviszonya megszűnt. Helyesen járt el a munkáltató a munkavállaló adóhatóság felé történt kijelentésével? Kifizetőhelyként továbbra is folyósítania kell az ellátást a volt munkavállaló felé, passzív alapon? Milyen szabályok, paragrafusok vonatkoznak erre ez esetre? Válaszát előre is köszönöm!

Munkavállaló azonnali távozása Kérdés

Munkaügyi vitába keveredett az ügyfelem és a munkavállalója. A munkavállalónak nem tetszett, hogy figyelmeztették a feladatára, vagy helyreigazították a munkavégzésével kapcsolatban. Sajnos elképzelhető, hogy a stílussal volt némi probléma, de ezt el lehetett volna rendezni. A vita elmérgesedett. A vége az lett, hogy a munkavállaló felállt, és azonnal ott hagyta a munkahelyét, szóbeli felmondást tett. Azóta nem jelent meg. A munkáltatónak most sajnos két emberrel kevesebb van, mert bonyolítja a helyzetet, hogy a munkavállaló házastársa is ott dolgozott, a hallottak alapján ő is felállt a munkájától. A munkáltató ugyan nem akarta volna felmenteni őket a felmondási idő letöltése alól, de hát nem jelentek meg, és így nem tud ellene mit tenni, megszünteti a munkaviszonyukat. Mi ennek a szabályos kezelése, jár-e nekik a szabadság megváltás? Vonhatok-e tőlük kártérítésként amiért nem töltötték le a felmondási időt, mennyit? Mit kell írnom a kilépő papírjukra a munkaviszony megszüntetésének indokaként? A törvényben inkább a munkáltató felmondásával foglalkoznak többet, pedig rengeteg ilyennel lehet találkozni. Eddig sikerült normálisan megoldani, de most még a pénzen is vitatkoznak, hogy mi jár,nem jár. Előre is köszönöm a választ.

Próbaidő alatt munkaviszony megszüntetése 2. Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2016.11.09.-én feltett kérdésemet egészíteném ki az alábbiakkal: Tisztelt dr. Hajdu-Dudás Mária! Köszönöm válaszát. Jelenleg 2 kérdésem van még: - válasza szerint, próbaidejét töltő táppénzen lévő munkavállaló munkaviszonya azonnali hatályú felmondással megszüntethető, és így másnaptól nem jogosult táppénzre; ezek szerint ebben az esetben az "azonnali" mindenre érvényes, nem úgy, mint a már nem a próbaidejét töltő munkavállaló esetében, mivel ott a munkaviszony csak a táppénz lejártát követően szűnik meg ... ? - mi a következménye, ha nem veszi át a postai küldeményt a próbaidőn belül, bár az "időben" lett postázva ... ? Válaszát előre is köszönöm!

Próbaidő alatt munkaviszony megszüntetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi helyzettel kapcsolatban kérem véleményét. A munkavállaló egyik nap bejelenti, hogy aznap derült ki, hogy terhes, és a doktor ajánlása szerint nem javasolt számára a munkavégzés, ezzel szemben egy közösségi oldalon már több mint egy hete ultrahangfelvételeket tesz közzé. A munkavállaló a próbaidejét tölti, állapotának bejelentése napján körülbelül másfél hónapja volt próbaidőn. Az általa betöltött pozíció azonban megszűnik január elsejével (ami viszont a munkáltatónak is most jutott a tudomására). Milyen retorziókra számíthat a munkáltató, ha a terhes munkavállaló sérelmezi a próbaidő alatti munkaviszony-megszüntetést? Továbbá, ha próbaidő és táppénz alatt mond fel a munkáltató, és a munkavállaló a táppénz után (szülés) rögtön gyedre jogosult, akkor csak a gyedes időszak lejárta után szüntethető meg a munkaviszonya? Válaszukat előre is köszönöm!

Védett korban munkaviszony megszüntetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! 1955. január 30-án születtem, 2 év korkedvezménnyel 2017. január 30. napjával szeretnék nyugdíjba menni. Jelenlegi munkahelyemen 2013. április 22. óta dolgozom határozatlan idejű munkaszerződéssel. Ez év november 2. és november 8. között szeretnék elmenni szabadságra, gyógyfürdőbe. Október 19-én a szabadság engedély kérelmet beadtam az üzemirodába. Írásos választ nem kaptam, de az ügyvezető szóban közölte, hogy most nincs szabadságolási időszak, csak 1-1 napot lehet kivenni. Elmehetek, de számoljak a következményekkel. Márciusban kiadtak egy szabályozást a szabadság igénybevételére, melyben szerepel, hogy a szabadságolási időszak ebben az évben május 15. és szeptember 15. között van. A nyári leállás július 25. és augusztus 5. között, ami még egy héttel meghosszabbítható. Az év elején szabadságolási tervet kellett leadni, ahol bejelöltem a november 2. és november 8. közötti időszakot is. A kérdésem a következő: ha írásos engedély nélkül elmegyek szabadságra, akkor megszüntetheti-e a munkáltató a munkaviszonyomat? Ha igen, akkor jár-e részemre a 2 hónap végkielégítés és a 30 napos felmondási időre járó távolléti díj?

Kizárták a munkavállalót a munkahelyéről? Itt a kulcs Cikk

A Népszabadsággal kapcsolatos intézkedések a szerkesztőségben dolgozó munkavállalókat is érintik. Őket munkáltatójuk olyan szokatlan módon mentette fel a munkavégzés alól, hogy nemcsak nem kötelesek munkát végezni, de nem is mehetnek be munkahelyükre, levelezésükhöz, a munkahelyen hagyott személyes dolgaikhoz nem tudnak hozzáférni. Vajon ez beilleszthető a munka törvénykönyve rendelkezéseibe? Hogyan tovább?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Új lakás bérbeadása, értékesítése

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Területfoglalási díj, fordított áfa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Tervezési szolgáltatás, fordított áfa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink